Strona główna / Chmura / Internet rzeczy – nowa rzeczywistość czy science fiction?
niedziela 19 maj 2013 | Monika Jóźwiak
Internet rzeczy – nowa rzeczywistość czy science fiction?
Lodówka, zamawiająca w sklepie brakujące produkty. Samochód, który bez udziału kierowcy, wysyła do najbliższej stacji benzynowej komunikat o zapotrzebowaniu na paliwo.

Dom, który pod naszÄ… nieobecność, sam zamyka szczelnie wszystkie okna przed deszczem. Tak już niedÅ‚ugo może wyglÄ…dać otaczajÄ…ca nas rzeczywistość – wszystko za sprawÄ… Internet of Things.

Komunikacja bez człowieka

Internet Rzeczy (Internet of Things – IoT) to idea zakÅ‚adajÄ…ca, że nie tylko komputery, smartfony, tablety, ale wszystkie urzÄ…dzenia wyposażone sÄ… w sensory i komunikujÄ… siÄ™ ze sobÄ… wymieniajÄ…c dane bez ingerencji czÅ‚owieka, za poÅ›rednictwem  sieci Internet. W Å›wiecie IoT wszystkie komunikaty wysyÅ‚ane sÄ… natychmiast, a dane analizowane w czasie rzeczywistym. Choć termin IoT zostaÅ‚ użyty już w 1999 r. przez Kevina Ashtona, brytyjskiego eksperta w dziedzinie nowych technologii, dopiero dziÅ› ma on realnÄ… szansÄ™ na powodzenie. WpÅ‚ywa na to upowszechnianie technologii LTE, dostÄ™p do taÅ„szych urzÄ…dzeÅ„ tj. moduÅ‚ów komunikacyjnych czy pamiÄ™ci masowych, popularyzacja cloud computing oraz Big Data. Wszystkie wymienione technologie sÄ… niezbÄ™dne do komunikacji pomiÄ™dzy maszynami na masowÄ… skalÄ™, ale przede wszystkim – do wydajnej analizy generowanych i zbieranych przez nie danych. DziÅ› analizÄ… zajmujÄ… siÄ™ gÅ‚ównie komputery, ale to czÅ‚owiek decyduje o charakterze i czasie ich pracy. Jest on jednak z natury mniej wydajny od maszyn, przez co możliwoÅ›ci analizy dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym sÄ… ograniczone.

Witamy w świecie IoT

Czy IoT brzmi jak science fiction? Dzisiaj jeszcze tak, ale już wkrótce możemy mieć coraz częściej do czynienia z lodówkÄ™ podłączonÄ… do Internetu, która komunikuje siÄ™ z najbliższym sklepem i zamawia brakujÄ…ce produkty, dostarczane automatycznie do naszego domu. Sklep, dysponujÄ…cy podobnymi informacjami, wysyÅ‚a zamówienie do hurtowni na uzupeÅ‚nienie towarów, a hurtownia do producenta, który dziÄ™ki temu uzyskuje wiedzÄ™ o popycie i może produkować dokÅ‚adnie tyle ile potrzebuje rynek. Inny przykÅ‚ad – jesteÅ›my wyposażeni w inteligentne urzÄ…dzenie, które w czasie trwania choroby monitoruje stan naszego zdrowia i przypomina o przyjÄ™ciu  leków, a w przypadku, gdy siÄ™ one koÅ„czÄ… – zamawia je w najbliższej aptece, informujÄ…c o tym lekarza. Wizja, która ucieszyć może szczególnie kierowców to samochód, wysyÅ‚ajÄ…cy komunikat do najbliższej stacji benzynowej o koÅ„czÄ…cym siÄ™ paliwie
i zapotrzebowaniu na odpowiedniÄ… ilość litrów. Z kolei, stacja benzynowa zbierajÄ…c dane od wszystkich przejeżdżajÄ…cych aut, wysyÅ‚a zamówienie do dostawcy paliw, a ten zagregowane dane przekazuje producentowi.

Jak to działa?

PodstawÄ… IoT jest komunikacja Machine-to-Machine (M2M), czyli aktywna komunikacja miÄ™dzy maszynami, wykorzystywana obecnie w logistyce do Å›ledzenia paczek czy przez dostawców prÄ…du, wody, gazu do pobierania danych z liczników w naszych domach. Zdaniem ekspertów wartość rynku M2M bÄ™dzie rosnąć 20-25% rocznie.  Do komunikacji pomiÄ™dzy maszynami najczęściej wykorzystywane sÄ… sieci komórkowe. W 2012 roku w Polsce w modelu M2M dziaÅ‚aÅ‚o okoÅ‚o 2 mln kart SIM (szacunki ekspertów Boston Consulting Group). Analitycy PricewaterhouseCoopers prognozujÄ…, że do 2020 roku na Å›wiecie bÄ™dzie nawet 50 miliardów urzÄ…dzeÅ„ podłączonych do sieci Internet, włączajÄ…c w to komputery, smartfony,  telewizory, liczniki prÄ…du i wody czy lodówki a Å›wiatowy rynek w 2018 r. bÄ™dzie wart 198 mln USD.

Zastosowanie w każdej dziedzinie

IoT jest technologiÄ… na tyle szerokÄ… i elastycznÄ…, że ma szanse znaleźć zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia, m. in. w przemyÅ›le (automatyzacja przepÅ‚ywu informacji od odbiorcy koÅ„cowego do producenta), sÅ‚użbie zdrowia (monitorowanie pacjentów poza szpitalami), transporcie miejskim (zarzÄ…dzanie ruchem drogowym), logistyce (monitorowanie przesyÅ‚ek), systemach ostrzegania przed kataklizmami (zbieranie danych z sejsmografów umieszczonych w domach) czy codziennym życiu (inteligentne domy). IoT to Å›wiat, w którym ludzie majÄ… wiÄ™cej czasu na przyjemnoÅ›ci czy rozwój intelektualny – ten Å›wiat zbliża siÄ™ już do nas wielkimi krokami.

Focus Telekom

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej