Strona główna / Chmura / Polska Dolina Cyfrowa
wtorek 05 maj 2020 | Robert Kamiński
Polska Dolina Cyfrowa
Microsoft ogłosił dziś kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów, którego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. Celem jest zapewnienie eksperckiej wiedzy z zakresu transformacji cyfrowej – szkoda, że tylko programistom.

Microsoft i Chmura Krajowa podpisały umowę partnerską, której celem jest wsparcie lokalnych organizacji w procesie ich transformacji cyfrowej i kreowania innowacji. Przewiduje ona w szczególności wykorzystanie możliwości nowego regionu data center na rzecz polskich instytucji publicznych i przedsiębiorstw z kluczowych sektorów rynku, takich jak administracja rządowa, ochrona zdrowia, edukacja, produkcja, handel detaliczny, energetyka oraz finanse i ubezpieczenia.

Kompetencje przyszłości: talent i technologia?

Istotnym elementem ogłoszonej dzisiaj inwestycji jest kompleksowy i długoterminowy program podnoszenia kwalifikacji, który w efekcie pozwoli lokalnym specjalistom i młodzieży zwiększyć szanse zatrudnienia. Microsoft ma na celu rozwój kompetencji cyfrowych około 150 000 pracowników, specjalistów IT, nauczycieli, studentów i obywateli.

Program rozwoju umiejętności będzie obejmował szkolenia, programy e-learningowe, warsztaty i hakatony dotyczące przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii AI i uczenia maszynowego, przetwarzania dużych zbiorów danych (Big Data) i Internetu rzeczy (Internet of Things).

Nowy region data center dołącza do globalnej infrastruktury regionów chmurowych Microsoft, w której skład wchodzi 59 regionów z dostępnością usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach.

Zamknięci we własnym świecie hermetycznego języka

Microsoft wciąż tkwi w minionej epoce gdzie zwracały się inwestycje w programistów i deweloperów, zapominając że obecne rozwiązania są daleko bardziej złożone niż dekadę temu i wymagają edukacji odbiorców końcowych.

Jak pokazuje nasze badanie „Infrastruktura i cyberbezpieczenstwo w polskich Jednostkach Samorządu Terytorialnego ponad 60% użytkowników nie używa MS Outlook, a zaledwie 18% urzędów korzysta z chmury.

Technologie chmurowe zmieniają świat i dają wielkie możliwości. Paradoksalnie pandemia uświadomiła - jak ważna jest chmura, ale jednocześnie pokazała - jak słabo jest przygotowane Państwo i jak niewielkie umiejętności w tym zakresie mają obywatele.

Powszechnie wykorzystujemy rozwiązania chmurowe, to niezaprzeczalna prawda i to jest widoczne w czasach pandemii i kryzysu w gospodarce. Poza firmami takimi jak Tauron czy Polfarma istnieją setki tysięcy przedsiębiorców i pracowników administracji, którzy nie rozumieją tych pojęć i właśnie dziś potrzebują rozwiązań zrozumiałych, prostych i możliwych do szybkiego wdrożenia.

Microsoft podobnie jak inne korporacje nadal nie rozumie, że aby te rozwiązania się przyjęły, zrozumieć je muszą użytkownicy końcowi, czyli przedsiębiorcy. Same szkolenia programistów tego nie zapewnią, co więcej postępuje rozdźwięk pomiędzy nimi a właścicielami firm.

W kilka miesięcy będziemy w stanie dostarczać technologie dla polskich firm - powiedział Paweł Jakubik Dyrektor ds. Transformacji Cyfrowej w Chmurze.

Obecnie polskie małe i średnie firmy potrzebują szybkich rozwiązań i potężnej dawki wiedzy dla samych przedsiębiorców. Tymczasem Microsoft zainwestuje 1 mld dolarów na podnoszenie kompetencji cyfrowych dla inżynierów i programistów, adopcję chmury i budowa infrastruktury.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej