W 2015 roku blisko 40% maÅ‚ych firm w USA caÅ‚kowicie przeszÅ‚o do chmury. WedÅ‚ug raportu Emergent Research and Intuit Inc. do 2020 roku ta liczba siÄ™ podwoi. Za oceanem tego rodzaju rozwiÄ…zania wykorzystujÄ… nie tylko technologiczne startupy z „Doliny Krzemowej”, lecz także niewielkie firmy rodzinne (jak piekarnie, pralnie, restauracje, sklepy z odzieżą, farmy itp.). Czy wÅ‚aÅ›cicielom maÅ‚ych polskich firm również opÅ‚aca siÄ™ przenieść do chmury?
– To daje wymierne oszczÄ™dnoÅ›ci zwiÄ…zane z infrastrukturÄ…, dostÄ™p do rozwiÄ…zaÅ„ high-tech przy znacznie mniejszych kosztach niż wczeÅ›niej, a także bardziej elastyczne i efektywne formy pracy. Na dodatek przejÅ›cie do chmury nie oznacza dużej, jednorazowej inwestycji. DziaÅ‚a to raczej na zasadzie miesiÄ™cznego abonamentu na usÅ‚ugi dopasowane do potrzeb konkretnej firmy – mówi MichaÅ‚ Misiak, CTO Focus Telecom Polska, dostawcy nowoczesnych rozwiÄ…zaÅ„ IT.
Jak działa chmura?
Dokumenty, bazy danych czy różnego rodzaju oprogramowanie zamiast na komputerze lub serwerze w biurze sÄ… w Internecie. DostÄ™p do nich ma każda osoba upoważniona,
z dowolnego sprzętu z kompatybilnym oprogramowaniem (komputer, tablet czy telefon) i z każdego miejsca (potrzebny jest tylko dostęp do sieci).
– Zamiast instalować oprogramowanie do baz danych czy ksiÄ™gowoÅ›ci na wÅ‚asnym komputerze, logujemy siÄ™ na odpowiedniej stronie w sieci. Chmura umożliwia też elastyczność pracy nieosiÄ…galnÄ… w przypadku rozwiÄ…zaÅ„ stacjonarnych – dodaje MichaÅ‚ Misiak.
Zdecydowanie Å‚atwiej zorganizować również pracÄ™ zdalnÄ…, a na przykÅ‚ad osoby stale pracujÄ…ce poza biurem majÄ… bezproblemowy dostÄ™p do tych samych narzÄ™dzi czy baz danych, które majÄ… ich koledzy w biurze.
Czy to jest bezpieczne?
Wbrew pozorom, wÅ‚asne serwerownie, centrale itd. sÄ… czÄ™sto gorzej chronione niż te same sprzÄ™ty, którymi opiekuje siÄ™ dostawca usÅ‚ug z chmury. Dlaczego?
– Wynika to z prostego faktu, że dostawca usÅ‚ug zajmuje siÄ™ przesyÅ‚aniem i ochronÄ… tak wielu danych, że opÅ‚aca mu siÄ™ zastosować najlepsze zabezpieczenia, na które jego klienci nie zdecydujÄ… siÄ™ z powodów finansowych – wyjaÅ›nia MichaÅ‚ Misiak.
BezpieczeÅ„stwo zwiÄ…zane jest również z tym, że dostawca zapewnia zapasowe łącza
i serwery na wypadek awarii. Ze wzglÄ™du na koszty nie stosuje tego rozwiÄ…zania zdecydowana wiÄ™kszość maÅ‚ych firm (ale również tych wiÄ™kszych).
– Poza tym, aby sobie szybko poradzić z awariami, trzeba na staÅ‚e utrzymywać zespóÅ‚ speców od IT. MaÅ‚ych firm czÄ™sto na to nie stać. W usÅ‚ugach z chmury tymi problemami zajmuje siÄ™ dostawca – dodaje MichaÅ‚ Misiak.
Dlaczego w chmurze jest taniej?
DecydujÄ… o tym niższe koszty infrastruktury (nie trzeba utrzymywać wÅ‚asnych serwerów, ani zapewniać dodatkowej przestrzeni na sprzÄ™t), wsparcia technicznego, jak również aktualizacji oprogramowania i instalacji nowego. Dodatkowo do listy oszczÄ™dnoÅ›ci trzeba dodać mniejsze zużycie energii elektrycznej, mniej przerw i utrudnieÅ„ w pracy zwiÄ…zanych z mniejszymi lub wiÄ™kszymi awariami. Do usÅ‚ug z chmury wystarczy Internet - i tak obecny dziÅ› w każdej firmie.
– Dodatkowym argumentem jest fakt, że usÅ‚ugi z chmury sÄ… skalowalne. To znaczy, że jeÅ›li potrzebujemy wiÄ™cej lub mniej stanowisk pracy czy okreÅ›lonych usÅ‚ug, to bardzo Å‚atwo i szybko dokonać takiej zmiany – podkreÅ›la MichaÅ‚ Misiak.
Przy rozwiÄ…zaniach stacjonarnych infrastruktura bardzo ogranicza elastyczne dziaÅ‚anie firmy. Można zmniejszyć liczbÄ™ stanowisk, ale zakupiony sprzÄ™t i tak pozostaje. PrzewagÄ™ chmury wyraźnie widać też wtedy, gdy firma zmienia siedzibÄ™ lub otwiera nowy odziaÅ‚ (a niewielkie firmy czÄ™sto planujÄ… stopniowy rozwój). W przypadku infrastruktury stacjonarnej oznacza to poważne inwestycje – zakup nowego sprzÄ™tu, kÅ‚adzenie okablowania, koszty wsparcia technicznego itd., jak również przerwy w pracy. DziÄ™ki chmurze caÅ‚y proces przebiega pÅ‚ynnie, znacznie szybciej i jest wymiernie taÅ„szy.