Jeśli działasz w branży IT, nie mogłeś nie słyszeć o chmurze. Profesjonalne media prześcigają się w artykułach o tej tematyce. Za nimi idą kolejne raporty światowych instytucji badania rynku IT. Jakie wnioski?
NadciÄ…ga rewolucja
WedÅ‚ug raportu Forrester Research wartość Å›wiatowego rynku cloud computingu, obecnie szacowana na 40 mld dol., do koÅ„ca dekady wzroÅ›nie co najmniej szeÅ›ciokrotnie. PotencjaÅ‚ rynku oprogramowania w formie usÅ‚ugi, dziÅ› obliczany na 21 mld dol. - w 2016 r. ma wynieść okoÅ‚o 93 mld dol. Dla dostawców to bardzo optymistyczne prognozy. Nieco dalej w analizach idzie Gartner. WedÅ‚ug raportu firmy szum wywoÅ‚any wokóÅ‚ chmury bÄ™dzie cichÅ‚, jednak eksperci przewidujÄ…, że do 2020 roku cloud computing wejdzie do powszechnego użytku. To, co obserwujemy dzisiaj, to dopiero rynkowe przymiarki do stosowania możliwoÅ›ci rozwiÄ…zania. Jednak pytanie brzmi, w jakich obszarach chmura siÄ™ sprawdzi. Obecnie mamy do czynienia przede wszystkim z przetwarzaniem danych w chmurze publicznej i aplikacjami dedykowanymi użytkownikom indywidualnym. Programów biznesowych dziaÅ‚ajÄ…cych w chmurze jest zdecydowanie mniej. Czy biznes przejdzie masowo na cloud computing?
Cena czyni cuda
Podstawowy argument przemawiajÄ…cy za zakupem oprogramowania w chmurze to koszt wdrożenia, zwÅ‚aszcza dla maÅ‚ych i Å›rednich firm. Gdy weźmiemy pod uwagÄ™ wydatek na inwestycjÄ™ w postaci tradycyjnego oprogramowania, od 10 tys. zÅ‚ wzwyż, i porównamy z sumÄ… kilkudziesiÄ™ciu zÅ‚ miesiÄ™cznie od użytkownika – kalkulacja przemawia do Å›wiadomoÅ›ci. Rodzi siÄ™ bowiem teoria, że na tak duży koszt wdrożenia tradycyjnego oprogramowania mogÄ… sobie pozwolić jedynie duże przedsiÄ™biorstwa – ich przewaga konkurencyjna w znaczÄ…cym stopniu zależy od odpowiednio sprofilowanych rozwiÄ…zaÅ„ IT, a te pisane pod klucz jeszcze w chmurze nie istniejÄ…. Warto jednak przeprowadzić analizÄ™ kosztów wdrożenia w dÅ‚uższej perspektywie.
- PrzedsiÄ™biorców może przyciÄ…gać wizja miesiÄ™cznego abonamentu za usÅ‚ugÄ™ na dopuszczalnym poziomie. Kiedy jednak zsumujemy wydatki, może siÄ™ okazać, że zakup tradycyjnego systemu jest konkurencyjny. W koÅ„cu kupujemy oprogramowanie na lata – pomnóżmy te kilka lat przez 12 miesiÄ™cy, liczbÄ™ użytkowników i kilkadziesiÄ…t zÅ‚otych. I co? OpÅ‚aty za korzystanie z oprogramowania w chmurze nie różniÄ… siÄ™ niczym od innych opÅ‚at abonamentowych, czy zakupów na raty, jakich dokonujemy. MiesiÄ™czne koszty, choć przystÄ™pne, w efekcie i tak przewyższÄ… koszt jednorazowej opÅ‚aty – wyjaÅ›nia Tomasz Fidos, prezes Rady Nadzorczej Humansoft.
Cloud computing może siÄ™ okazać sensownym rozwiÄ…zaniem, jeÅ›li firma nie dysponuje budżetem na wdrożenie odpowiedniego oprogramowania w tradycyjnej formie. Jednak niesie za sobÄ… sporo ryzyk, które w biznesie mogÄ… okazać siÄ™ kluczowe. Podstawowym mankamentem oprogramowania w chmurze jest brak kontroli nad bezpieczeÅ„stwem danych.
- Wielu użytkowników obawia siÄ™ przekazywać swoje cenne, czÄ™sto nawet poufne, informacje na serwery dostawców, nad którym praktyczni nie ma żadnej bezpoÅ›redniej kontroli. Tu w grÄ™ wchodzi już kwestia zaufania do dostawcy usÅ‚ug, a przecież co jakiÅ› czas docierajÄ… do nas informacje, że nawet taki gigant jak Google potrafi „zgubić” maile kilkudziesiÄ™ciu tysiÄ™cy użytkowników – mówi Tomasz Fidos.
Gdy padnie dostÄ™p do sieci…
Na koniec z pozoru bÅ‚ahe, jednak znaczÄ…ce w biznesie, niebezpieczeÅ„stwo, jakie niesie ze sobÄ… chmura – wynikajÄ…ce najzwyczajniej z tego, że jest chmurÄ…. Internet! Oprogramowanie w chmurze z zaÅ‚ożenia jest dostÄ™pne tylko przez internet. Co zrobić, gdy w firmie nagle pojawi siÄ™ awaria łącza, przerwa w dostawie internetu wywoÅ‚ana chociażby pracami modernizacyjnymi? W tradycyjnym systemie mamy dostÄ™p do wszelkich danych offline. W przypadku chmury – jesteÅ›my zależni od czynników zewnÄ™trznych, na które nie mamy wpÅ‚ywu. Wydajność i niezawodność tego medium wciąż jeszcze pozostawia wiele do życzenia. Można pokusić siÄ™ o stwierdzenie, że nie ma caÅ‚kowicie niezawodnych łączy internetowych, sÄ… tylko niedostatecznie przetestowane.
Przy tradycyjnym modelu oprogramowania obejmujÄ…cym lokalny komputer i lokalne skÅ‚adowanie danych brak dostÄ™pu do sieci z pewnoÅ›ciÄ… jest utrudnieniem, jednak firma nadal dysponuje dziaÅ‚ajÄ…cymi aplikacjami i wszystkimi naszymi danymi. W przypadku chmury nie ma nic. Ani danych, ani aplikacji. Kolejny problem rodzi przepustowość sieci – opóźnienia w dziaÅ‚aniu aplikacji uruchomionej w chmurze. Aplikacja internetowa wciąż jeszcze dziaÅ‚a wyraźnie wolniej, niż uruchomiona lokalnie. A nawet z prywatnych doÅ›wiadczeÅ„ wiadomo, że w wielu miejscach w Polsce infrastruktura zapewniana nam przez dostawców internetu uniemożliwia przepustowość łącza na optymalnym poziomie.