Strona główna / Chmura / Telefonia internetowa na fali
sobota 30 maj 2009 | Marek Jaślan
Telefonia internetowa na fali
Osłabienie gospodarcze sprawia, że w świecie chcących szybko obniżyć koszty rośnie zainteresowanie telefonią internetową. Szacuje się, że na świecie jest już 100 mln linii telefonii internetowej (VoIP), a w 2011 roku ich liczba przekroczy zapewne 200 milionów.

 

France Telekom patrzy na rozwiązania w USA

Zdaniem Nicholasa Lamba, marketing menadżera w dziale Home Line of Business grupy France Telecom tak dynamiczny rozwój VoIP zawdzięcza możliwościom technologicznym, które pozwalają np. na rozmowy w jakości HD, video-połączenia oraz szereg innych funkcji. - Przykładowo amerykański operator Verizon Wireless daje możliwość połączenia z kamerami drogowymi w rejonie Nowego Jorku i sprawdzenia czy są korki, a troskliwy rodzic może połączyć się z komórką swojego dziecka i sprawdzić gdzie aktualnie się ono znajduje. To kontrowersyjna usługa, ale rodzice są z niej bardzo zadowoleni – mówi Nicholas Lamb.

W Polsce prowajderzy VoIP mają przyszłość

Także w Polsce dostawcy usług internetowej telefonii zaczęli ostatnio odczuwać wzrost zainteresowania tą usługą.  Potwierdza to Dorota Patoka, odpowiedzialna sprzedaż oferty telefonii internetowej w Crowley Data Poland.

„Usługi głosowe oparte o technologię IP przeżywają swoją drugą młodość. Obserwujemy wzrost zainteresowania nimi zarówno wśród obecnych, jak i nowych klientów” – mówi Dorota Patoka.

Ten trend nie dziwi Michała Paschalisa - Jakubowicza, dyrektora w dziale komunikacji i  high-tech w A.T. Kearney VoIP, według którego telefonia internetowa staje się już pełnoprawnym elementem oferty produktowej telekomów, które przestały ją ignorować i na bazie VoIP budują niskokosztową, chociaż funkcjonalnie niekoniecznie słabą ofertę. 

„Z czasem usługa VoIP będzie zyskiwać na znaczeniu, ale tracić na tożsamości i stanie się technologicznie przezroczysta dla klienta, jako usługa komunikacji głosowej czy wideo. Już dziś wielu klientów korzystająca z VoIP-a, ale o tym nie wie, mówię tu zwłaszcza o ofercie telefonii stacjonarnej, oferowanej przez operatorów kablowych” – podkreśla Paschalis-Jakubowicz.

Telekomunikacja Polska też widzi potencjał VoIP

W technologię tę mocno wierzy Paweł Papliński, dyrektor departamentu telefonii stacjonarnej w Telekomunikacji Polskiej.

„W VoIP tkwi ogromny potencjał związany z technologią. Pozwala ona na utrzymywanie w firmie jednej infrastruktury, na tych samych routerach można mieć zarówno Internet jak i głos. Obniża to koszty eksploatacji infrastruktury, która po stronie firmowej jest o wiele bardziej skomplikowana niż w zwykłym domu” – podkreśla Papliński.

Jego zdaniem właśnie to skłania dziś firmy do przechodzenia na telefonię internetową, a niekoniecznie cena połączeń. Doceniają one bowiem  możliwość rezygnacji z własnej centralki i inżynierów, którzy będą zarządzać firmową infrastrukturą.

Biznes jest w usługach dodatkowych a nie transmisji głosu

Do tego dochodzi oczywiście również cena połączeń i dodatkowe usługi jakie daje technologia VoIP, choćby wspólne książki adresowe Click-to-Call. I właśnie w tego typu zmianie podejścia klientów będą szukać swych szans takie firmy jak TP czy Crowley, którym trudno konkurować jest cenowo z mniejszymi dostawcami. Liczą na to, że użytkowników biznesowych i tych bardziej wymagających nie będą już bowiem zadowalać tylko tanie połączenia a będą zainteresowanie, takimi  usługami jak  połączenia konferencyjne czy  rozmowy wideo itp.

Telekomunikacja Polska wierzy w VoIP

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej