Strona główna / Bezpieczeństwo / Najpierw kradną tożsamość a potem pieniądze
niedziela 20 kwiecień 2008 | Jarek Michalski
Najpierw kradną tożsamość a potem pieniądze
Kiedy spacerujesz po centrum miasta dbasz o to, by Twój portfel spoczywał w bezpiecznej kieszeni. Nie rozpinasz nonszalancko plecaka a w autobusach miejskich niemal odruchowo oceniasz, czy w pobliżu są kieszonkowcy. Przesada? Nie, zupełnie naturalne odruchy, które gwarantują Ci bezpieczeństwo.

Współczesne technologie informacyjne dają niemal nieograniczone możliwości. Komputer podłączony do Internetu to doskonałe narzędzie pracy i niezastąpiony towarzysz zabawy. Musisz tylko pamiętać, że z nowych możliwość korzystasz nie tylko Ty. Cieszą się z nich również Ci, którzy polują na Twoje pieniądze.

Pilnuj swojej kasy Defenderem

Dokładnie takie same podejście powinieneś zachować korzystając z komputera podłączonego do Internetu. Ten świat jest co prawda wirtualny, ale przecież wymieniasz w nim informacje, które nie powinny dostać się w niepowołane miejsce no  i obracasz jak najbardziej realnymi pieniędzmi. Jeśli korzystasz z systemu operacyjnego Windows Vista masz potężnego sprzymierzeńca w walce z internetowymi złodziejami. To Windows Defender - program, którego celem jest wykrywanie na dysku komputera programów szpiegujących.

Jakiej informacji szuka złodziej

Oprogramowanie tylu spyware to jeden z popularniejszych sposobów na kradzież tożsamości. Intruz, który podłączył się do Twojego komputera może umieścić na dysku narzędzie, którego celem jest szpiegowanie Twoich poczynań. Co możesz stracić? Niestety dużo: intruz może mieć dostęp do wszystkich informacji, które przechowujesz w komputerze lub podajesz w sieci: numerów kart płatniczych, kodów i haseł.

Bardzo często sygnałem, że Twój komputer padł ofiarą takiego ataku są wyskakujące okienka stron internetowych lub wyraźne spowolnienie pracy systemu. Jednak brak tego typu objawów nie musi oznaczać, że komputer jest w pełni zdrowy.

Dbaj o swego defendera

Windows Defender na bieżąco czuwa nad zawartością Twojego dysku i natychmiast po włączeniu komputera sprawdza, czy nie pojawiły się na nim niebezpieczne programy. Cel jest zawsze ten sam - znaleźć ewentualnego intruza i usunąć go trwale z pamięci komputera. Oczywiście do prawidłowego działania tego składnika systemu Windows Vista konieczne jest automatyczne pobieranie uaktualnień. Każdego dnia na całym świecie mnóstwo osób pracuje nad doskonaleniem narzędzi do kradzieży danych. Jeśli Windows Defender wyszukując podejrzane programy posługuje się definicjami sprzed kilku miesięcy - jest praktycznie bezużyteczny. Jeśli chcesz być pewien, że jesteś całkowicie bezpieczny, zadbaj o to, by narzędzia, które mają Cię chronić były zawsze aktualne.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej