Strona główna / Chmura / Globalne instytucje finansowe zmierzają do chmury
poniedziałek 19 październik 2020 | Robert Kamiński
Globalne instytucje finansowe zmierzajÄ… do chmury
Banki za 5 lat będą wyglądać zupełnie inaczej niż dziś. W obliczu zmieniających się oczekiwań konsumentów, nowych technologii i alternatywnych modeli biznesowych, instytucje finansowe już wdrażają strategie, które pomagają im przygotować się na przyszłość.

Ważnym elementem w zmieniajÄ…cym siÄ™ otoczeniu biznesowym staje siÄ™ chmura obliczeniowa. I o ile technologia ta nie jest nowÄ… koncepcjÄ…, to ze wzglÄ™du na splot czynników w 2020 roku – m.in. Covid-19 – chmura może być jednym z kluczowych narzÄ™dzi pozwalajÄ…cym na dalszy rozwój i zmiany w sektorze finansowym.

Pozycja chmury w Å›wiecie finansów

Coraz bardziej powszechnym wÅ›ród globalnych liderów bankowoÅ›ci i rynków kapitaÅ‚owych staje siÄ™ przekonanie, że chmura obliczeniowa to coÅ› wiÄ™cej niż tylko technologia. Banki i inne firmy Å›wiadczÄ…ce usÅ‚ugi finansowe przechowujÄ… dane i aplikacje lub korzystajÄ… z zaawansowanego oprogramowania za poÅ›rednictwem chmury, ponieważ pozwala im ona na szybkie dostosowywanie siÄ™ do wymagaÅ„ biznesu. Tym samym cloud computing staje siÄ™ podstawowym narzÄ™dziem procesu cyfrowej transformacji w tym obszarze.

Jak wskazuje ZwiÄ…zek Banków Polskich w raporcie „Chmura obliczeniowa w sektorze bankowym, na Å›wiecie, w Europie i w Polsce” usÅ‚ugi chmurowe stajÄ… siÄ™ biznesowÄ… codziennoÅ›ciÄ…. ÅšwiadczÄ… o tym dane rynkowe, wg których Å›wiatowe przychody z publicznych usÅ‚ug w chmurze IT osiÄ…gnęły w 2018 r. 182,5 mld USD. Szacuje siÄ™ też, że w 2023 r. globalny rynek usÅ‚ug chmurowych bÄ™dzie wart 492 mld USD. Daje to Å›rednioroczny wzrost rzÄ™du 21,9 proc. Oznacza to, że rynek ten rozwija siÄ™ cztery razy szybciej niż rynek ICT.

Chmura pomaga bankom we wdrażaniu nowych modeli biznesowych i operacyjnych wynikajÄ…cych z potrzeb klientów, dostosowania siÄ™ do wytycznych regulatorów oraz ograniczenia kosztów. Pozwala też na szybkie i skuteczne dostarczanie produktów istotnych dla rynku, pomocy w monetyzacji aktywów zwiÄ…zanych z danymi oraz zapewnieniu odpowiedniego poziomu ich bezpieczeÅ„stwa – mówi Marcin Gwóźdź, Prezes ZarzÄ…du Polcom – Zgodnie z raportem Market Data Forecast, rynek pamiÄ™ci masowych w chmurze ma potroić swojÄ… wartość do ponad 100 mld USD rocznie do 2024 roku. WpÅ‚yw na to ma bez wÄ…tpienia sektor finansowy. WedÅ‚ug badaÅ„ przeprowadzonych przez Greenwich Associates, okoÅ‚o 93 proc. specjalistów ds. danych rynkowych twierdzi, że planuje wykorzystać chmurÄ™ do zarzÄ…dzania danymi.

Nie dziwi wiÄ™c zapowiedź globalnego konsorcjum SWIFT z ostatnich dni. Firma zdecydowaÅ‚a siÄ™ w ciÄ…gu najbliższych dwóch lat ulepszyć swojÄ… platformÄ™ w oparciu o interfejsy API i technologiÄ™ chmury. DziÄ™ki temu chce zapewnić dostÄ™p do wspólnych usÅ‚ug przetwarzania transakcji. W efekcie gruntownie zmieni to przetwarzanie pÅ‚atnoÅ›ci i papierów wartoÅ›ciowych. Planowane ulepszenia majÄ… umożliwić instytucjom finansowym natychmiastowe przelewy z dowolnego miejsca na Å›wiecie, z zachowaniem peÅ‚nej transparentnoÅ›ci i bezpieczeÅ„stwa.

Ponadto wirtualny bank z Hongkongu, WeLab Bank, pracuje nad stworzeniem komunikacji z wieloma dostawcami usÅ‚ug cloudowych. Chce on uruchomić całą swojÄ… infrastrukturÄ™ na wielu chmurach, aby zapewnić dobrÄ… ochronÄ™ i bezpieczeÅ„stwo informacji o klientach. DziÄ™ki temu partnerstwu, bank może również nadal dostarczać wszystkim klientom innowacyjne produkty finansowe.

Z kolei gÅ‚ówny bank w Ameryce PóÅ‚nocnej znajduje siÄ™ obecnie zarówno w chmurze prywatnej, jak i  publicznej. W ramach dalszych inwestycji, instytucja  planuje w ciÄ…gu najbliższych czterech lat wykorzystywać wiele chmur obliczeniowych. Także gÅ‚ówne Å›wiatowe gieÅ‚dy papierów wartoÅ›ciowych i instrumentów pochodnych, w celu zaspokojenia potrzeb klientów, przenoszÄ… siÄ™ do chmury.

WedÅ‚ug analityków, przedsiÄ™biorstwa z sektora bankowego, usÅ‚ug finansowych i ubezpieczeÅ„ (BFSI) coraz częściej stosujÄ… rozwiÄ…zania oparte na chmurze, aby zminimalizować ryzyko, zmaksymalizować wydajność i zaoferować klientom innowacyjne metody dostarczania usÅ‚ug  – wskazuje Marcin Gwóźdź.

Jak wynika z analiz GlobalData Market Opportunity Forecasts Model, przychody z chmury w sektorze BFSI wzrosnÄ… o 8,2 proc. w latach 2019-2024 do 27,8 mld USD w 2024.

Cloud computing a polskie finanse

Dostarczamy usÅ‚ugÄ™ cloud computingu co najmniej 10 dużym, polskim instytucjom finansowym. SÄ… to m.in. banki i podmioty, dla których utrzymanie ciÄ…gÅ‚oÅ›ci dziaÅ‚ania na poziomie informatyki ma wpÅ‚yw na krajowÄ… politykÄ™ informacyjnÄ… w zakresie ekonomii. Widzimy, że rodzimy sektor finansowy coraz bardziej otwiera siÄ™ na usÅ‚ugi chmurowe, szczególnie Å›wiadczone przez polskich usÅ‚ugodawców – wymienia Marcin Gwóźdź.

Również w Polsce regulatorzy rynku finansowego zdajÄ… siÄ™ otwierać na chmurÄ™. W styczniu br. UrzÄ…d Komisji Nadzoru Finansowego opublikowaÅ‚ komunikat dotyczÄ…cy przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze. UrzÄ…d okreÅ›liÅ‚ w nim nowy, minimalny zestaw wymagaÅ„ wobec dostawców chmury obliczeniowej, np. ISO 27017. KNF rekomenduje dla operatorów usÅ‚ug kluczowych wykorzystywanie w pierwszej kolejnoÅ›ci data center zlokalizowanych w Polsce.

Sytuacja spowodowana pandemiÄ… Covid-19 wpÅ‚ywa na decyzje wielu przedsiÄ™biorstw i instytucji. Podmioty, które nie chcÄ… budować wewnÄ…trz organizacji specjalistycznej wiedzy lub alokować Å›rodków na wÅ‚asnÄ… infrastrukturÄ™ IT, mogÄ… szczególnie interesować siÄ™ rozwiÄ…zaniami i usÅ‚ugami opartymi na chmurze. WedÅ‚ug pierwotnych prognoz IDC, do koÅ„ca 2020 r. wydatki na IT wzrosnÄ… o ponad 4 proc. W pesymistycznym scenariuszu, w zwiÄ…zku z obecnÄ… sytuacjÄ…, może to być zaledwie 1 proc. Trzeba też liczyć siÄ™ z tym, że może to być jeszcze mniej – podkreÅ›la Marcin Gwóźdź.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej