Strona główna / Chmura / Oszczędzać każdemu wolno - VoIP w małej firmie
czwartek 13 listopad 2008 | Anna Pawłowska-Pojawa
Oszczędzać każdemu wolno - VoIP w małej firmie
Kilka tysięcy. Łatwo się mówi, trudniej zarabia. Dlatego jeżeli możemy zaoszczędzić kilka tysięcy, warto pomyśleć o telefonii VoIP. Nauczyliśmy się już korzystać z VoIP w życiu prywatnym, coraz częściej przekonujemy się, że telefonia internetowa sprawdza się też w biznesie. Wciąż jednak budzi pewne opory. Niepotrzebnie!

Dla każdego?

Liczymy. Taki czas przyszedł, że liczymy każdą złotówkę. Jeżeli zasięg naszego działania jest lokalny i komunikujemy się w bezpośredniej okolicy firmy, VoIP nie musi być od razu najlepszym rozwiązaniem. W przypadku rozmów lokalnych oszczędności będą niewielkie i zauważalne dopiero w dłuższym okresie. Generalnie należy pamiętać, że im dalej i więcej dzwonimy, tym, korzystając z VoIP, więcej oszczędzamy. Jeśli firma ma oddziały w różnych miastach czy krajach, najlepiej połączyć je u jednego operatora. Wtedy pracownicy poszczególnych oddziałów będą dzwonić do siebie za darmo, a koszty rozmów zewnętrznych będą znacząco niższe.

Bonus dla myślących

Telefonia internetowa pozwala na jeszcze jedną rzecz. Otóż technologia VoIP pozwala na korzystanie z numerów dowolnej strefy numeracyjnej, niezależnie od miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli firma działa w Poznaniu, a ma klientów z Pomorza czy Mazowsza, może wykupić numery z ich stref, dzięki czemu klienci będą się mogli taniej dodzwonić.

Stare na nowe? Niekoniecznie

Warto jednak pamiętać, że telefonia internetowa nie jest niezawodna. Brak dostaw energii czy przeciążone łącze uniemożliwiają korzystanie z połączeń internetowych. Dlatego tradycyjny telefon warto mimo wszystko zachować.

Zresztą, przestawiając się na telefonię internetową, nie trzeba zaraz koniecznie rezygnować z telefonów tradycyjnych, a tym bardziej z numerów, z których korzystają klienci i kontrahenci. Jak się okazuje, niewielkim kosztem można rozbudować działający w małej firmie system telekomunikacyjny, opierając się na istniejącej infrastrukturze (telefony i centralka analogowa). A jeżeli nie przemawia nam do wyobraźni wykonywanie połączeń telefonicznych w inny sposób niż za pomocą standardowego aparatu telefonicznego - z pomocą przychodzą bramki VoIP. Do takiej bramki podłączamy sygnał internetowy oraz standardowy telefon i po dodatkowej konfiguracji możemy wykonywać połączenia bez udziału komputera.

Bramka – czyli co?

Bramki VoIP różnią się między sobą funkcjonalnością. Najtańsze kosztują około 250 zł, najdroższe to  wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Bramki VoIP realizują niemal wszystkie funkcje telefonii tradycyjnej: można ustawić blokadę wyświetlania numeru, prezentację numeru dzwoniącego, zawieszanie rozmów, obsługę rozmów oczekujących, przekierowanie rozmów itp. W droższych bramkach można zablokować połączenia 0-700 czy umożliwić wykonywanie połączeń w ściśle określonych godzinach. Małą bramkę można umieścić przy telefonach, z których się najczęściej korzysta. Podłączona do aparatu telefonicznego umożliwi odbieranie połączeń przychodzących linią miejską oraz nawiązywanie połączeń przez Internet.

Niektóre bramki VoIP dodatkowo wspierają tradycyjną telefonię PSTN. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet w przypadku awarii telefonii internetowej, nadal można wykonywać i odbierać połączenia.

Telefon IP jak prawdziwy

Jeżeli masz opory przed korzystaniem ze skomplikowanych rozwiązań bramki VoIP, a sama myśl o konfigurowaniu centralek powoduje, że masz gęsią skórkę, możesz pomyśleć o czymś prostszym. Telefon IP  na pierwszy rzut oka nie różni się od zaawansowanego klasycznego aparatu telefonicznego. Tyle że zamiast do gniazdka telefonicznego podłączamy go do portu LAN w przełączniku lub routerze.

Wybór ofert

Praktycznie wszyscy operatorzy telekomunikacyjni oferują telefonię internetową. Telekomunikacja Polska wprowadziła tę usługę już dwa lata temu dla klientów indywidualnych, a od ponad roku z oferty VoIP mogą korzystać klienci biznesowi. Podobne oferty mają również inni operatorzy. W części ofert przedsiębiorca nie musi martwić się o infrastrukturę, ponieważ wszystkie środki techniczne zapewnia operator.

Małe lubią VoIP

Namawianie do stosowania VoIP w firmie to trochę jak przekonywanie do kupienia porcji lodów czekoladowych z bitą śmietaną. Najnowsze dane przedstawione przez FreecoNet - jednego z najpopularniejszych usługodawców telefonii internetowej w Polsce - wskazują jednoznacznie, że firmy z sektora MSP coraz chętniej sięgają po rozwiązania VoIP. Tylko sam FreecoNet odnotował w drugim kwartale 85-procentowy wzrost liczby wszystkich rozmów telefonicznych, przeprowadzanych przez firmy. Liczba nowych kont biznesowych FreecoNet zwiększyła się w tym okresie o 28 proc., natomiast wykorzystywanych numerów telefonów - o 37 proc. Wydaje się, że obecny kryzys i trudniejsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej mogą skłaniać przedsiębiorstwa do większego wykorzystania z VoIP jako źródła potencjalnych istotnych oszczędności.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej