Strona główna / Chmura / Jedno pytanie: Jak można zaoszczędzić na IT?
niedziela 22 czerwiec 2014 | Robert Kamiński
Jedno pytanie: Jak można zaoszczędzić na IT?
Rozpoczynamy cykl wywiadów z przedstawicielami producentów sprzętu i oprogramowania, w których skupiamy się na poszukiwaniu oszczędności jakie dają nowe technologie. Dziś VMware.

O oszczędności związane z rozwiązaniami firmy VMware pytamy Krzysztofa Waszkiewicza.

Robert Kamiński: Mam jedno pytanie - jak można zaoszczędzić na IT?

Krzysztof Waszkiewicz: Trudne pytanie, choć na pewno jest kilka obszarów oszczędności. Warto skupić się jednak na tych rozwiązaniach dzięki którym zaoszczędzić można bardzo szybko. Wirtualizacja serwerów, czy zasobów firmy jest już dość powszechna, jednak nie jest optymalna. Przyczyna tego jest bardzo prosta - VMware tworząc wirtualizację lata temu przygotował narzędzie które ma do złudzenia przypominać świat fizyczny, po to aby administratorzy, czy osoby zajmujące się infrastrukturą bardzo łatwo ją zaadaptowały i używał tej technologii, tak jak fizycznych odpowiedników. Biznes wymagał kolejnych usług, które były poniekąd kalką środowisk fizycznych. To się zmieniało w czasie i klienci szybko zauważyli, że powielanie rozwiązań stosowanych w maszynach fizycznych nie jest optymalne. Nie dawało się jednak tego zmierzyć. Dziś mamy do dyspozycji vCenter Operations, dzięki czemu już na etapie tworzenia wirtualnej maszyny administrator wie jak działa jego środowisko. Widzi, że „kalkowanie” nie ma sensu.

Zatem po pierwsze - dzięki nowym narzędziom możemy dokonać przeglądu, które zasoby można lepiej użytkować, wykorzystując niezagospodarowane "moce". To najszybsza i najprostsza metoda optymalizacji kosztów związanych z wirtualizacją.

Po drugie - operacyjność działów IT. Jest wiele czynności które można zoptymalizować, propagujemy więc ideę przechodzenia do partnerstwa biznesowego i zastąpienie powtarzalnych czynności mechanizmami.

Robert Kamiński: Być może niektórzy administratorzy nie mają kwalifikacji aby zająć się bardziej ambitnymi zadaniami?

Może tak się zdarzyć w niektórych przypadkach, choć częściej słyszymy argument zbyt sztywnego procesu biznesowego, który utrudnia zmiany. Ze swej strony dostarczamy narzędzia umożliwiające automatyzację wielu powtarzalnych procesów. Oprócz vCenter Operations mamy również narzędzie vCenter Orchestrator Narzędzie które jest wliczone w cenę vSphere, a kiedyś było rozwiązaniem płatnym.

Przykładamy dużą wagę do propagowania wspomnianych rozwiązań, które nie tworzą dodatkowych kosztów, a co więcej pozwalają bardziej efektywnie wykorzystać zasoby ludzkie w działach IT.

Robert Kamiński: Duże firmy podobnie jak transatlantyk zdecydowanie wolniej zmieniają kurs niż firmy młode, często startupy. Takie firmy działają od podstaw, zatem mogą przeskoczyć pewne etapy komputeryzacji. Podobnie jak na polskim rynku bankowym błyskawicznie przyjęły się karty bankomatowe, eliminując czeki. Czy zatem Waszym klientem nie powinny być przede wszystkim firmy średniej wielkości?

Mamy tego świadomość, dlatego olbrzymią wagę przykładamy do rozwoju kanału partnerskiego, który pracuje właśnie z firmami MŚP. Nowo powstające firmy mają właśnie możliwość zastosowania już zautomatyzowanych rozwiązań, dzięki czemu skorzystać z oszczędności już na starcie.

Robert Kamiński: Czy Partnerzy są gotowi na współpracę z firmami, gdzie praktycznie nie ma osób posiadających specjalistyczną wiedzę?

Oczywiście, mamy przykład firmy Onet Technologie, która świadczy usługi dla biznesu, który chce nowoczesnych, tanich rozwiązań  bez wnikania w komponenty skłaniające się na nie.

Istnieją również parki technologiczne i specjalizowane chmury dedykowane na przykład dla usług medycznych, gdzie można poprosić już nie o serwer wirtualny, ale o gotowe rozwiązanie dla apteki czy małej przychodni . Właśnie nad takimi rozwiązaniami pracujemy, choć to nasz partner dostarcza komponenty niezbędne dla konkretnych odbiorców.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej