Strona główna / Chmura / Przezorny zawsze ubezpieczony czyli backup łącza w standardzie
czwartek 18 wrzesień 2008 | Anna Pawłowska-Pojawa
Przezorny zawsze ubezpieczony czyli backup łącza w standardzie
Firma, której nie ma w sieci, nie istnieje. Firm, które nie miałyby dostępu do sieci, jest coraz mniej. Płynny przepływ informacji często przesądza o sukcesie, a każda przerwa w dostępie do danych może skutkować wymiernymi stratami.

Dla klientów, partnerów i kontrahentów nie ma nic gorszego niż nie móc wejść na naszą stronę albo zbyt długo czekać na informację. Nie bywają wtedy wyrozumiali. Niepowetowane straty może też przynieść brak łączności pomiędzy oddziałami firmy.

Backup – słowo klucz

Backup. Niektórzy piszą: ”bakup”. Słowo klucz nie tyle do sukcesu, co zminimalizowania strat płynących z sieci.  Powoli przyzwyczajamy się do tego, że co jakiś czas trzeba zapisać dane komputera na zapasowym dysku, w sieci, gdzieś, gdzie będą bezpieczne w razie uszkodzenia komputera, pożaru, powodzi, prób zniszczenia dysku twardego. Czynimy to co prawda od czasu do czasu, ale powoli przyzwyczajamy się, że backup jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania firmy.

Nie przywykliśmy jeszcze do myślenia o tym, że oprócz kopii zapasowej danych, warto mieć zapasowe łącze, łącze backupowe, które w krytycznym momencie przejmie ruch w sieci, które będzie obsługiwało przepływ informacji pomiędzy firmą a jej otoczeniem, a także wewnątrz firmy. Bo co z tego, że będziemy mieć potrzebne dane, skoro nie będziemy mogli z nich skorzystać.

Zapas warto mieć

Łącze zapasowe – to już brzmi bardzo poważnie. Kojarzy się z dużymi firmami, które utrzymują łącza równoległe , najczęściej od dwóch lub większej liczby różnych dostawców. Jednak jak się okazuje, większość dostawców Internetu wychodzi naprzeciw potrzebom małych i średnich przedsiębiorstw i dodaje opcje łączy zapasowych do swoich pakietów. Często nawet nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że właśnie pracujemy w trybie awaryjnym albo możemy się w sposób niemal intuicyjny przełączyć na opcję zapasową.

I w gruncie rzeczy o to chodzi. O brak przerw w dostępie do sieci. Klientów i kontrahentów nie interesuje, czy i jaki mamy w danym momencie dostęp do sieci, ale to, jak szybko otrzymają pożądane informacje. Tłumaczenie opóźnień brakiem dostępu do sieci świadczy o braku profesjonalizmu.

VPN – szybki przełącznik

Optymalnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm wydaje się korzystanie z usług VPN. W sierpniu NASK wprowadził do swojego portfolio usługę Backup VPN umożliwiającą transmisję danych pomiędzy lokalizacjami klienta w sytuacjach awaryjnych. Usługa realizowana jest z wykorzystaniem protokołu IP oraz wydzielonej sieci szkieletowej, co zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność połączenia. Dzięki Backup VPN klienci otrzymują łączność zapasową dla sieci WAN dowolnego operatora budowanych w technologiach Ethernet, IP MPLS, FR, ATM, SDH.

Także usługa IP VPN tp gwarantuje zastosowanie łączy zapasowych na wypadek awarii. W tym przypadku mamy do dyspozycji trzy rodzaje łącza zapasowego. Frame Relay/ATM jest dołączone do innego routera niż łącze podstawowe, co najlepiej się sprawdza w komunikacji pomiędzy strategicznymi placówkami lub między ważnymi placówkami i centralą.

Dla komunikacji pomiędzy mniejszymi oddziałami firmy wystarczą oparte na łączu ISDN łącza back-up ISDN oraz NAS back-up ISDN, którym sygnał z danej lokalizacji dociera do najbliższego urządzenia NAS, a następnie kanałem L2TP do centrali. Przełączenie na łącza zapasowe następuje w tym przypadku automatycznie.

Więcej łącz, mniejsze straty

Sam fakt posiadania backupu łącza nie stanowi jeszcze gwarancji nieprzerwanego dostępu do sieci. Jednak znacząco zmniejsza ryzyko problemów w wypadku awarii. To mniejsze ryzyko można przełożyć na wymierne wielkości finansowe. A awarie czasami się zdarzają.

Jeżeli coraz częściej mamy więcej niż jeden telefon, warto pomyśleć, aby mieć więcej niż jedno łącze. Bo straty z tytułu awarii sieci dostępu mogą być znacząco większe niż straty z powodu awarii sieci telefonicznej. Tym bardziej, że współczesna gospodarka wymaga od nas komunikacji totalnej, dostępności przez 24 h na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Jeżeli zdecydowaliśmy się funkcjonować w takim reżimie, warto o tym pamiętać.  

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej