Strona główna / Chmura / 5 powodów, dla których warto przenieść firmę do chmury
5 powodów, dla których warto przenieść firmę do chmury
Jesteś właścicielem lub pracownikiem małej firmy? Całkiem możliwe, że wykorzystywałeś już w swojej pracy rozwiązania oparte o cloud computing, choć prawdopodobnie nie zawsze zdawałeś sobie z tego sprawę.
Tagi: chmura, małafirma,

Przykładem rozwiązania w chmurze jest choćby poczta Google’a, czyli gmail.  Przechowuje ona maile nie na twardym dysku Twojego komputera, ale na zewnętrznym serwerze.

Gmail to przykład rozwiązania udostępnianego w modelu Software As A Service (SaaS), który polega na tym, że aplikacja jest przechowywana i  udostępniana użytkownikom przez internet. Rozwiązania w chmurze, oparte na modelu SaaS są skalowalne, elastyczne, pozwalają zmniejszyć koszty, a także bezpiecznie przechowywać firmowe dane. Zalety tych rozwiązań docenia coraz więcej firm.  Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych w kilku krajach europejskich przez firmę VMare, 60% europejskich przedsiębiorstw przeniosło już część swojej infrastruktury technicznej do chmury.  Może to czas by również Twoja firma dołączyła do tysięcy zadowolonych przedsiębiorstw? Poznaj 5 ważnych powodów, dla których warto postawić na rozwiązania w chmurze.

Dzięki chmurze, mały biznes może korzystać z rozwiązań informatycznych, dostępnych dotychczas tylko dla dużych przedsiębiorstw.

Niewielkim przedsiębiorstwom brakuje często pieniędzy na zakup nowoczesnego sprzętu informatycznego i stworzenie infrastruktury dostosowanej do współczesnych wymagań.  Dzięki  rozwiązaniom w chmurze, firmy nie będą już musiały dłużej zastanawiać się czy stać je na nowoczesny serwer,  który „udźwignie” firmowe dane i zasoby.

Również sprzęt komputerowy, na którym pracujemy, możemy w prosty sposób unowocześnić, a także usprawnić jego działanie i zwiększyć wydajność. Wynika to z elastycznych parametrów komputera działającego w środowisku chmury obliczeniowej. Czynności, takie jak zwiększenie pamięci, miejsca na dysku, czy usprawnienie pracy procesora, które dotychczas wiązały się z koniecznością dokupywania wyposażenia lub wymiany sprzętu, tutaj wymagają jedynie konfiguracji odpowiednich ustawień.  W efekcie, możemy wykonywać zaawansowane operacje wymagające dużej mocy obliczeniowej nawet na starym, wysłużonym sprzęcie lub urządzeniach, które nie są dostosowane do obsługi takich operacji, np. na tabletach.  

Chmura daje oszczędności - nie trzeba płacić za moc obliczeniową komputera, która nie jest wykorzystywana oraz utrzymywać pracowników wsparcia technicznego.

Decydując się na rozwiązania w chmurze, oszczędzamy też na kosztach utrzymania  pracowników , zajmujących się utrzymaniem i serwisowaniem sprzętu/ infrastrukturą IT.  W rozwiązaniach w chmurze, to dostawca usługi odpowiada za konfiguracje, ustawienia sieciowe i rozwiązywanie problemów. Rola użytkownika sprowadza się praktycznie tylko do wyboru systemu operacyjnego oraz zestawu aplikacji, z których chce skorzystać.

Chmura zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Firmowe dane muszą być przechowywane w bezpieczny sposób, konieczny jest stały nadzór i monitoring. W rozwiązaniach chmurowych, dostęp do danych możliwy jest tylko po zalogowaniu się, a ich transfer odbywa się szyfrowanym łączem.

Jak pokazują statystyki, każdego roku na światowych lotniskach znika 800 tys. laptopów. Jeśli na twardym dysku skradzionego laptopa znajdowały się ważne firmowe dane, nieuchronnie znikną one razem ze sprzętem.  Jeśli jednak skorzystamy z rozwiązań w chmurze, kradzież czy awaria komputera nie spowoduje utraty Twoich danych.

To jasne – jeśli ukradną Ci laptopa, będziesz rozzłoszczony, ale nie stracisz efektów swojej pracy.

Chmura umożliwia elastyczną pracę.

Wielką zaletą rozwiązań w chmurze jest możliwość uzyskania dostępu do zasobów komputera z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. W tradycyjnym modelu, gdy zapisujesz dane na dysku komputera, możesz uzyskać do nich dostęp  tylko na tym konkretnym urządzeniu. To mocno ogranicza swobodę działania.  Cloud computing zrywa te więzy, pozwalając na dostęp do danych z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia.

Cloud computing świetnie nadaje się też do pracy grupowej i wymiany informacji pomiędzy pracownikami, ponieważ pliki umieszczone są w jednej, centralnej lokalizacji, do której dostęp można uzyskać w dowolnej chwili z każdego miejsca na świecie. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala na elastyczną pracę, ale również zwiększa produktywność, konkurencyjność i umożliwia lepsze zarządzanie czasem. 

Chmura to wygoda i dostępność.

W  rozwiązaniach w chmurze, firmy płacą tylko za to co, z czego rzeczywiście korzystają. Nic nie jest ustalone sztywno i na zawsze. Mogą korzystać z tego oprogramowania oraz mocy obliczeniowej i powierzchni, która rzeczywiście jest im potrzebna.

Aplikacje w chmurze są na bieżąco aktualizowane przez dostawcę rozwiązania. Dzięki temu możliwa jest szybka  adaptacja do aktualnych trendów i szybkie reagowanie na bieżące potrzeby.

Jeżeli przekonały Cię powyższe korzyści, jedyne co pozostaje to podjęcie decyzji o wyborze określonego dostawcy usługi w chmurze. 


Joanna Flis-Zwoińska – CEO w ComZetta – firmie oferującej usługę komputera w chmurze, opartego na technologii cloud computingu oraz  wirtualnych stacjach roboczych (VDI). ComZetta umożliwia elastyczną pracę w dowolnym miejscu, przy pomocy różnych  urządzeń i  pozwala bezpiecznie łączyć się z firmowymi zasobami.

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej