Smartfony, podobnie jak komputery sÄ… podatne na różnego rodzaju zagrożenia. WiÄ™kszość z nich to ataki cyfrowe, inicjowane przez cyberprzestÄ™pców. Ilość tego typu incydentów bÄ™dzie wzrastać, bowiem smartfony ogromnÄ… popularnoÅ›ciÄ… i znajdujÄ… nowe zastosowania. Jednym z najÅ›wieższych przykÅ‚adów jest bankowość elektroniczna. Komisja Nadzoru Finansowego informuje, że udziaÅ‚ procentowy rodzimych wÅ‚aÅ›cicieli smartfonów korzystajÄ…cych z bankowoÅ›ci mobilnej w 2013 wynosiÅ‚ 12 procent, zaÅ› w ubiegÅ‚ym roku aż 43 procent. Banki szybko i chÄ™tnie wprowadzajÄ… usÅ‚ugi bazujÄ…ce na najnowszych i modnych technologiach, ale w niektórych przypadkach poÅ›piech nie zawsze idzie w parze z najwyższÄ… jakoÅ›ciÄ… zabezpieczeÅ„. Również systemy operacyjne wykorzystywane przez smartfony posiadajÄ… tzw. luki bezpieczeÅ„stwa. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest autoryzacja dostÄ™pu i inicjacja transakcji w jednym urzÄ…dzeniu, z którymi mamy do czynienia w przypadku bankowoÅ›ci elektronicznej. Ataki na klientów mobilnej bankowoÅ›ci cechujÄ… siÄ™ m.in zastosowaniem różnego rodzaju socjotechnik, opracowanych przez wytrawnych oszustów. Dlatego z jednej strony należy kierować siÄ™ zdrowym rozsÄ…dkiem, a z drugiej, stosować aplikacje znacznie poprawiajÄ…ce nasze bezpieczeÅ„stwo jak antywirusy – wyjaÅ›nia Robert Dziemianko z G DATA.
G DATA chcÄ…c chronić użytkowników bankowoÅ›ci elektronicznej opracowaÅ‚a technologiÄ™ G DATA BankGuard dla systemów Windows. Warto jednak zaznaczyć, że jest to rozwiÄ…zanie przeznaczone wyłącznie dla użytkowników komputerów, w tym również laptopów. Zmiany dokonywane przez trojany bankowe majÄ… miejsce w RAM. G DATA BankGuard wykrywa próby infekcji i zastÄ™puje “skompromitowany” obszar pamiÄ™ci jego bezpiecznÄ… kopiÄ…. DziÄ™ki zastosowaniu inteligentnych algorytmów, aplikacja nie jest zależna od sygnatur wirusów i oferuje efektywne zabezpieczenie przeciwko atakom najnowszych trojanów. Technologia G DATA BankGuard od kwietnia 2011 do pierwszej poÅ‚owy 2015 roku pozwoliÅ‚a zapobiec 182,457 atakom, które mogÅ‚y spowodować szkody szacowane na ponad 100 mln euro. Niewykluczone, iż w nieodlegÅ‚ej przyszÅ‚oÅ›ci w laboratoriach G DATA zostanie opracowana podobna technologia dla urzÄ…dzeÅ„ ultraprzenoÅ›nych.
Uwaga na darmowy WLAN
WÅ‚aÅ›ciciele smartfonów znacznie częściej łączÄ… siÄ™ z nieznanymi sieciami Wi-Fi niż użytkownicy komputerów. To zupeÅ‚nie zrozumiaÅ‚e, bowiem telefon od pewnego czasu jest nieodłącznym towarzyszem czÅ‚owieka. Jednak nie wszyscy wiedzÄ…, że popularne i darmowe sieci typu „Free Wi-Fi”, „Cafe Wi-Fi” nie zawsze muszÄ… okazać siÄ™ 100% bezpieczne.
CyberprzestÄ™pca zachÄ™ca potencjalnÄ… ofiarÄ™, żeby podczas dołączania siÄ™ do sieci, zainstalować darmowÄ… aplikacjÄ™ lub certyfikat, bÄ™dÄ…cÄ… w rzeczywistoÅ›ci zÅ‚oÅ›liwym oprogramowaniem. Istnieje również niebezpieczeÅ„stwo, iż w przypadku kiedy połączenie nie jest szyfrowane, cyberprzestÄ™pcy przejmÄ… caÅ‚y ruch przechodzÄ…cy przez punkt dostÄ™powy. W najbardziej drastycznym scenariuszu, choć nie jest to zjawisko powszechne, napastnicy stawiajÄ… faÅ‚szywe stacje bazowe BTS, pozwalajÄ…ce caÅ‚kowicie przejąć komunikacjÄ™ realizowanÄ… poprzez przez telefon. Korzystanie z darmowego połączenia WLAN może być przyczynÄ… kÅ‚opotów. WysyÅ‚ane oraz otrzymywane dane, takie jak wiadomoÅ›ci pocztowe, loginy i hasÅ‚a do stron www, mogÄ… być przechwycone przez hakerów. Co zrobić, aby nie stać siÄ™ ofiarÄ… tego typu ataków? Najlepiej używać szyfrowanych połączeÅ„, a poza postÄ™pować z wyjÄ…tkowÄ… ostrożnoÅ›ciÄ… – dodaje Robert Dziemianko.