Strona główna / Bezpieczeństwo / Phishing w naszej-klasie
wtorek 22 kwiecień 2008 | Alex Meyden
Phishing w naszej-klasie
„Witaj, I love you” – taką wiadomość przesłał mi i pewnie kilkudziesięciu innym użytkownikom naszej-klasy.pl niejaki Francis. Dalsza część informacji miała być dostępna pod podanym linkiem. Tuż przed kliknięciem w link zapaliła mi się lampka alarmowa.

Nie bądź zombie!

Po pierwsze link. W mailu, który do mnie dotarł, miał postać: www7.nasza-klasa.pl/profile/329166, zdarzają się też inne, np. www3.nasza-klasa.pl/profile/600614.

Po drugie oczekiwania dodatkowe. Po wejściu na stronę użytkownik proszony jest o zainstalowanie programu wymaganego do właściwego wyświetlenia strony – ma to być jakoby Flash Player w wersji 9, pod którego płaszczykiem ukrywa się szkodliwe oprogramowanie. Tymczasem aktualizacja zapisze nam na dysku wirusa o nazwie get_new_flashplayer.exe. Program ten jest de facto niebezpiecznym trojanem, umożliwiającym przestępcy przejęcie kontroli nad komputerem oraz kradzież prywatnych danych.

Firma G DATA przypuszcza, że kampania ma na celu pozyskanie nowych komputerów zombie, które w kolejnym etapie posłużą do rozsyłania milionów spamowych listów.

Jak odróżnić phishing od prawdziwych powiadomień naszej klasy? Na razie nie jest to specjalnie trudne. W podrobionym powiadomieniu jest informacja od kogo pochodzi wiadomość i można przeczytać jej początek. Standardowe powiadomienie o wiadomości na naszej-klasie.pl nie zawiera takich danych, informuje jedynie o tym, że w skrzynce pojawiła się nowa wiadomość.

Warto też sprawdzić, jeżeli mamy więcej niż jeden adres e-mail, czy powiadomienie przyszło na ten, którego używamy do korespondencji z naszą-klasą.
Ewenement  ale warto być ostrożnym

Nasza-klasa to ewenement w polskiej skali. Ściągnął do Internetu wiele osób, które wcześniej trzymały się z daleka od sieci. Dlatego jest tak niebezpieczny, bo nieświadomi użytkownicy sieci stanowią łatwy cel i przyciągają cyberprzestępców. Warto jednak zwracać uwagę na informacje, które otrzymujemy również z innych portali społecznościowych. Jak każde miejsce, które gromadzie wiele osób, przyciągają one i tych, których zamiary są dalekie od uczciwych.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej