Strona główna / Chmura / Jak połączyć pracę zawodową z domem?
poniedziałek 23 kwiecień 2012 | Robert Kamiński
Jak połączyć pracę zawodową z domem?
Jeszcze w dziewiętnastym wieku w Europie, praca była domeną mężczyzn. Od kobiet oczekiwało się, że będą pracowały w domu dbając o dobro swoich rodzin. Jeżeli pracowały poza domem, to była to „praca na czarno”, najczęściej za minimalne wynagrodzenie.

Dziś funkcjonujemy w społeczeństwie, w którym coraz głośniej do głosu dochodzą kobiety. Do tego jest wywierana silna presja na gospodarkę i społeczeństwo by silniej wspierać kobiety w ich równouprawnieniu. Jednym z aspektów, będących wyzwaniem w  funkcjonowaniu kobiet na rynku pracy, jest macierzyństwo, które często dla kobiet oznacza wycofanie się z pracy zawodowej.

Tymczasem problem ciągle narasta

Do 2030 roku w krajach Unii Europejskiej zabraknie miliona pracowników.  Jest to efekt niżu demograficznego. Niektóre badania mówią nawet o tym, że do 2050 roku jeden na trzech obywateli UE będzie w wieku powyżej 65 lat.

Ważne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarek krajów UE jest to by kobiety, które urodziły swoje dzieci, szybko wracały do wykonywanej wcześniej pracy zawodowej oraz dalej się rozwijały.

W 2012 roku, nie możemy powiedzieć, że w UE mamy do czynienia z zachowaniem parytetów
w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn. Co prawda liczba zatrudnionych kobiet wzrosła, ale wciąż jest znacznie niższa niż liczba pracujących mężczyzn. Według danych Eurostatu w krajach UE w 2010 roku pracę posiadało 70,1% mężczyzn i 58,2% kobiet. Różnica ta jest szczególnie widoczna w Grecji (70,9% mężczyzn do 48,1% kobiet) oraz we Włoszech (67,7% mężczyzn do 46,1% kobiet).

Głównym powodem, dla którego kobiety są rzadziej zatrudniane, jest opieka nad dzieckiem. Dla przykładu, w Hiszpanii tylko 75% kobiet w ciągu ośmiu lat od urodzenia dziecka wraca do pracy zawodowej (OECD Better Life Index). W krajach OECD, mniej niż 50% kobiet posiadających dzieci w wieku do 3 lat, pracuje zawodowo. Wskaźnik ten niewiele bardziej wzrasta, gdy weźmie się pod uwagę mamy dzieci w wieku szkolnym (62 %). W Europie tylko kraje skandynawskie i Szwajcaria wyróżniają się na tym tle. Tam wskaźnik ten wynosi prawie 80 procent. Niestety, Europejki nadal napotykają na ogromne trudności w odnalezieniu balansu pomiędzy realizowaniem się w pracy i w domu.

Jak zachować równowagę?

Dużą pomocą dla zachowania tak zwanego work life balance, stają się nowe technologie. Cloud computing i usługi mobilne uelastyczniają pracę w sposób dotychczas niespotykany. Jednak na razie ten model pracy przyjmuje się z trudnością – zwłaszcza wśród kobiet. Niedawno, Microsoft zlecił badania, z których wynika, że ponad cztery na dziesięć (43%) kobiet powiedziały, że nigdy nie pracowały z dala od biura. Za to aż 71% mężczyzn twierdzi, że przynajmniej od czasu do czasu pracują przebywając poza biurem. 

O tym jak kobiety w Microsoft wykorzystują nowoczesne technologie mobilne i cloud computing odnajdując balans pomiędzy pracą w biurze, a oddaniem się rodzinie:

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej