Strona główna / Chmura / Chmura hybrydowa Onetu
niedziela 27 kwiecień 2014 | Robert Kamiński
Chmura hybrydowa Onetu
Onet Technologie, dostawca platform IT dla Onetu i zewnętrznych firm, uruchomił usługę chmury hybrydowej, opartą na rozwiązaniach software'owych VMware.

W ubiegłym roku Onet.Technologie uruchomił chmurę publiczną dla średnich i dużych przedsiębiorstw, chcących zmniejszyć koszty i zwiększyć elastyczność procesów IT. Usługa Onet.Cloud jest chmurą obliczeniową dla wymagających klientów, jest to nowoczesna platforma IaaS, pozwalająca na implementację rozwiązań Platform-as-a-Service (PaaS) oraz Software-as-a-Service (SaaS).

Wieloletnie doświadczenia w zarządzaniu infrastrukturą IT oraz Data Center, na potrzeby Grupy Onet.pl i kilkunastu milionów jej użytkowników, pozwoliły zaoferować takie usługi również dla przedsiębiorstw zewnętrznych. Są to usługi unikalne na polskim rynku, ponieważ świadczy je w całości jeden dostawca, jakim jest Onet Technologie. Kompleksowo zarządza on usługami IT - od kontraktu na dowóz paliwa do agregatu przez wysokodostępne serwery wirtualne i storage aż po przyjazną dla użytkownika konsolę pozwalającą monitorować wydajność i pojemność środowiska. Podpisana umowa SLA zapewnia więc poziom świadczenia usługi na wszystkich warstwach infrastruktury Data Center i IT.

Jednak nieustanne zmiany technologiczne oraz rosnące oczekiwania klientów sprawiły, że Onet Technologie podjął się budowy chmury hybrydowej.  Podobnie jak w przypadku chmury publicznej, do jej budowy wybrano oprogramowanie VMware. Wybór był podyktowany między innymi znakomitym dopasowaniem do potrzeb Klientów oraz rozpoznawalnością i szerokim zastosowaniem rozwiązań VMware w polskich firmach.

Decyzja o migracji do zewnętrznej chmury obliczeniowej często wiąże się z dokładną analizą zmian w pracujących aplikacjach, których celem jest dostosowanie ich konfiguracji do pracy w innym środowisku. Dzięki rozwiązaniom VMwareprzenoszenie usług IT pracujących na platformie vSphere lub vCloud Director do centrum danych Onetu nie wymaga zmian konfiguracji Klienta.  Dzięki temu migracja usług jest procesem bardzo łatwym do wykonania, a później również do ich utrzymania. Taka usługa chmury hybrydowej szczególnie przydatna jest do zapewnienia ciągłości działania infrastruktury  IT każdego przedsiębiorstwa którego nie stać na przestój systemu informatycznego.

Zautomatyzowane heterogeniczne środowiska ITaaS dla najbardziej wymagających

Dynamika rozwoju, tak niezbędna dzisiaj biznesowi, stawia przed działami IT bardzo duże wymagania w zakresie szybkości dostarczania wydajnych i elastycznych rozwiązań. Jednym z fundamentów realizacji takich oczekiwań jest budowa modelu IT-as-a-Service, który pozwala działom IT na pełnienie roli partnera biznesowego, dostarczającego wszystkie usługi informatyczne w organizacji, niezależnie od ich architektury, komponentów składowych czy wreszcie środowiska, w którym są budowane. Takie podejście wymaga automatyzacji, sprawnych mechanizmów optymalizacyjnych, a przede wszystkim otwartości na rozwiązania heterogeniczne. VMware vCloud Automation Center jest rozwiązaniem pozwalającym na budowę takiego modelu, od infrastruktury po dystrybucję aplikacji, a platforma vCloud dostępna w Onet Technologie może stanowić jeden z podstawowych zasobów mocy obliczeniowej, którą można wykorzystać w portalu samoobsługowym, dokładnie w ten sam sposób jak własną infrastrukturę.

Kopie  zapasowe i rozwiązania DRC

W oparciu o rozwiązania VMware, dostępne w Onet Technologie, możliwa jest realizacja wielu scenariuszy, zapewniających wszelkiego rodzaju zabezpieczenia związane z ciągłością biznesową, od tradycyjnego backupu danych za pomocą rozwiązania

VMware Data Protection®, poprzez replikację danych przy użyciu vSphere Replication®, aż po pełną automatykę przełączeń usług biznesowych za pomocą vCenter Site Recovery Manager®. Niezależnie od wybranego modelu z punktu widzenia biznesu, jednymi z najważniejszych czynników są prostota konfiguracji i utrzymania rozwiązania oraz niezawodność ośrodka zapasowego. Centrum danych Onetu w połączeniu z rozwiązaniami VMware bezpośrednio adresuje te wymagania, oferując platformę zabezpieczeń dla dowolnych rozwiązań firm trzecich, zapewniając jednocześnie optymalizację kosztową. Dzięki zastosowaniu wbudowanej replikacji maszyn wirtualnych posiadacze nawet niewielkiej infrastruktury, pracującej pod kontrolą VMware vSphere w wersji Essentials Plus i wyższych, mogą skorzystać z wysokodostępnego centrum danych Onet jako lokalizacji zapasowej bez dodatkowych inwestycji.

Dla klientów wymagających automatycznej obsługi przełączeń na wypadek katastrofy lub globalnej awarii Onet zapewnia platformę vCenter Site Recovery Manager®. Zastosowanie takiego rozwiązania nie tylko pozwoli na przyspieszenie procesu przełączenia, wyeliminuje błędy ludzkie, ale także umożliwi efektywne testy rozwiązania zapasowego na żądanie, bez przerywania pracy usług produkcyjnych.

Warstwa wirtualizacji i Data Center

O bezpieczeństwie i niezawodności najbardziej nawet zaawansowanych systemów decyduje infrastruktura Data Center. Usługi firmy Onet Technologie działają w najnowocześniejszej serwerowni w Polsce, obiekcie zaprojektowanym od początku jako ośrodek obliczeniowy, spełniający 96 proc. wymagań TIER4 według standardu ANSI/TIE-942, o współczynniku PUE (Power Usage Effectiveness) = 1,46. Infrastruktura w Onet Data.Center składa się z 3 niezależnych serwerowni, z których każda charakteryzuje się pełną redundancją na poziomie zasilania i klimatyzacji z najwyższymi standardami bezpieczeństwa.

Wartości dodane: Akceleracja WWW + DDOS prevention

Jedną z nich jest Onet.Akcelerator - usługa podnosząca wydajność i bezpieczeństwo serwisów www z zaawansowanymi narzędziami analityki BigData. Jego działanie opiera się na przejęciu ruchu internetowego serwisów Klienta przez chmurę Onetu, na której działają wszystkie usługi Grupy Onet.pl, zapewniając w ten sposób obniżenie ruchu internetowego do serwerów Klienta, skalowalność usług dla setek tysięcy użytkowników, disaster recovery w postaci chmury hybrydowej z Amazon WebServices, a także możliwości dokładnego monitoringu jakości działania własnego serwisu www i zabezpieczenia przed atakami typu DDOS. Onet.Akcelerator jest używany przez portal Onet.pl i jego kilka milionów użytkowników każdego dnia.

Połączenie usług Onet.Cloud i Onet.Akcelerator jest idealnym rozwiązaniem dla serwisów www, dla których skalowanie, niezawodność i bezpieczeństwo jest kluczowe, a koszty rozliczane są według ruchu generowanego przez użytkowników.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej