Strona główna / Bezpieczeństwo / BYOD a ochrona danych w firmie
piątek 27 marzec 2015 | Paweł Jobkiewicz, Betacom S.A.
BYOD a ochrona danych w firmie
BYOD (Bring Your Own Device) to coraz popularniejszy trend polegający na używaniu przez pracowników w miejscu pracy swoich prywatnych urządzeń – smartfonów, tabletów, komputerów. To co wygodne - nie zawsze jest bezpieczne - jak chronić dane?

Sprzyja temu między innymi szybki rozwój aplikacji mobilnych. Większość z nich nadal jest powiązana z rozrywką i prywatnymi zastosowaniami, ale firmy IT coraz szybciej rozwijają narzędzia, które mają dodatkowo wesprzeć działania biznesowe w przedsiębiorstwach. W związku z tym szczególną uwagę będą musiały one przykładać do bezpieczeństwa swoich danych.

Temat ochrony danych firmy jest niezwykle istotny. Konsekwencje jego niedopilnowania mogą być znacznie wyższe niż koszty inwestycji podjętych na zapewnienie odpowiedniej ochrony. Firmy najczęściej zwracają uwagę na możliwość odseparowania danych firmowych od prywatnych danych swoich pracowników.

Chodzi głównie o bezpieczeństwo tych danych firmowych, do których aplikacja może mieć dostęp. Należy zatem zapewnić odpowiednią konfigurację urządzeń, która zminimalizuje ryzyko wykorzystania wrażliwych informacji przez osoby trzecie. Druga kwestia związana jest z BYOD i dostępem do danych prywatnych użytkowników - często nie mamy wpływu na to, jakie aplikacje instalują. Wskazane jest więc stosowanie separacji danych w celu zabezpieczenia przed ich wyciekiem np. poprzez dedykowane, szyfrowane kontenery do przechowywania aplikacji i danych firmowych.

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych można zapewnić przede wszystkim poprzez stosowanie kodów PIN lub haseł do blokowania urządzeń oraz automatyczne usuwanie danych w przypadku utraty sprzętu. Należy również pamiętać, że dane przesyłane są z reguły przez Internet i zalecane jest stosowanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak VPN czy tunelowanie aplikacji.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z profesjonalnych, dedykowanych systemów. Betacom proponuje swoim klientom system AirWatch – platformę klasy MDM (Mobile Device Management), wielopoziomową, wysoce skalowalną, z możliwością integracji z istniejącymi systemami korporacyjnymi. Rozwiązanie może być udostępnione w chmurze, jak również lokalnie w firmie. AirWatch od wielu lat jest liderem w zakresie rozwiązań do zarządzania urządzeniami mobilnymi. Pomaga we wdrażaniu, zabezpieczaniu, monitorowaniu i zarządzaniu urządzeniami działającymi na wszystkich najpopularniejszych systemach operacyjnych. Jej podstawowe funkcje to: zapewnienie bezpieczeństwa mobilnego, zarządzanie dokumentami, urządzeniami i aplikacjami mobilnymi, pocztą oraz prywatnymi urządzeniami pracowników.

„Bardzo często spotykamy się z potrzebą zaprezentowania na żywo oferowanego przez nas systemu oraz jego możliwości w rzeczywistym środowisku Klienta. Poza główną cechą systemu - bezpieczeństwem, zwracają oni uwagę na przyjazne użytkowania narzędzia bez kompromisów dla jego funkcjonalności.”

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej