Strona główna / Chmura / Szkoła w chmurze
środa 16 maj 2012 | Jan Petersen
Szkoła w chmurze
OdbywajÄ…ca siÄ™ w siedzibie Microsoft Poland konferencja „Nowoczesne technologie cyfrowe w edukacji. Model chmury obliczeniowej – szansÄ… dla szkół?” byÅ‚a okazjÄ… do przedyskutowania wyzwaÅ„ stojÄ…cych przed oÅ›wiatÄ… w zakresie wykorzystywania nowych technologii i poszukania najlepszych możliwych rozwiÄ…zaÅ„.

„Z badaÅ„ wynika, że ok. 96 proc. polskich dzieci w wieku szkolnym ma dostÄ™p do Internetu i komputera. Bez wykorzystania nowych narzÄ™dzi w szkole atrakcyjność edukacji bÄ™dzie coraz bardziej odstawaÅ‚a od tego, co dzieci majÄ… na co dzieÅ„ – podczas zabawy czy nauki w domu Konkurencyjność Polski w regionie i na Å›wiecie jest wyznaczana także przez innowacyjność sektora edukacji i dziÅ› wspólnie z Polskim Towarzystwem Informatycznym zaprosiliÅ›my przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz placówek oÅ›wiaty, żeby wspólnie zastanowić siÄ™, jak zwiÄ™kszyć szanse polskich szkóÅ‚ na szybki rozwój w tym kierunku” – powiedziaÅ‚ Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziaÅ‚u Microsoft.

Program wpisuje siÄ™ w kierunkowe zaÅ‚ożenia wyrażone w krajowych i europejskich dokumentach strategicznych w zakresie rozwoju spoÅ‚eczeÅ„stwa informacyjnego. Opiera siÄ™ na zaÅ‚ożeniu, że jednym z podstawowych zadaÅ„ wspóÅ‚czesnej szkoÅ‚y jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujÄ…cych ich do życia w spoÅ‚eczeÅ„stwie informacyjnym, oraz że rozwój kompetencji uczniów powinien dokonywać siÄ™ w szkole poprzez dziaÅ‚ania kompetentnych nauczycieli, Å›wiadomych korzyÅ›ci edukacyjnych z wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

  • Konferencja bÄ™dÄ…ca ważnym dialogiem miÄ™dzy administracjÄ… publicznÄ…, przedstawicielami Å›rodowiska nauczycielskiego i biznesem, uzyskaÅ‚a Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, BronisÅ‚awa Komorowskiego, Patronat Parlamentarny MarszaÅ‚ka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Ewy Kopacz oraz Patronat Sekretarza Generalnego International Telecommunication Union, Hamadouna I. Touré. Dodatkowo wydarzenie objÄ™te jest patronatami instytucjonalnymi Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz OÅ›rodka Informacji ONZ. 

Szkolna e-rzeczywistość w chmurze

Podczas konferencji rozmawiano na temat wielu zastosowaÅ„ rozwiÄ…zaÅ„ chmurowych, które sÄ… szansÄ… dla szkóÅ‚, uÅ‚atwiajÄ…c w znaczny sposób zarzÄ…dzanie placówkami, redukujÄ…c koszty, umożliwiajÄ…c wiÄ™kszÄ… efektywność i elastyczność w funkcjonowaniu. Cloud computing może stać siÄ™ wsparciem dla wszystkich – dyrektorów w zarzÄ…dzaniu szkołą, nauczycieli w prowadzeniu lekcji, czy też samych uczniów, którzy wykorzystujÄ… nowoczesne metody do przyswajania wiedzy. UsÅ‚ugi dostarczone w formie chmury obliczeniowej to miÄ™dzy innymi dostÄ™p do treÅ›ci edukacyjnych, znajdujÄ…cych siÄ™ w centrum obliczeniowym dostawcy chmury. Nauczyciel, jako przewodnik po zdalnej nauce, wyznacza uczniom zakres dostÄ™pu do okreÅ›lonych materiaÅ‚ów – elektronicznych podrÄ™czników, ćwiczeÅ„, testów, czy gier edukacyjnych. LogujÄ…cy siÄ™ do zasobów chmury uczeÅ„ korzysta z nich w dowolnym czasie i miejscu (w klasie, domu, bibliotece, czy parku).

„JesteÅ›my na drodze do „Cyfrowej szkoÅ‚y”. Najważniejsze decyzje już zapadÅ‚y – program pilotażowy wystartowaÅ‚ 3 kwietnia 2012 roku, a spoÅ›ród 3500 szkóÅ‚ podstawowych zostaÅ‚a już wybrana grupa placówek oÅ›wiatowych, które wezmÄ… udziaÅ‚ w programie i tym samym stanÄ… siÄ™ szkoÅ‚ami inkubatorami. GÅ‚ównym celem programu jest wzmacnianie procesów edukacyjnych technologiami informatycznymi i uzyskanie wytycznych co do wieloletniego programu cyfryzacji szkóÅ‚ – powiedziaÅ‚a Pani Joanna Berdzik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, odpowiedzialna za Program „Cyfrowa szkoÅ‚a”.

Korzyści wykorzystania nowoczesnych narzędzi

  • E-dyrektor, to taki dyrektor, który wprowadza zarzÄ…dzanie strategiczne w szkoÅ‚ach przy wykorzystaniu nowych technologii. Jest to pracownik oÅ›wiaty, który w swojej codziennej pracy kieruje siÄ™ nowÄ… filozofiÄ… zarzÄ…dzania szkołą, na ksztaÅ‚t new public management - wprowadza elementy biznesowe do zarzÄ…dzania organizacjÄ…. PojÄ™cie e-dyrektora jest już wykorzystywane w dyskusji politycznej z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, czÄ™sto w kontekÅ›cie efektywnoÅ›ci, jakÄ… daje informatyzacja szkóÅ‚.
  • E-nauczyciel to nauczyciel, który ma szansÄ™ certyfikacji i rozwoju metod nauczania, niezależnie od tego, czy uczy w maÅ‚ej placówce na wsi, czy w szkole w stolicy. E-nauczyciel posiada dostÄ™p do platform wzmacniajÄ…cych budowÄ™ i rozwijanie kompetencji, które majÄ… bezpoÅ›redni wpÅ‚yw na przekazywanie wiedzy uczniom.
  • E-uczeÅ„ – uczeÅ„, który myÅ›li twórczo i projektowo, wykorzystujÄ…c w nauce nowoczesne e-narzÄ™dzia.
  • E-podrÄ™cznik – multimedialne, nowoczesne narzÄ™dzie przeznaczone dla ucznia, którego celem jest zaprezentowanie wiedzy w sposób atrakcyjny i motywujÄ…cy mÅ‚odzież do myÅ›lenia projektowego.
  • E-szkoÅ‚a – szkoÅ‚a za e-dyrektorem, e-nauczycielami, e-uczniami i e-podrÄ™cznikami, wykorzystujÄ…ca najnowsze narzÄ™dzia do nauki. OkreÅ›lenie e-szkoÅ‚y oznacza model biznesowy dostarczenia usÅ‚ugi multimedialnej do szkóÅ‚.

Partnerstwo na rzecz nowoczesnej edukacji

Już przeszÅ‚o cztery miliony pedagogów ze 115 krajów uczestniczy w programie „Partners in Learning”, rozwijanym także Polsce od poczÄ…tku 2004 roku. DziaÅ‚ania te zbiegajÄ… siÄ™ z wdrażanym wÅ‚aÅ›nie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji projekt edukacyjny Cyfrowa SzkoÅ‚a, który ma sÅ‚użyć rozwijaniu kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania nowoczesnych technologii. Celem projektu jest też zapewnienie szkoÅ‚om niezbÄ™dnej infrastruktury i nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Uczniowie i nauczyciele, dziÄ™ki rozwojowi kompetencji cyfrowych, nabÄ™dÄ… niezbÄ™dne kwalifikacje do funkcjonowania w spoÅ‚eczeÅ„stwie informacyjnym.

„Podobnie jak Ministerstwu Edukacji i Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji, także nam zależy na tym, by pomóc nauczycielom w przygotowywaniu uczniów do funkcjonowania za kilka lat na nieÅ‚atwym rynku pracy. Jednym z zasadniczych zadaÅ„ wspóÅ‚czesnej szkoÅ‚y jest przygotowanie uczniów do życia w spoÅ‚eczeÅ„stwie informacyjnym. Zadanie to musi być realizowane przez nauczycieli, którzy potrafiÄ… Å›wiadomie i umiejÄ™tnie wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne w edukacji. DziÄ™ki takim pedagogom polskie szkoÅ‚y nie tylko bÄ™dÄ… mogÅ‚y dostosować siÄ™ do nowych wymagaÅ„, ale same bÄ™dÄ… wyznaczaÅ‚y najnowsze kierunki Å›wiatowego ksztaÅ‚cenia.” – mówi MaÅ‚gorzata Snarska, Szef Programu Microsoft Partners in Learning.

Jak wynika z badaÅ„ IDC do roku 2015 znajomość narzÄ™dzi informatycznych bÄ™dzie wymagana w 90% zawodów we wszystkich sektorach rynku w Europie. Pozyskanie tych kompetencji na poziomie edukacji staje siÄ™ zatem kluczowe dla przyszÅ‚oÅ›ci każdego mÅ‚odego czÅ‚owieka w Polsce.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej