Najczęściej jednak najlepszym modelem dla wiÄ™kszoÅ›ci firm nie jest ani chmura publiczna, ani to prywatna, ale połączenie zalet obu rozwiÄ…zaÅ„, czyli chmura hybrydowa. Niekiedy wybierany jest model wykorzystujÄ…cy wiele typów usÅ‚ug w chmurze, czyli rozwiÄ…zania typu multi-cloud. Czym zatem jest chmura hybrydowa, a czym Å›rodowisko wielochmurowe?
Multicloud to podejÅ›cie oparte na chmurze skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z wiÄ™cej niż jednej usÅ‚ugi chmurowej od wiÄ™cej niż jednego dostawcy chmury - publicznej lub prywatnej. Wielochmurowość oznacza zatem obecność wiÄ™cej niż jednego wdrożenia w chmurze tego samego typu (publicznego lub prywatnego), pochodzÄ…cego od różnych dostawców. Może to wynikać z sytuacji, kiedy firma utrzymuje swojÄ… infrastrukturÄ™ w chmurze X, ale chce skorzystać z zastrzeżonego rozwiÄ…zania dostÄ™pnego np. tylko w chmurze Y. Inne sÄ… potrzeby dziaÅ‚ów rozwoju, a inne dziaÅ‚ów logistyki stÄ…d czÄ™sto wybór różnych dostawców. CzÄ™sto rozwiÄ…zania wielochmurowe wynikajÄ… także z chÄ™ci uniezależnienia siÄ™ od jednego dostawcy.
Chmura hybrydowa odnosi siÄ™ natomiast do obecnoÅ›ci wielu typów wdrożeÅ„ (publicznych lub prywatnych) z pewnÄ… formÄ… integracji lub orkiestracji miÄ™dzy nimi. W przeciwieÅ„stwie do modelu wielochmurowego, w którym różne chmury sÄ… używane do różnych zadaÅ„, elementy chmury hybrydowej zazwyczaj wspóÅ‚pracujÄ… ze sobÄ…. W rezultacie dane i procesy wspóÅ‚istniejÄ… i mieszajÄ… siÄ™ w Å›rodowisku hybrydowym, podczas gdy w rozwiÄ…zaniu multi-cloud wykorzystanie zazwyczaj pozostaje w zakresie „wÅ‚asnej” chmury.
PodejÅ›cie wielochmurowe może obejmować różne Å›rodowiska chmury publicznej lub różne Å›rodowiska chmury prywatnej. PodejÅ›cie oparte na chmurze hybrydowej może natomiast obejmować Å›rodowisko chmury publicznej i Å›rodowisko chmury prywatnej z infrastrukturÄ… uÅ‚atwiajÄ…cÄ… przenoszenie obciążeÅ„.
Te podejÅ›cia do chmury wykluczajÄ… siÄ™ wzajemnie: nie można mieć obu jednoczeÅ›nie, ponieważ chmury bÄ™dÄ… ze sobÄ… połączone (chmura hybrydowa) lub nie (Å›rodowiska wielochmurowe). Praktyka pokazuje, że posiadanie wielu wdrożeÅ„ w chmurze, zarówno publicznych, jak i prywatnych, staje siÄ™ coraz bardziej powszechne w przedsiÄ™biorstwach, które dążą do poprawy bezpieczeÅ„stwa i wydajnoÅ›ci dziÄ™ki rozszerzonemu portfolio Å›rodowisk. Åšrodowiska chmury hybrydowej zyskujÄ… na popularnoÅ›ci, dziÄ™ki ich elastycznoÅ›ci i możliwoÅ›ci Å‚atwego przenoszenia obciążeÅ„.
Sposób dziaÅ‚ania chmur publicznych i chmur prywatnych w ramach chmury hybrydowej nie różni siÄ™ od sposobu dziaÅ‚ania samodzielnych chmur publicznych lub chmur prywatnych. Oddzielne chmury stajÄ… siÄ™ hybrydowe, gdy te Å›rodowiska sÄ… połączone tak pÅ‚ynnie, jak to tylko możliwe. Ta wzajemna łączność to sposób, w jaki dziaÅ‚ajÄ… chmury hybrydowe – i to dlatego ten model jest podstawÄ… przetwarzania brzegowego. Ich wzajemna komunikacja polega na przenoszeniu obciążeÅ„, ujednoliceniu zarzÄ…dzania i organizacji procesów. To, jak dobrze rozwiniÄ™te sÄ… te połączenia, ma bezpoÅ›redni wpÅ‚yw na to, jak dobrze dziaÅ‚a chmura hybrydowa. W praktyce wyglÄ…da to przykÅ‚adowo tak, że aplikacja dziaÅ‚ajÄ…ca w hybrydowej strukturze chmury może korzystać z obciążeÅ„, usÅ‚ug internetowych i zewnÄ™trznych aplikacji z chmury publicznej, podczas gdy baza danych i pamięć masowa dziaÅ‚ajÄ… w chmurze prywatnej. To gdzie i jak bÄ™dzie wykorzystywana moc obliczeniowa może zależeć od kosztów i rozÅ‚ożenia obciążeÅ„.
Dzisiejsze chmury hybrydowe majÄ… nowoczesnÄ… architekturÄ™. Zamiast łączyć same Å›rodowiska, zespoÅ‚y IT tworzÄ… chmury hybrydowe, koncentrujÄ…c siÄ™ na przenoÅ›noÅ›ci aplikacji dziaÅ‚ajÄ…cych w tych Å›rodowiskach. PrzykÅ‚adem takiego rozwiÄ…zania sÄ… choćby kontenery Linux. DajÄ… one przedsiÄ™biorstwom ogromy wybór, jeÅ›li chodzi o dostawców chmury publicznej. Ponieważ kontenery pakujÄ… i izolujÄ… aplikacje z caÅ‚ym Å›rodowiskiem wykonawczym, użytkownicy mogÄ… przenosić zawartÄ… w nich aplikacjÄ™ miÄ™dzy chmurami, zachowujÄ…c ich peÅ‚nÄ… funkcjonalność. Daje to swobodÄ™ wyboru dostawców chmury publicznej, w oparciu o uniwersalne standardy (np. czas pracy, przestrzeÅ„ dyskowÄ…, koszty) zamiast tego, czy bÄ™dÄ… one - czy nie bÄ™dÄ… - obsÅ‚ugiwaÅ‚y jakÄ…Å› aplikacjÄ™ ze wzglÄ™du na ograniczenia wÅ‚asnoÅ›ciowe.
TakÄ… przenoÅ›ność uÅ‚atwiajÄ… mikrousÅ‚ugi – architektoniczne podejÅ›cie do pisania oprogramowania, w którym aplikacje sÄ… podzielone na najmniejsze komponenty, niezależnie od siebie. Kontenery Red Hat sÄ… idealnym miejscem, aby tworzyć i uruchamiać aplikacje oparte na mikrousÅ‚ugach.
Niezależnie od rodzaju Å›rodowiska chmurowego ważne jest, jakich narzÄ™dzi użyjemy do zarzÄ…dzania i automatyzacji procesów. WspóÅ‚czesne technologie automatyzacji (takie jak Red Hat® Ansible® Automation Platform) umożliwiajÄ… automatyzacjÄ™ zasobów w różnych Å›rodowiskach. Dodanie nowoczesnych możliwoÅ›ci automatyzacji do Å›rodowisk wielochmurowych ogranicza zÅ‚ożoność Å›rodowiska, jednoczeÅ›nie zwiÄ™kszajÄ…c bezpieczeÅ„stwo obciążenia i wydajność dla aplikacji tradycyjnych i natywnych dla chmury.
Na koniec warto wspomnieć o bezpieczeÅ„stwie. Odpowiednio zaprojektowana, zintegrowana i zarzÄ…dzana chmura hybrydowa może być tak samo bezpieczna, jak tradycyjna lokalna infrastruktura IT. Wykorzystanie wielu Å›rodowisk może być jednym z najsilniejszych zabezpieczeÅ„ przed zagrożeniami. Wszystkie te wzajemnie połączone Å›rodowiska pozwalajÄ… wybrać, gdzie umieÅ›cić poufne dane, a także pozwalajÄ… zespoÅ‚om bezpieczeÅ„stwa na standaryzacjÄ™ nadmiarowej pamiÄ™ci masowej w chmurze, która może zwiÄ™kszyć wyniki zwiÄ…zane z odtwarzaniem po awarii.