Strona główna / Bezpieczeństwo / Niezbędne zabezpieczenie
piątek 18 kwiecień 2008 | Jarek Michalski
Niezbędne zabezpieczenie
Termin fosa brzmi przewrotnie. Narzędziem, które ochroni Cię przed próbami nieautoryzowanego dostępu do danych z Internetu jest bowiem firewall, czyli zapora ogniowa. Fosa, czy zapora - w obu przypadkach chodzi o to samo. O odparcie ataku z zewnątrz.

Nieustająca wymiana danych

Kiedy jesteś podpięty do Internetu pomiędzy Twoim komputerem i siecią trwa bezustanna wymiana danych. W obu kierunkach płyną bity informacji: za każdym razem kiedy zadajesz pytanie w wyszukiwarce internetowej, otwierasz stronę internetową, ściągasz lub wysyłasz pocztę. Na tym jednak komunikacja się nie kończy. Nawet jeśli nie masz uruchomionej przeglądarki internetowej ani programu pocztowego, różne programy i usługi na dysku Twojego komputera mogą łączyć się z siecią poza Twoją wiedzą. Większość tych połączeń jest całkowicie uzasadniona - programy sprawdzają, czy dostępne są aktualizacje, ściągają uaktualnienia, definicje - słowem wszystko co jest potrzebne do ich prawidłowego funkcjonowania.

Firewall niezbędny

Niestety zdarza się, że pod taki „normalny” ruch podszywają się osoby lub programy, które nie powinny mieć dostępu do Twojego komputera. Dlatego powinieneś na bieżąco analizować cały przepływ danych pomiędzy Twoją maszyną i siecią, bo tylko w taki sposób będziesz mógł wykryć nieautoryzowane połączenie...Brzmi niewykonalnie, prawda? Bo takie właśnie jest - niewykonalne. Funkcję obserwatora przejmują programy specjalnie w tym celu stworzone - to właśnie „zapory ogniowe”, czyli firewall.

Znajdują się na wyposażeniu systemów operacyjnych Windows XP i Windows Vista. Źle skonfigurowane potrafią zablokować cały ruch z siecią. Dobrze skonfigurowane pozwalają bezpiecznie i spokojnie podróżować po Internecie.

Wersja dostępna w systemie Vista jest bogatsza i ma większą funkcjonalność. Analizuje - inaczej niż to ma miejsce w XP - nie tylko ruch przychodzący, ale również wychodzący z komputera.

Jeśli czujesz, że konfiguracja zapory może przysporzyć Ci kłopotów zdaj się na ustawienia fabryczne. Będziesz miał pewność, że Twój komputer jest dobrze chroniony, a jednocześnie nie pozbawisz komputera np.: automatycznych akt ualizacji oprogramowania.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej