niedziela 28 grudzień 2014 | Robert Kamiński

Chmura hybrydowa może być rozwiązaniem

Działania w chmurze są już chlebem powszednim dla wszystkich użytkowników Internetu. Pytaniem nie jest już, czy korzystać z chmury, czy nie, ale jaką wybrać.

O ile domowi użytkownicy często wybierają darmowe rozwiązania, jak Google Drive, One Drive, Dropbox, przed prawdziwym wyzwaniem stoją większe firmy. „W roku 2015 w Polsce będzie rosło znaczenie chmur hybrydowych”, donoszą specjaliści.

Chmura hybrydowa to połączenie chmury publicznej, w której wszelkie zasoby IT są poza siedzibą firmy (jak zdjęcia w Dropboxie czy filmy na YouTube), z prywatną, w której ważne dane i aplikacje znajdują się w firmie (na to rozwiązanie decyduje się np. większość banków). Aby zrozumieć, czym jest chmura hybrydowa, najlepiej prześledzić jej wdrożenie przez jednego z dostawców hostingu. W tym sektorze jest się o co bić – według szacunków firmy AMI-Partners, wartość światowego rynku hostingu i utrzymania stron internetowych wyniosła w 2012 roku 48 mld dol., a w 2015 r. ma dotrzeć do poziomu 60 mld dol.

Zenbox, chcąc zbliżyć się do potentatów takich jak home.pl, nazwa.pl i 1&1, postawił na nowy sposób rozliczenia z klientem (pay-per-use), i 24-godzinne biuro obsługi klienta. Jak stwierdził Michał Sadowski z Brand24, sytuacja ta pokazała, iż wcale nie trzeba być pierwszym i absolutnie unikalnym graczem na rynku, aby osiągnąć sukces. – Wystarczy rozwiązać problem odrobinę lepiej od konkurencji czy po prostu dbać o klienta bardziej niż pozostali – powiedział. Jednak Zenbox napotkał liczne problemy związane z dostępnością i stabilnością usług, więc postanowił zmienić model IT na taki, który zapewniłby optymalizację rozwiązań oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Marka zdecydowała się na migrację swoich zasobów do poznańskiego centrum danych Beyond.pl i wybór hybrydowej chmury obliczeniowej. Co to oznaczało z perspektywy klienta?

Przede wszystkim chmura hybrydowa zapewnia elastyczność biznesową – jej architektura pozwala na swobodę skalowania infrastruktury przy zachowaniu bezpieczeństwa i szybkości reagowania w sytuacjach krytycznych. – Przy naszej specyficznej i skomplikowanej strukturze, to rozwiązanie było optymalne zarówno wydajnościowo, jak i pod względem stabilności czy możliwości reagowania w trudniejszych sytuacjach – wyjaśniaTomasz Fidoruk, CMO Zenbox.

Wdrożenie miało miejsce w sierpniu i firmy upubliczniły niedostępne wcześniej wyniki migracji. Okazało się, że osiągnięto 18x większą elastyczność, duże bezpieczeństwo (dzięki rozproszeniu geograficznemu data center), 3x większą dostępność do zasobów (dzięki możliwości uruchomienia nowego serwera w mniej, niż 30 sekund), 10x większy dostęp do zasobów operatorów telekomunikacyjnych (dzięki operatorom klasy Tier1) i 50 proc. szybszy czas reakcji w sytuacjach kryzysowych.

– Do 2017 r. rozwiązania oparte o chmurę obliczeniową będą odpowiadać za 17% globalnych wydatków IT – mówi Rafał Roszak z Beyond.pl. – W mojej opinii, kluczem dla rozwoju całego sektora  będzie wzrost znaczenia właśnie chmury hybrydowej.