Strona główna / Chmura / Outsourcing IT - zleć robotę zawodowcom
poniedziałek 29 grudzień 2008 | Anna Pawłowska-Pojawa
Outsourcing IT - zleć robotę zawodowcom
Współczesna firma nie może funkcjonować bez komputerów. Współczesna firma nie może funkcjonować bez dobrego oprogramowania. Współczesna firma nie może funkcjonować bez Internetu. To już "oczywista oczywistość". Pojawia się jednak pytanie, ile współczesna firma musi wydawać na utrzymanie infrastruktury IT. Ile musi wydać, a ile może zaoszczędzić?

Infrastruktura – lista wymagań

Infrastruktura komputerowa to zestawy sprzętowe, które muszą mieć określone warunki, by działać bezawaryjnie. Muszą też być cały czas unowocześniane, by mogły funkcjonować w coraz nowszym środowisku aplikacji. Systemy i programy komputerowe wymagają instalacji, nadzoru i aktualizacji. Bazy danych oraz raporty należy porządkować, archiwizować na coraz nowszych nośnikach pamięci, gromadzić w warunkach zapewniających ich bezpieczne przechowanie i późniejsze odtwarzanie. Przydatne są też rozwiązania integrujące transmisję danych, dostęp do internetu, multimedia.

Zestaw pierwszej potrzeby

Żeby sprawnie funkcjonować w coraz bardziej skomplikowanym gąszczu sprzętu, oprogramowania, usług, firma staje przed nie lada wyzwaniem. Zestaw pierwszej potrzeby usług, których firma potrzebuje to m.in.:

- bezpieczeństwo ciągłości pracy infrastruktury informatycznej,

- środowisko pracy użytkownika,

- komunikacja,

- zarządzanie aplikacjami,

- helpdesk,

- archiwizacja danych.

Na pierwszy rzut oka widać, że jeden człowiek to absolutne minimum, ale najlepiej – dwóch. Plus sprzęt, oprogramowanie, aktualizacje. Po stronie „wydatki” suma utrzymania firmy w ruchu niebezpiecznie rośnie…

Czas, pieniądze, nerwy – zlecaj i oszczędzaj

 W zależności od chęci i potrzeb firmy, każde z nich, albo nawet wszystkie naraz, można zlecić zewnętrznemu usługodawcy. Co to daje? Oszczędność czasu – możliwość skupienia się na rzeczywistym, głównym profilu działalności. Oszczędność pieniędzy – nie trzeba zatrudniać własnego działu IT, organizować im miejsca pracy, inwestować w kosztowne szkolenia i zaplecze, a przy tym informatyk zewnętrzny ma przeważnie dodatkowe wsparcie. I wreszcie – last, but not least - większe poczucie bezpieczeństwa – firma nie zostanie sama w przypadku informatycznej sytuacji kryzysowej, bo wsparcie czuwa cały czas.

Zlecamy coraz częściej

Z raportu z ogólnopolskich badań – opublikowanego w listopadzie 2008 - wykonanych przez IPSOS (na zlecenie firmy ArchiDoc) wynika, że outsourcing technologii informatycznych jest największą grupą zadań zlecanych na zewnątrz firmy (42 %). Korzystają z tego głównie przedsiębiorstwa z sektora finansowego, a najważniejszym kryterium oceny konkretnego rozwiązania wskazywano opłacalność (58 %).

Audyt i outsourcing, czyli co warto zlecać

Które zatem z wymienionych wyżej elementów najkorzystniej jest outsourcować ? Niestety, nie ma na to reguły. Każda firma ma nieco inaczej ukierunkowane potrzeby w zakresie IT. Zależnie od wielkości, liczby oddziałów i pracowników mobilnych, ilości wykorzystywanych aplikacji, wielkości gromadzonych danych i systemów raportowania.

Najlepiej zatem byłoby przeprowadzić audyt potrzeb informatycznych, by móc zanalizować wydatki na infrastrukturę i jej obsługę. Później przeprowadzić rozeznanie w ofertach usługodawców. Należy wziąć pod uwagę łatwość późniejszych systematycznych kontaktów, doświadczenie we współpracy z firmami podobnej wielkości i podobnego profilu działalności. Dobrze by również było, gdyby udało się znaleźć outsourcera łatwego w komunikowaniu i przyjaznego we współpracy.

Profesjonalnie, kompleksowo, efektywnie

Nawet jeśli mamy problem z oceną własnych potrzeb i wyszukaniem odpowiedniego partnera do outsourcingu,  na pewno znajdziemy firmę, która zajmuje się… outsourcingiem takich właśnie działań. Usługę taką oferuje np. Telekomunikacja Polska.

W ramach konsultingu ICT (Information and Communication Technology) można przeprowadzić audyt techniczny w zakresie usług konwergentnych i bezpieczeństwa teleinformatycznego, zaprojektować rozwiązania techniczne i systemowe oraz ocenić opłacalność planowanych działań w ramach zdefiniowanej strategii rozwoju IT firmy. A wykorzystanie później rozwiązań z oferty integracyjnej TP pozwali oszczędzić czas i pieniądze, gdyż projekt realizuje jeden wykonawca.

O oszczędności nerwów nie wspominając…

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej