Strona główna / Biznes / Drugie życie telefonów stacjonarnych
czwartek 05 styczeń 2017 | Robert Kamiński
Drugie życie telefonów stacjonarnych
Każdy z nas pamięta telefony stacjonarne na krótkim kablu na stałe przytwierdzonym do ściany. To, co jeszcze 30 lat temu było szczytem nowoczesności i nieodzownym elementem naszego codziennego życia, dziś, w dobie telefonii mobilnej, odchodzi sukcesywnie na dalszy plan.

Rzeczywistość pokazuje jednak, że wspóÅ‚czesny Å›wiat wcale nie pozbywa siÄ™ ,,stacjonarek”, a jedynie wymienia je na „lepszy model”. Internet, do którego dostÄ™p ma obecnie w zasadzie każdy, stanowi nowe pole rozwoju telefonii stacjonarnej. Najlepszy tego dowodem jest wrastajÄ…ca ilość użytkowników wykorzystujÄ…cych technologie VoIP oraz cloud phone, które kierowane sÄ… gÅ‚ównie dla klientów biznesowych.

Pierwsze telefony stacjonarne trafiÅ‚y do naszych domów już na poczÄ…tku XX wieku, jednak ich historia siÄ™ga jeszcze poprzedniego stulecia. W 1876 roku „ojciec” telefonii Aleksander Bell opatentowaÅ‚ telefon elektromagnetyczny, który wciąż ewoluujÄ…c, już w pierwszej dekadzie minionego stulecia staÅ‚ siÄ™ dostÄ™pny dla 6 milionów użytkowników, by pod jego koniec stać w niemal każdym domu, przedsiÄ™biorstwie czy instytucji. W 2002 uznano jednak, że nie Bell, lecz WÅ‚och Antonio Meucii jest prawdziwym ,,ojcem” telefonu. W 1860 roku zademonstrowaÅ‚ publicznie swój wynalazek – Teletrofono – który stworzyÅ‚ przy okazji opracowywania metod leczenia elektrowstrzÄ…sami. Pierwsze urzÄ…dzenie przewodzÄ…ce dźwiÄ™k dziÄ™ki sygnaÅ‚om elektrycznym nie zostaÅ‚o jednak opatentowane - WÅ‚och nie miaÅ‚ na to funduszy.

Połączenia przez typowy telefon stacjonarny odbywajÄ… siÄ™ za poÅ›rednictwem zmiennych impulsów elektrycznych przekazywanych przez metalowe przewody. Od roku 1973 ta forma nadawania dźwiÄ™ku byÅ‚a stopniowo zastÄ™powana sygnaÅ‚em radiowym lub Å›wiatÅ‚owodem, co jest podstawÄ… funkcjonowania telefonów mobilnych. WedÅ‚ug raportu UKE, obecnie z ,,komórek” korzysta aż 90% Polaków.[1] Zgodnie z badaniami We Are Social aktywna ilość telefonów mobilnych wynosi aż 58,84 mln, czyli statystycznie na jednego Polaka przypada 1,5 urzÄ…dzenia.[2] Prognozuje siÄ™, że smartfony, które obecnie posiada ponad poÅ‚owa użytkowników, zastÄ…piÄ… w przyszÅ‚oÅ›ci portfele, dokumenty czy karty pokÅ‚adowe. Czy w dobie tak ogromnego rozpowszechnienia telefonii mobilnej na rynku jest jeszcze miejsce dla telefonów stacjonarnych?

Telefony stacjonarne w biznesie

Mimo, że charakter pracy wiÄ™kszoÅ›ci z nas staje siÄ™ coraz bardziej mobilny, zarówno firmy, jak ich klienci, wciąż ceniÄ… sobie istnienie fizycznego biura, które można ,,odwiedzić” kierujÄ…c siÄ™ podanym adresem lub zadzwonić, znajÄ…c przypisany mu numer telefonu. Klienci biznesowi doskonale wiedzÄ…, że sugerujÄ…c swoim kontrahentom kontakt ,,na stacjonarny” sÄ… w ich oczach bardziej wiarygodni.

VoIP, czyli wspóÅ‚czesny telefon stacjonarny 2.0 dedykowany klientom biznesowym, dziaÅ‚a na nieco innych zasadach niż jego poprzednicy. Choć z wyglÄ…du przypomina tradycyjny aparat, nie łączy siÄ™ z liniÄ… telefonicznÄ…, lecz z Internetem, co daje znacznie wiÄ™kszÄ… swobodÄ™ użytkowania. Wielu obawia siÄ™ wdrożenia technologii VoIP, uznajÄ…c jÄ… za mniej bezpiecznÄ…. Eksperci zapewniajÄ… jednak, że odpowiednio zarzÄ…dzana i zabezpieczona sieć IP efektywniej chroni dane niż tradycyjna sieć telefoniczna.

„Jeszcze nowsze rozwiÄ…zanie dla klientów biznesowych stanowi cloud phone. DziaÅ‚a w oparciu o technologiÄ™ GSM połączonÄ… z wirtualnymi bazami danych w chmurze, co czyni go jeszcze bardziej ,,mobilnym”. W odróżnieniu od VoIPa, cloud phone funkcjonuje również poza zasiÄ™giem Internetu, a wiÄ™c nawet na terenie tzw. biaÅ‚ych plam. Sprawdza siÄ™ on również doskonale jako tzw. backup w sytuacji, w której przyjdzie nam stawić czoÅ‚a awarii innych form łącznoÅ›ci” – komentuje Marcin KrasnodÄ™bski z LoVo S.A.

Mimo, że rozmowy przez Internet stajÄ… siÄ™ coraz powszechniejsze, aż 15% badanych przyznaje, że nie zna tej wersji telefonu stacjonarnego. Brak Å›wiadomoÅ›ci potencjalnych klientów skutkuje wciąż jeszcze niewysokÄ… liczbÄ… abonentów. Z roku na rok Å›wiadomość ta jednak roÅ›nie, szczególnie wÅ›ród klientów biznesowych, co stanowi podstawÄ™ do twierdzenia, że popularny „stacjonarny” przechodzi gruntownÄ… rewolucjÄ™ i tak szybko nie zniknie z naszych biurek.

Technologia poprawia optymalizacjÄ™ kosztów przedsiÄ™biorstwa

Co jest jednak najwiÄ™kszÄ… zaletÄ… korzystania z nowoczesnych form telefonii stacjonarnej? Tym co zachÄ™ca firmy do korzystania z telefonów stacjonarnych, poza wiÄ™kszÄ… wiarygodnoÅ›ciÄ…, sÄ… znacznie niższe ceny rozmów i abonamentu. Telefonia typu VoIP dziÄ™ki powszechnie dostÄ™pnej wykorzystaniu infrastruktury internetowej pozwala znaczÄ…co obniżyć bieżące koszty zwiÄ…zane z komunikacjÄ… telefonicznÄ…. Rozmowy prowadzone przy użyciu tej technologii kosztujÄ… jedynie kilka groszy za minutÄ™, zaÅ› w obrÄ™bie jednej firmy bywajÄ… zupeÅ‚nie darmowe. Co istotne w dzisiejszym biznesie, korzystanie z VoIP przynosi oszczÄ™dnoÅ›ci także w ramach połączeniach miÄ™dzynarodowych. Telefony te dziaÅ‚ajÄ… wszÄ™dzie tam gdzie jest Internet, zatem nie potrzebujÄ… roamingu, a to znacznie obniża koszty rozmów zagranicznych.

Firmami szczególnie uzależnionymi od telefonów stacjonarnych sÄ… przedsiÄ™biorstwa prowadzÄ…ce centrale telefoniczne, czyli np. klasyczne call center. Ze wzglÄ™du na ogromnÄ… ilość codziennie wykonywanych połączeÅ„ muszÄ… postawić na najtaÅ„szy wariant, którym zdecydowanie nie jest telefonia mobilna. By dostosować siÄ™ do ich potrzeb, firmy telekomunikacyjne specjalnie przedstawiajÄ… jeszcze taÅ„sze oferty, proponujÄ…c ceny nawet poniżej 3 groszy za minutÄ™. Idealnym rozwiÄ…zaniem dla call center wydajÄ… siÄ™ być telefony VoIP. Spójna sieć telefoniczna w obrÄ™bie caÅ‚ej firmy, możliwość wykonywania połączeÅ„ z dowolnego miejsca podłączonego do sieci internetowej, skuteczniejsze przekierowywanie rozmów do innych pracowników to podstawowe zalety tej technologii. WystarczÄ… sÅ‚uchawki, komputer i odpowiednie oprogramowanie, by poprawić jakość obsÅ‚ugi klientów.

Co dalej?

To, że w niedalekiej przyszÅ‚oÅ›ci telefony stacjonarne niemalże caÅ‚kowicie zniknÄ… z domów prywatnych użytkowników w zasadzie można uznać za pewnik. Pewne jest również to, że tradycyjne telefony z miedzianymi kablami coraz częściej zastÄ™powane bÄ™dÄ… przez VoIPy i cloud phone’y. WedÅ‚ug raportu UKE ilość użytkowników telefonów VoIP wynosi 0,99 mln, co jest liczbÄ… o 6,4% wyższÄ… od tej z roku poprzedniego.



[1] Urząd Komunikacji Elektronicznej, Raport pokrycia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną oraz budynkami umożliwiającymi kolokację., Warszawa 2016

[2] WeAreSocial, Global Digital Statshot: August 2015, Londyn 2015

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej