Strona główna / Chmura / Od operatora można oczekiwać więcej
środa 01 październik 2014 | akcja partnerska
Od operatora można oczekiwać więcej
Operator telekomunikacyjny to dziś znacznie więcej niż kable, centrale i stacje bazowe. Usługi, które oferuje, wykraczają poza standardowe menu połączeń głosowych, SMSów i dostępu do internetu.
Tagi: chmura, orange,

Każdy, kto chciał mieć telefon komórkowy już dawno go ma, i to często więcej niż jeden - penetracja polskiego rynku mobilnego wynosi prawie 150%. Rynek usług stacjonarnych nie rośnie (a nawet powoli kurczy się) już od kilku lat. Co w takiej sytuacji może zrobić operator telekomunikacyjny? Opcje są dwie - grać na przeczekanie tnąc koszty i obserwując powolny spadek przychodów albo wynaleźć się od nowa i zaproponować klientom coś, za co będą gotowi płacić więcej.

Nowe, lepsze usługi dla biznesu

 Współczesny biznes potrzebuje do działania nie tylko telefonów, ale i szerokiej gamy usług oraz rozwiązań z dziedziny IT. Wbrew pozorom, mają one bardzo wiele wspólnego z produktami telekomunikacyjnymi. Ich skuteczne dostarczanie wymaga dużej skali, która pozwala uzyskać odpowiednią jakość i dostępność. Ilu przedsiębiorców może pozwolić sobie na zbudowanie serwerowni z precyzyjną klimatyzacją i systemem zasilania awaryjnego albo zatrudnienie specjalisty od bezpieczeństwa sieci LAN?

Operatorzy telekomunikacyjni są naturalnym wyborem dla biznesu poszukującego profesjonalnych, bezpiecznych i rozsądnie wycenionych usług IT. Nie ważne, czy chodzi o aplikacje dostępne w chmurze; bezpieczeństwo jako usługę (SaaS) czy też prosty serwis informatyczny lokalnych komputerów. Operatorzy, zwłaszcza ci najwięksi, działający na terenie całego kraju, mogą zapewnić odpowiednią skalę, niezbędną dla prawidłowego świadczenia usług informatycznych.

Stary, sprawdzony model finansowania

Jedną z przyczyn sukcesu telefonii komórkowej jest wyjątkowy model finansowania sprzętu - początkowo horrendalnie drogiego. Użytkownik nie płaci za urządzenie, a jedynie za usługę, w miesięcznym abonamencie. Podobne rozwiązanie można zastosować do zakupów sprzętu informatycznego. Orange proponuje swoim klientom komputery stacjonarne i notebooki wraz z podstawowym wsparciem technicznym - podobnie jak w przypadku telefonów, płacimy tylko za usługę.

To rozwiązanie pozwala nie tylko lepiej zarządzać płynnością w firmie. Zatrudnienie nowego pracownika nie wiąże się już z jednorazowym, sporym wydatkiem. Dodatkowo, operator znający historię płatniczą firmy może zastosować znacznie prostszą procedurę niż bank czy firma leasingowa. Jednocześnie, rozwiązany zostaje problem serwisu, który w przypadku małych i średnich firm nie mających własnego działu IT bywa dość kłopotliwy.

Dlaczego akurat operator?

Zarówno usługi informatyczne, jak i finansowanie zakupu mogą być realizowane przez wiele, różnych podmiotów. Dlaczego, z punktu widzenia klienta, warto zwrócić się do operatora telekomunikacyjnego?

Wróćmy do kwestii skali i dodajmy do niej znajomość lokalnego rynku, której często brakuje nowicjuszom zakorzenionym w internecie. A przykład?

Niedawna zmiana przepisów dotyczących prowadzenia dokumentacji medycznej wymusiła na przychodniach uruchomienie elektronicznych kartotek. Lekarze mieli do wyboru wdrożenie własnych systemów od A do Z lub zlecenie usługi na zewnątrz. Uruchomienie własnej serwerowni spełniającej wymagania ustawodawcy zdecydowanie przekraczało budżet wielu, nawet dużych, placówek. Z drugiej strony, przeniesienie danych na serwery znajdujące się w bliżej nieokreślonym miejscu (konia z rzędem temu, kto wyegzekwuje cokolwiek od operatora usługi w chmurze utrzymywanej np. przez firmę z innego kontynentu) nie wchodziło w grę.

Jednym z nielicznych podmiotów, który na czas zapewnił wysokie bezpieczeństwo usług przy jednoczesnym zachowaniu kosztów typowych dla rozwiązań w chmurze był Orange. Firma przygotowała swoje łódzkie datacenter tak, by spełniało wymagania bezpieczeństwa dla przechowywania dokumentacji medycznej. Dzięki temu, możliwe było uruchomienie systemów niezbędnych do działania placówek medycznych - w pełni bezpiecznie i za rozsądne pieniądze.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej