Strona główna / Chmura / Telefonia internetowa na fali
sobota 30 maj 2009 | Marek Jaślan
Telefonia internetowa na fali
Osłabienie gospodarcze sprawia, że w świecie chcących szybko obniżyć koszty rośnie zainteresowanie telefonią internetową. Szacuje się, że na świecie jest już 100 mln linii telefonii internetowej (VoIP), a w 2011 roku ich liczba przekroczy zapewne 200 milionów.

 

France Telekom patrzy na rozwiÄ…zania w USA

Zdaniem Nicholasa Lamba, marketing menadżera w dziale Home Line of Business grupy France Telecom tak dynamiczny rozwój VoIP zawdziÄ™cza możliwoÅ›ciom technologicznym, które pozwalajÄ… np. na rozmowy w jakoÅ›ci HD, video-połączenia oraz szereg innych funkcji. - PrzykÅ‚adowo amerykaÅ„ski operator Verizon Wireless daje możliwość połączenia z kamerami drogowymi w rejonie Nowego Jorku i sprawdzenia czy sÄ… korki, a troskliwy rodzic może połączyć siÄ™ z komórkÄ… swojego dziecka i sprawdzić gdzie aktualnie siÄ™ ono znajduje. To kontrowersyjna usÅ‚uga, ale rodzice sÄ… z niej bardzo zadowoleni – mówi Nicholas Lamb.

W Polsce prowajderzy VoIP mają przyszłość

Także w Polsce dostawcy usÅ‚ug internetowej telefonii zaczÄ™li ostatnio odczuwać wzrost zainteresowania tÄ… usÅ‚ugÄ….  Potwierdza to Dorota Patoka, odpowiedzialna sprzedaż oferty telefonii internetowej w Crowley Data Poland.

„UsÅ‚ugi gÅ‚osowe oparte o technologiÄ™ IP przeżywajÄ… swojÄ… drugÄ… mÅ‚odość. Obserwujemy wzrost zainteresowania nimi zarówno wÅ›ród obecnych, jak i nowych klientów” – mówi Dorota Patoka.

Ten trend nie dziwi MichaÅ‚a Paschalisa - Jakubowicza, dyrektora w dziale komunikacji i  high-tech w A.T. Kearney VoIP, wedÅ‚ug którego telefonia internetowa staje siÄ™ już peÅ‚noprawnym elementem oferty produktowej telekomów, które przestaÅ‚y jÄ… ignorować i na bazie VoIP budujÄ… niskokosztowÄ…, chociaż funkcjonalnie niekoniecznie sÅ‚abÄ… ofertÄ™. 

„Z czasem usÅ‚uga VoIP bÄ™dzie zyskiwać na znaczeniu, ale tracić na tożsamoÅ›ci i stanie siÄ™ technologicznie przezroczysta dla klienta, jako usÅ‚uga komunikacji gÅ‚osowej czy wideo. Już dziÅ› wielu klientów korzystajÄ…ca z VoIP-a, ale o tym nie wie, mówiÄ™ tu zwÅ‚aszcza o ofercie telefonii stacjonarnej, oferowanej przez operatorów kablowych” – podkreÅ›la Paschalis-Jakubowicz.

Telekomunikacja Polska też widzi potencjał VoIP

W technologię tę mocno wierzy Paweł Papliński, dyrektor departamentu telefonii stacjonarnej w Telekomunikacji Polskiej.

„W VoIP tkwi ogromny potencjaÅ‚ zwiÄ…zany z technologiÄ…. Pozwala ona na utrzymywanie w firmie jednej infrastruktury, na tych samych routerach można mieć zarówno Internet jak i gÅ‚os. Obniża to koszty eksploatacji infrastruktury, która po stronie firmowej jest o wiele bardziej skomplikowana niż w zwykÅ‚ym domu” – podkreÅ›la PapliÅ„ski.

Jego zdaniem wÅ‚aÅ›nie to skÅ‚ania dziÅ› firmy do przechodzenia na telefoniÄ™ internetowÄ…, a niekoniecznie cena połączeÅ„. DoceniajÄ… one bowiem  możliwość rezygnacji z wÅ‚asnej centralki i inżynierów, którzy bÄ™dÄ… zarzÄ…dzać firmowÄ… infrastrukturÄ….

Biznes jest w usługach dodatkowych a nie transmisji głosu

Do tego dochodzi oczywiÅ›cie również cena połączeÅ„ i dodatkowe usÅ‚ugi jakie daje technologia VoIP, choćby wspólne książki adresowe Click-to-Call. I wÅ‚aÅ›nie w tego typu zmianie podejÅ›cia klientów bÄ™dÄ… szukać swych szans takie firmy jak TP czy Crowley, którym trudno konkurować jest cenowo z mniejszymi dostawcami. LiczÄ… na to, że użytkowników biznesowych i tych bardziej wymagajÄ…cych nie bÄ™dÄ… już bowiem zadowalać tylko tanie połączenia a bÄ™dÄ… zainteresowanie, takimi  usÅ‚ugami jak  połączenia konferencyjne czy  rozmowy wideo itp.

Telekomunikacja Polska wierzy w VoIP

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej