Strona główna / Chmura / Nowa usługa dla telekomów
poniedziałek 15 marzec 2010 | Cezary Tchorek-Helm
Nowa usługa dla telekomów
Dochody dostawców usług telekomunikacyjnych spadają. Operatorzy muszą więc koncentrować się na efektywności sprzedaży, jakości usług oraz usprawnienia procesów obsługi klienta. Przewiduje się, że operatorzy coraz częściej będą korzystać z dostawców profesjonalnych usług, w tym usług typu "Managed Services" aby w ten sposób poprawić ekonomikę działania i skuteczność. W tym procesie widać ofertę usług Managed Services z Nokia-Siemens.  

W ciągu ostatnich kilku lat, Nokia Siemens Networks znacznie powiększyła swój udział w rynku usług operatorskich. Dziś zajmuje drugie miejsce na świecie z 230 umowami Managed Services wśród operatorów mobilnych i stałych, obsługując 300 milionów abonentów, a jej udział w rynku stale rośnie. Jednocześnie wzrósł udział profesjonalnych usług w przychodach Nokia Siemens Networks i w 2009 roku wyniósł 45 %.

"Przychody operatorów nie tylko przestały rosnąć, ale wręcz spadają, co związane jest z coraz większym nasyceniem rynku oraz spotęgowane przez światowy kryzys gospodarczy. W związku z tym, operatorzy muszą poszukiwać nowych modelów biznesowych, aby utrzymać swoją pozycję i skutecznie konkurować. Jednym z nich jest outsourcing" - mówi Radomir Grucza, Prezes Nokia Siemens Networks w Polsce, przedstawiając sytuację rynkową oraz możliwości Managed Services.

Outsourcing dla telekomów

Według Rafała Walczaka, Szefa Services w Nokia Siemens Networks w Polsce, główne powody dla których operatorzy decydują się na outsourcing np. zarządzania siecią, to przede wszystkim: zmniejszenie kosztów oraz ograniczenie ryzyka, usprawnienie procesów, zwiększenie efektywności, optymalizacja sieci, utrzymanie i poprawa jakości usług a co za tym idzie, wzrost zadowolenia abonentów. Należy też podkreślić fakt coraz trudniejszej realizacji zysków firm w drodze sprzedaży sprzętu i usług związanych z prostą budową sieci dla telekomów. Uzyskiwane marże są niskie a dramatyczny spadek cen na sprzęt powodują, że firmy szukają nowych przychodów. Oferowanie więc usług z Managed Services jest więc prosta metodą na sprzedaż know-how i wykorzystanie doświadczeń, co w przypadku Nokia-Siemens jest nie do przecenienia.

"Przygotowania do takich kontraktów trwają często od 6 do 18 miesięcy, a część umów Nokia Siemens Networks podpisała z operatorami z rynków rozwijających się. Świadczy to o tym, że wielu operatorów coraz bardziej docenia możliwości dostawców usług, w tym outsourcingu, jako optymalnej metody zarządzania ich siecią w najbardziej efektywny sposób"- dodaje prezes Grucza.

Agent transferowy dla telekomu

Wyróżnikiem Nokia Siemens Networks w podejściu do usług jest pionierski model oparty na globalnej zasadzie świadczenia usług (Global Service Delivery), dzięki któremu firma może optymalizować, integrować i zarządzać sieciami klientów na odległość, z dużym stopniem automatyzacji procesów, poprzez trzy współpracujące centra - Global Newtork Solutions Centers położone w Portugalii, Indiach oraz Chinach. Podejście do biznesu prezentowane przez Nokia-Siemens przypomina więc usługę agenta transferowego na zaawansowanych rynkach finansowych. Wydaje się, że na Managed Services mogą skorzystać klienci telekomów bo zoptymalizowane koszty prowadzenia biznesu operatora mogą przełożyć się na niższe ceny usług końcowych. Proces ten widać zresztą gołym okiem.

Umowa Managed Services czyli outsourcing całego biznesu

Nokia Siemens Networks podpisała 37 umów z zakresu Managed Services w 2009 roku i 30 umów w 2008 roku. Rok 2010 przyniósł kolejne kontrakty, w tym umowę z operatorem NII prowadzącym działalność pod marką Nextel w Argentynie, Brazylii, Chile, Meksyku oraz Peru. Zgodnie z tą umową, Nokia Siemens Networks odpowiada za planowanie, projektowanie, budowę, utrzymanie, optymalizację oraz zarządzanie siecią NII. W zakres Managed Services wchodzą usługi outsourcingu, tzw. Bulid-Operate-Transfer (BOT) pozwalające na szybkie całościowe wprowadzenie nowych technologii oraz przekazanie ich operatorowi wraz z transferem wiedzy i umiejętności jego pracownikom, oraz Network Planning and Optimization - planowanie i optymalizacja sieci, szczególnie ważne już dziś, gdy użytkownicy smartfonów i laptopów chcą mieć możliwość połączenia z siecią i wymiany plików praktycznie w każdym miejscu i każdej chwili.

A Polska?

Nokia Siemens Networks ma też ogromne doświadczenie w zakresie transferu pracowników, wynikającego z umów outsourcingowych: w ostatnich latach przejęła ok. 13 000 pracowników z firm operatorskich na całym świecie. Pytaniem otwartym jest kiedy pojawi się pierwsza umowa typu Managed Services na rynku polskich telekomów.

GSM-R czyli Internet w PKP

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej