Strona główna / Chmura / Chmura dla MŚP już za 4 grosze za godzinę?
poniedziałek 17 listopad 2014 | Robert Kamiński
Chmura dla MŚP już za 4 grosze za godzinę?
Home.pl wprowadziło usługę Pro Cloud – według fachowej nomenklatury jest to publiczna chmura infrastrukturalna (IaaS). Przedsiębiorców przekona pewnie jednak argument potencjalnych oszczędności, które można poczynić korzystając z Pro Cloud, zachowując przy tym wysoki stopień bezpieczeństwa i zyskując atrybut skalowalności, właściwej rozwiązaniom chmurowym, takim jak nowa usługa home.pl.

Od teraz, za sprawą Pro Cloud, klienci z całego świata mogą, bez ograniczeń, korzystać z bezpieczeństwa, wydajności i elastyczności najbardziej kompletnej na rynku chmury obliczeniowej. Jej infrastrukturalny charakter przejawia się w fakcie, że to dostawca usługi na żądanie użytkownika zapewnia całą infrastrukturę informatyczną, czyli serwery, oprogramowanie, backup, zabezpieczenia oraz serwis techniczny. Jedyne, czym musi dysponować użytkownik to komputer i połaczenie z Internetem.

Elastyczniej…

Zapowiadana skalowalność chmury Pro Cloud to w rzeczywistości możliwość dynamicznego dostosowania oferowanych przez dostawcę usługi zasobów do potrzeb użytkownika, praktycznie natychmiast, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Oznacza to w efekcie, że decydując się na korzystanie z Pro Cloud, użytkownik nie nie musi raz, na zawsze podejmować decyzji odnośnie jej parametrów, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie nie tylko w skali najbliższego kwartału, albo roku, czy też dwóch. Przechodząc do Pro Cloud, użytkownik nie posiadający specjalistycznej wiedzy może wybrać po prostu pakiet podstawowy.

Skalowalność usługi oznacza, że istnieje możliwość, aby dostawca usługi sam (po wcześniejszym porozumieniu z użytkownikiem) zwiększał wydajność usługi, w zależności od ruchu, który musi ona obsłużyć, np. w przypadku, kiedy zwiększa się on stabilnie, ale również, kiedy okresowo ulega zwiększeniu, a potem wraca do wczesniejszego, niższego poziomu. W klasycznym modelu, zwyżki trzeba zwykle komunikować dostawcy zanim nastąpią, aby na sztywno podniósł przepustowość usługi. To jednak wiązało się zwykle także ze zwiększoną opłatą. Dynamicznie skalowalna usługa rośnie tylko w odpowiedzi na potrzeby, obniżając się „po obsłużeniu górki”. Nie trzeba więc płacić za okresy, kiedy moc obliczeniowa nie jest wykorzystywana.

Taniej…

Dzięki zastosowaniu modelu opłat za wykorzystanie konkretnych zasoby, użytkownik będzie miał też pewność, że płaci tylko za to z czego rzeczywiście korzysta, a nie za puste przebiegi i gotowość dostawcy do świadczenia usługi. Z informacji home.pl wynika, że minimalna stawka za korzystanie z Pro Cloud rozpoczyna się już od 4 groszy za godzinę, co czyni chmurę home.pl jedną z najtańszych propozycji na polskim i światowym rynku.

Oszczędności zależą oczywiście od konkretnej sytuacji. W przypadku, np. sklepu internetowego, notującego zwiększone obroty, oraz znacznie większy ruch na stronie sklepu – łącznie, w skali roku tylko przez dwa miesiące – suma wszystkich szczytów zakupowych – korzystając z Pro Cloud zamiast z tradycyjnej formuły, można zaoszczedzić nawet 30 proc. na kosztach infrastruktury. To niemały budżet, który można przeznaczyć, np. na rozwój firmy lub reklamę.

Bezpieczniej…

Zaletą Pro Cloud nie do przecenienia jest gwarantowane bezpieczeństwo informatyczne. Firma home.pl oświadczyła, że dane użytkowników zawsze przechowywane są w co najmniej trzech kopiach, znajdujących się na różnych serwerach. Jeśli jeden z serwerów ulegnie awarii, usługa natychmiast samoczynnie przepina się na zapasowy, tak aby użytkownik nie odczuł nawet minimalnych niedogodności związanych z tym faktem. Zwykle na tym się kończy, home.pl dmucha na zimne i zapewnia jeszcze jeden zapasowy serwer. Na wszelki wypadek. To unikalna gwarancja bezpieczeństwa, której udziela tylko homecloud.pl.

Dzięki tej skalowalności, a także dostępności i bezpieczeństwie danych, Pro Cloud jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Możliwość szybkiego zwiększania i zmniejszania zasobów pozwala na zamówienie usług praktycznie dla dowolnego projektu, umożliwiając tym samym dynamiczne reagowanie na potrzeby rynku bez konieczności ponoszenia zbytecznych kosztów takiej gotowości.

„Uznaliśmy za bardzo ważne, aby Pro Cloud umożliwiał automatyczną optymalizację konfiguracji serwera pod kątem zmieniających się potrzeb, np. przed rozpoczęciem dużej kampanii reklamowej, gdy wiadomo, że ruch na stronie WWW znacznie wzrośnie” – mówi Patryk Górniak, specjalista ds. marketingu home.pl – „Dzięki temu nasza usługa w modelu IaaS jest połączeniem zalet ekonomicznego rozwiązania VPS z potencjałem serwera dedykowanego przy dynamicznie skalowanych zasobach w chmurze.”

Zalety i wyróżniki chmury infrastrukturalnej Pro Cloud:

- Elastyczna skalowalność, opłaty tylko za zużyte zasoby. Zaletą rozwiązań chmurowych jest możliwość zwiększania i zmniejszania zasobów praktycznie natychmiastowo w chwilach, gdy wymagania wzrastają lub spadają. Pro Cloud dostarcza tą elastyczność. Dodatkowo dzięki zastosowaniu opłat za konkretne zasoby, klient płaci tylko za to co wykorzystał.

- Prosty interfejs użytkownika, dostęp do API. Prosty w użyciu interfejs daje klientowi możliwość samodzielnego zarządzania usługami. Pro Cloud daje także możliwość samodzielnej i automatycznej konfiguracji usług poprzez API. API umożliwia programistyczną kontrolę nad całym środowiskiem posiadanej infrastruktury.

- Samodzielne użytkowanie i administracja. Inteligentne funkcje automatyzacji pozwalają na dodawanie usług Pro Cloud poprzez kilka kliknięć w Panelu Administracyjnym. Równie prosta jest administracja umożliwiająca rozszerzanie, zwężanie i usuwanie dodatkowych zasobów Pro Cloud, aktywowanie load balancerów dla wielu urządzeń wirtualnych i kontenerów, a także zabezpieczanie ich przy użyciu zapór firewall.

- Load balancing i bezpieczeństwo. Pro Cloud oferuje automatyczny load balancing i zabezpieczenia (np. firewall) na wielu serwerach naraz. Sieć prywatna między serwerami uniemożliwia dostęp do zawartych na nich danych z zewnątrz.

- Modułowa architektura. Dzięki modułowości Pro Cloud klient zyskuje dostęp do szerokiej gamy funkcji, w zależności od aktualnych potrzeb. Może dodawać nowe instancje serwerów i dodać do nich load balancer zarządzający ruchem. Może także rozbudowywać wybrane instancje o dodatkowe parametry, jak liczba rdzeni procesora, pamięć RAM czy przestrzeń dyskowa.

Dzięki tym zaletom, Pro Cloud może być z powodzeniem wykorzystywany w systemach obliczeniowych wysokiej wydajności, jako serwery baz danych, ale także w e-handlu, oraz do obsługi serwisów rozrywkowych z materiałami wideo wysokiej jakości. Pro Cloud dostarcza tyle zasobów ile aktualnie jest potrzebnych, pozwala je w prosty sposób rozbudowywać, a wszystko to w modelu „płać tylko za to co wykorzystasz”.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej