Strona główna / Chmura / Firmy w Polsce tracą przez brak kompetencji chmurowych
poniedziałek 29 czerwiec 2020 | Robert Kamiński
Firmy w Polsce tracÄ… przez brak kompetencji chmurowych
Co czwarta średnia firma i 15 procent dużych przedsiębiorstw przyznaje, że brak odpowiednich kompetencji chmurowych wpływa na obniżenie ich konkurencyjności lub przychodów. Prawie 40 procent obu grup widzi w tym poważne zagrożenie dla przyszłości biznesu.

Już pierwsze tygodnie sytuacji nadzwyczajnej wyraźnie pokazaÅ‚y, że rozwiÄ…zania chmurowe zapewniajÄ… ciÄ…gÅ‚ość dziaÅ‚ania firm, administracji publicznej oraz obszarów odpowiedzialnych za utrzymanie porzÄ…dku i bezpieczeÅ„stwa paÅ„stwa. Chmura zostaÅ‚a okrzykniÄ™ta nawet “superbohaterem pandemii”. 

Tymczasem wciąż bardzo maÅ‚o firm w Polsce dysponuje odpowiednimi kompetencjami do realizacji tego typu wdrożeÅ„. Menedżerowie IT najczęściej oceniajÄ… ogólny poziom kompetencji chmurowych swoich pracowników jako Å›redni (38 proc.), a zaraz potem jako niski (25 proc.). Tak wynika z drugiej części badania „Kompetencje chmurowe firm w Polsce 2020”, zrealizowanego przez IDG na zlecenie Oktawave i 7bulls.com tuż przed wybuchem pandemii coronawirusa.

Co piÄ…ta firma (21 proc.) odczuwa negatywny wpÅ‚yw braku odpowiednich kompetencji chmurowych na pozycjÄ™ na rynku i przychody. Jeszcze wiÄ™ksza grupa menedżerów IT (39 proc.), choć w lutym i marcu nie obserwowaÅ‚a korelacji miÄ™dzy kompetencjami chmurowymi, a biznesem, to twierdziÅ‚a, że może to siÄ™ zmienić w przyszÅ‚oÅ›ci. Nikt nie spodziewaÅ‚ siÄ™, że rzeczywistość tak szybko to zweryfikuje.

Jeden wysoce kompetentny zespóÅ‚ informatyków na pozostaÅ‚e cztery o Å›rednich i niskich zasobach wiedzy w kwestii cloud computingu, to stanowczo za maÅ‚o, aby branża IT mogÅ‚a udźwignąć ciężar dostosowywania gospodarki do nowej rzeczywistoÅ›ci i ewolucji cyfrowejmówi PaweÅ‚ Oracz, Animator Sektorowej Rady ds. Kompetencji, Telekomunikacja i CyberbezpieczeÅ„stwo, Polskie Towarzystwo Informatyczne, komentujÄ…c wyniki badania. 

– Tylko co piÄ…ta firma dysponuje zespoÅ‚em gotowym do samodzielnego wdrażania i prowadzenia projektów chmurowych. W drodze ku transformacji cyfrowej oznacza to albo konieczność podniesienia kompetencji pracowników, albo pozyskanie wymaganych umiejÄ™tnoÅ›ci u zewnÄ™trznych dostawców. Nauczka z sytuacji kryzysowej wywoÅ‚anej pandemiÄ… pokazuje, że istnieje palÄ…ca potrzeba rozwiÄ…zania wyzwania, jakim jest konieczność przejÅ›cia do chmury, w ramach dostosowywania siÄ™ do nowej rzeczywistoÅ›cikomentuje MichaÅ‚ Paschalis - Jakubowicz, CEO Oktawave, najwiÄ™kszej polskiej chmury obliczeniowej IaaS.  

Najsilniejsze kompetencje chmurowe

Najbardziej rozwiniÄ™tymi kompetencjami wÅ›ród ankietowanych przedsiÄ™biorstw jest znajomość technologii wirtualizacyjnych (57 proc.). Umożliwia ona efektywniejsze wykorzystanie istniejÄ…cych zasobów sprzÄ™towych on-premise, czyli wÅ‚asnych serwerowni. Silnie rozwiniÄ™te jest również administrowanie bazami danych (48 proc.). 

Wirtualizacja jest standardem w wiÄ™kszoÅ›ci rozwiÄ…zaÅ„ IT od wielu lat, stÄ…d nie dziwi wysoki odsetek tych kompetencji. DziÄ™ki nim relatywnie Å‚atwo jest przełączyć siÄ™ na rozwiÄ…zania typowo chmurowe. Z kolei wysoki odsetek specjalistów baz danych pokazuje, że firmy inwestujÄ… w obszary zarzÄ…dzania danymi, ponieważ wiÄ™kszość biznesów opiera swoje dziaÅ‚anie na danych. Niepokoi natomiast stosunkowo niewielki odsetek specjalizacji w zakresie samych technologii chmurowych – mówi Maciej Kuźniar, COO w Oktawave. 

Oblany egzamin z chmury

Wraz ze wzrostem telekomunikacyjnych i informatycznych potrzeb rynku,  utrzymanie wÅ‚asnych serwerów, pamiÄ™ci masowej i sieci staje siÄ™ coraz bardziej skomplikowane i czasochÅ‚onne. O wiele wydajniej i efektywniej kosztowo dane przetwarzane sÄ… w modelach cloud computing. 

Tymczasem tylko co czwarta firma (26 proc.) posiada rozwiniÄ™te kompetencje specyficzne dla technologii chmurowych, np. z zakresu multicloud lub konteneryzacji. Nieliczne mogÄ… pochwalić siÄ™ znajomoÅ›ciÄ… różnych architektur chmurowych, w tym multicloud i hybrid cloud (14 proc.),  umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… budowy i migracji aplikacji do platform chmurowych (13 proc.) czy kompetencjami w zakresie zapewnienia bezpieczeÅ„stwa przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej (12 proc.).

 – Brak inwestycji ponoszonych na wyksztaÅ‚cenie w wÄ…skich specjalizacjach może doprowadzić do niedoborów na rynku pracy specjalistów IT, którzy potrafiliby wypracować konkurencyjnÄ… cyfrowÄ… przewagÄ™ paÅ„stwa w nadchodzÄ…cych latach. Takie inwestycje sÄ… pilnie potrzebne, bo w przeciwnym przypadku przedsiÄ™biorstwom i urzÄ™dom grozi technologiczna alienacja, a ta stanowi zagrożenie dla konkurencyjnoÅ›ci caÅ‚ej gospodarki – mówi Katarzyna Materka, Szefowa DziaÅ‚u RozwiÄ…zaÅ„ Cloud Computing, 7bulls.com.

 

Zasoby obliczeniowe pozwalajÄ… przechowywać i przetwarzać w czasie rzeczywistym ogromne bazy danych. SÄ… firmom potrzebne, aby mogÅ‚y wykorzystywać potencjaÅ‚, który drzemie w dostÄ™pie do kluczowych informacji i przekÅ‚adać go na budowanie przewagi biznesowej. Problem w tym, że specjalistyczne kwalifikacje, takie jak umiejÄ™tność zarzÄ…dzania architekturami i platformami chmurowymi typu Google Cloud, Amazon Web Services czy Microsoft Azure, zarzÄ…dzanie workloadami danych czy orkiestracja, to nadal rzadkość na polskim rynku – mówi Maciej Kuźniar.   

Badanie „Kompetencje chmurowe firm w Polsce 2020. Potrzeby rynku, zasoby, inwestycje w wiedzÄ™” zostaÅ‚o zrealizowane przez IDG na zlecenie Oktawave i 7bulls.com w lutym i marcu 2020 r. na grupie 252 osób zajmujÄ…cych stanowiska informatyczne w dużych i Å›rednich firmach prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność w Polsce.

Oktawave

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej