Strona główna / Chmura / Aastra Technologies stawia na elastyczność w komunikacji
wtorek 20 styczeń 2009 | Wywiad KwF
Aastra Technologies stawia na elastyczność w komunikacji
Wiadomo, że technologia telekomunikacyjna jest dostępna dla przedsiębiorstw we wszystkich jej odmianach. Telefony mobilne, stacjonarne, call center czy telefonia IP to rozwiązania powszechnie stosowane przez wszystkich. Dziś jednak bardziej liczy się innowacyjność i możliwość dostosowania się do systemów już użytkowanych przez klientów. O problemach z tak pojętą ofertą rozmawiamy z dyrektorem handlowym Aastra Technologies w Polsce Tomaszem Łodzińskim.

Komputer w Firmie: Nowoczesne systemy komunikacji to w dzisiejszych czasach, w dobie rozwoju technologii, niezwykle istotny aspekt działalności każdego przedsiębiorstwa. Technologies jest globalnym producentem takich właśnie rozwiązań komunikacyjnych dla firm. Jaka jest wasza filozofia i co Aastra stawia na pierwszym miejscu?

Tomasz Łodziński: Aastra Technologies w całości i wyłącznie zajmuje się rozwiązaniami z zakresu komunikacji dla przedsiębiorstw i ma jedną z najbardziej kompleksowych ofert w tym zakresie. Aastra stawia na otwarte standardy i ustandaryzowane rozwiązania, które działają niezależne od platformy sprzętowej. Dzięki temu gwarantuje swoim klientom i partnerom handlowym wyjątkową elastyczność i swobodę przy indywidualnym tworzeniu systemu komunikacyjnego dla firm. Umożliwia to budowanie przyszłościowych systemów komunikacyjnych. Systemy tworzone przy pomocy rozwiązań Aastry integrują się z procesami klientów, ulepszają je, a w przyszłości również będą rozwijać się wraz z przedsiębiorstwem (od kilkuosobowych firm po międzynarodowe korporacje zatrudniające dziesiątki tysięcy pracowników).

Aastra produkuje rozwiązania telefonii IP, aplikacje do zunifikowanej komunikacji, integrując przy tym światy telefonii stacjonarnej i mobilnej, dostarcza rozwiązania call center oraz bardzo szeroki wybór terminali. Wspólnymi cechami wszystkich rozwiązań Aastra są jej trzy główne filary: wysoka jakości (Quality), innowacyjność (Innowation) oraz konkretne i mierzalne korzyści dla klientów (Value).      

Komputer w Firmie: Aastra przejęła ostatnio dział Ericssona - Ericsson Enterprise Communications Business. Na czym polega taktyka rozwoju poprzez przejęcia? Jakie znaczenie ma to przejęcie dla firmy, co na nim zyskała?

: Aastra od kilkunastu lat stosuje strategie agresywnego wzrostu, zarówno organicznego jak i poprzez akwizycje. Do tej pory najważniejszymi przejęciami były akwizycje firm Nortel, Lucent Digital Video Division, Ascom PBX System Division, EADS Telecom PBX System Division oraz DeTeWe. Zaowocowały one znaczącym wzrostem przychodów i postawiły firmę Aastra w szeregu z największymi światowymi firmami zajmującymi się komunikacją dla przedsiębiorstw. Co najważniejsze, wszystkie nowe akwizycje uzupełniały się wzajemnie pod względem wiedzy technologicznej, produktów oraz sieci dystrybucji. Najnowsza i największa w historii akwizycja Aastra to przejęcie działu Ericssona – Enterprise Communication Business. Znacząco poszerzyła ona ofertę naszej firmy, głównie o serwery komunikacyjne IP, aplikacje Unified Communication oraz produkty mobilne wpisujące się w koncepcję One Phone. Znacząco zwiększył się też zasięg terytorialny kanałów sprzedaży Aastry (rozrosła się baza klientów w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, Afryce oraz Australii i Nowej Zelandii).

Komputer w Firmie: Podstawą sprawnie działającej firmy jest spójna i płynna komunikacja. W wielkich firmach jest ona jednak nadal utrudniona. Dlaczego przedsiębiorstwa powinny wprowadzać systemy UC (Unified Communication) i na czym polega działanie takiego systemu, czy ma on jakieś niezbędne elementy?

: Nie ma czegoś takiego jak niezbędne elementy Unified Communication. Wszystko zależy od potrzeb i sposobów działania danego przedsiębiorstwa. Nie wdrażamy UC dla samego wdrożenia, ale po to aby klient osiągnął określone korzyści. UC ułatwia komunikacje między pracownikami i grupami roboczymi przez co zwiększa komfort i wydajność pracy oraz wszelkich interakcji w firmie. Mówimy tu o integracji komunikacji z procesami biznesowymi w celu poprawy produktywności oraz lepszej kontroli kosztów.

Najczęściej  rozwiązania UC dodają funkcjonalności do już istniejących w firmie serwerów komunikacyjnych. Głównymi technologiami które integruje się przy tworzeniu rozwiązań UC są: VoIP, presence control, e-mail, systemy konferencyjne – (zarówno tele-, Web- i videokonferencje), poczta lub poczty głosowe (bo przecież zwykle mamy ich przynajmniej 2) oraz unified messaging.

Oczywiście nasze rozwiązania zawsze są szyte są na miarę indywidualnego klienta i wdrażane są tylko te elementy UC, które przekładają się bezpośrednio na jego korzyści. W dobie kryzysu ekonomicznego nie sposób wyobrazić sobie sytuacji, w której nawet małe firmy nie starają się zwiększać swojej wydajności przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów. Przy obecnej sytuacji rynku światowego Unified Communication to nie jedna z możliwości, ale jedyne rozsądne rozwiązanie komunikacyjne zarówno dla małych i średnich, jak i wielkich przedsiębiorstw.    

Komputer w Firmie: Polski rynek, tak jak każdy inny, ma swoje uwarunkowania i charakteryzują go specyficzne, wyróżniające go cechy. Czy technologia wprowadzana przez firmę Aastra jest dostępna na polskim rynku? Co jeżeli pojawią się problemy natury technicznej - czy sprzęt i serwis znajdować będzie się w najbliższym oddziale - w Wiedniu i tam należało będzie się zgłaszać?

: Jesteśmy obecni w ponad 100 krajach gdzie zainstalowanych zostało do tej pory ponad 50 milionów linii. Nasi technicy znają specyfikę rynków lokalnych i potrafią dopasować do niej odpowiednie rozwiązania. Na świecie działamy poprzez sieć kilkuset Partnerów i Resellerów oraz międzynarodowych operatorów telekomunikacyjnych, którzy na danym rynku działają od lat. Wiedeńskie biuro Aastry jest „kwaterą główna” na rejon Europy Centralnej i Południowej, jednak w codziennym biznesie nie ma potrzeby kontaktu z biurem wiedeńskim - Polscy klienci mogą kontaktować się z przedstawicielstwem handlowym w Polsce lub z jednym z polskich Partnerów Aastry.

Komputer w Firmie: Jeżeli firma dokupi rozwiązania firmy Aastra do wcześniej zakupionych i wdrożonych w przedsiębiorstwie rozwiązań innych producentów, czy będzie miała kłopot z ich połączeniem ?

: Jak już wcześniej wspominałem Aastra stawia na otwarte standardy i ustandaryzowane rozwiązania, które działają niezależne od platformy sprzętowej. Oznacza to, że wraz z naszymi partnerami prawie zawsze będziemy w stanie zaproponować naszym Klientom takie rozwiązanie, które będzie współpracowało z już posiadaną infrastrukturą i którego wdrożenie przyniesie konkretne i mierzalne korzyści. Elastyczność i swoboda przy tworzeniu indywidualnych rozwiązań dla klientów są cechą wyróżniającą nasze rozwiązania.

Pierwszym krokiem zawsze będzie dokładne i wnikliwe zbadanie i określenie potrzeb indywidualnego klienta.

Rozmawiał: Cezary Tchorek-Helm

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej