Strona główna / Chmura / Nawigacja dla profesjonalistów prosto z chmury
poniedziałek 21 lipiec 2014 | Robert Kamiński
Nawigacja dla profesjonalistów prosto z chmury
Prowadzenie od punktu A do B - tyle potrafi zwykły GPS z supermarketu albo darmowa mapa w smartfonie. Kiedy jednak trzeba wyznaczyć optymalną trasę zawierającą kilka, kilkanaście przystanków, nie ma to jak doświadczony planista. Albo niedroga nawigacja od Orange.

Nikogo nie dziwi już zastosowanie elektronicznych map podpowiadających kierowcy, jaką drogę wybrać. W niektórych modelach aut GPSy są wmontowane na stałe, w innych wystarczy przyczepić do szyby stosunkowo tanie urządzenia albo nawet smartfona. Większość z nich jest wyposażona w bezpłatne mapy wskazujące trasę z punktu A do B. To, co jeszcze kilka lat temu było co najwyżej zabawką dla bogatych (a jeszcze wcześniej - futurystyczną wizją) stało się powszechnie dostępne.

Zdziwi się jednak ten, kto postanowi zwykłemu GPSowi zadać bardziej skomplikowane zadanie - zoptymalizowanie trasy zawierającej kilka, kilkanaście przystanków. Którego klienta odwiedzić najpierw, a którego później tak, by nie nadrabiać drogi? Jak to pogodzić z umówionymi spotkaniami i godzinami, w których są dostępne poszczególne osoby? A co z korkami w godzinach szczytu? Na te wszystkie pytania odpowiada oprogramowanie do planowania tras. Jest dostępne na rynku od dłuższego czasu, ale raczej nie znajdziesz go w dziale z GPSami lokalnego sklepu z elektroniką. Tego rodzaju aplikacje są produkowane przez specjalistyczne firmy i oferowane za bardzo duże pieniądze, głównie korporacjom transportowym oraz kurierskim. Cena jest adekwatna do potencjalnych oszczędności i często idzie w tysiące euro za pojedyncze stanowisko.

W kwestii optymalnego planowania tras mały i średni biznes był do niedawna skazany na doświadczenie swoich pracowników, którzy dobrze znali dany obszar i byli w stanie rozpisać plan podróży za pomocą podstawowych narzędzi takich jak mapy dostępne online. Na szczęście, jest już rozwiązanie skrojone na potrzeby (i budżety) niewielkich przedsiębiorstw, które można wdrożyć praktycznie od ręki. To nawigacja NaviExpert Biznes oferowana przez Orange ramach Chmury dla Firm.

Jak to działa?

Tradycyjnym elementem jest tu aplikacja działająca na smartfonie. Na pierwszy rzut oka, NaviExpert wygląda jak zwykły program do nawigacji. Można go zainstalować na popularnych modelach telefonów dostępnych w ofercie Orange. Aplikacja zajmuje niewiele miejsca, bo mapy są na bieżąco pobierane z serwera. Dzięki temu, masz cały czas dostęp do ich najbardziej aktualnej wersji (inaczej niż w przypadku zwykłych nawigacji ze sklepu). Co więcej, razem z mapami pobierane są aktualne informacje o korkach i utrudnieniach w ruchu zbierane od innych użytkowników programu oraz zarządców dróg. Przy wyznaczaniu trasy są one brane pod uwagę - NaviExpert planuje drogę tak, by omijać zatory.

To jednak nie wszystko. Druga część usługi jest jeszcze ciekawsza. To aplikacja, z której korzystasz na komputerze po to, by zaplanować trasę. Wystarczy, że podasz punkt startowy i końcowy oraz punkty pośrednie. Dla każdego z punktów możesz wprowadzić okno czasowe, w którym jest on dostępny oraz ilość czasu na miejscu (np. długość wizyty u klienta). NaviExpert sam skalkuluje optymalny przebieg trasy korzystając nie tylko z map, ale i z historycznych danych o ruchu. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze (krótsza trasa to mniej spalonego paliwa) i czas (nie będziesz stać w korkach, jeśli tylko da się je ominąć lub pokonać dany odcinek o innej porze dnia).

Dowiesz się nie tylko, w jakiej kolejności odwiedzić poszczególne punkty, ale i poznasz szacowany czas dotarcia do każdego z nich. Dzięki temu łatwiej będzie ci umówić się na spotkania. Wyznaczoną trasę możesz wydrukować albo wysłać przez internet do smartfona z zainstalowaną aplikacją NaviExpert.

Zaawansowana technologia - wykorzystanie danych o ruchu, optymalizacja trasy, przekazywanie informacji online - to jedna z dwóch najważniejszych zalet tej usługi. Druga to wyjątkowy sposób licencjonowania, dzięki któremu narzędzie jest dostępne również dla niewielkiego biznesu. Inaczej niż profesjonalne programy do optymalizacji trasy, NaviExpert Biznes nie wymaga żadnych inwestycji. Wystarczy, że użyjesz posiadanego smartfona, a za samą aplikację zapłacisz w miesięcznym abonamencie. Zależnie od liczby punktów pośrednich trasy, NaviExpert Biznes w Chmurze dla Firm Orange kosztuje 9,99 lub 19,99 zł netto. W wariancie tańszym możesz budować plany podróży składające się z siedmiu punktów. W droższym - nawet z dwudziestu!

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej