Strona główna / Biznes / Leroy Merlin przechodzi na technologie mobilne
niedziela 12 luty 2017 | Robert Kamiński
Leroy Merlin przechodzi na technologie mobilne
Ruszyła pierwsza w Polsce platforma mobilna „Mobility” dedykowana obsłudze sprzedażowej oraz budowaniu relacji z klientami i pracownikami, opracowana wspólnie przez Leroy Merlin Polska, Orange Polska oraz Sony Mobile Communications.

Dzisiejszy handel coraz większą uwagę skupia na budowaniu relacji z klientem. A klienci oczekują, że niezależnie od miejsca, w którym nawiążą kontakt ze sprzedawcą, będą mogli spodziewać się równie szybkiej i kompleksowej obsługi. Handel wielokanałowy to jedno z największych wyzwań, przed którym stoją przedsiębiorcy. Tym bardziej, że kluczowym kanałem staje się kanał mobilny, dający nie tylko klientom, ale także sprzedawcom praktycznie nieograniczone możliwości dostępu do informacji, nawiązywania relacji i prowadzenia wymiany towarowej oraz świadczenia usług.

Jak pokazuje badanie sondażowe* „Zakupy w 2025 roku”, zrealizowane na zlecenie Leroy Merlin Polska, w najbliższych latach kanał mobilny będzie odgrywał coraz ważniejszą rolę w procesie sprzedaży. 40% ankietowanych zapytanych o to, w jaki sposób będzie robić zakupy za 10 lat, wskazywało na smartfony i aplikacje mobilne jako narzędzia do realizacji zakupów. Podobna grupa (36% badanych) uważa, że do komunikacji ze sklepem będzie wykorzystywać właśnie urządzenia i aplikacje mobilne.

O tym, że już dzisiaj granice wykorzystania technologii mobilnych w handlu praktycznie nie istnieją, dowodzi wdrażany w Leroy Merlin Polska projekt „Mobility”. To mobilna platforma dedykowana obsłudze sprzedażowej oraz budowaniu relacji z klientami i pracownikami, opracowana wspólnie z Orange Polska oraz Sony Mobile Communications. Po sukcesie programu pilotażowego, zakończonego w 2016 roku, w pierwszym kwartale 2017 roku wszystkie sklepy Leroy Merlin Polska zostaną przyłączone do platformy.

Idea, która przyświecała wdrożeniu projektu „Mobility”, to wypracowanie nowej jakości relacji z klientami, pracownikami i partnerami biznesowymi. Technologie mobilne w perspektywie najbliższych 10 lat zmienią model komunikacji i współpracy na bardziej osobisty, typowo relacyjny. Jest to pierwszy  w Europie zakrojony na tak szeroką skalę projekt cyfryzacji przedsiębiorstwa handlowego, obejmujący pracowników na wszystkich stanowiskach i we wszystkich sklepach Leroy Merlin. Dzięki platformie mobilnej wzmacniamy społeczność naszych pracowników oraz możliwości współpracy” – mówi Krzysztof Kordulewski, Prezes Leroy Merlin Polska. – „Wyposażając naszych pracowników w smartfony, zapewniamy naszym klientom szybszą obsługę, wygodniejszy model zakupu na terenie sklepu stacjonarnego, a ponadto możliwość kontaktu z wybranym sprzedawcą także poza sklepem, wzmacniając tym samym obsługę posrzedażową.”

leroy merlin

Prace nad platformą „Mobility” trwały od 2015 roku. Za opracowanie infrastruktury systemu odpowiada Orange Polska, największy w Polsce dostawca usług mobilnych.

– „Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak ambitnym i nowatorskim projekcie, jakim jest „Mobility". Orange Polska w oparciu o technologie mobilne stworzył dla Leroy Merlin Polska rozwiązanie dopasowane do specyficznych potrzeb klienta, które umożliwia bezpieczny obieg informacji a także cyfryzację procesów sprzedaży i relacji z klientem w firmie. Obejmuje ono niezbędny sprzęt, m.in. wirtualne centralki dla sklepów i telefony dla wszystkich jej pracowników wraz z systemem umożliwiającym zarządzanie aplikacjami klienta i zapewniającym najwyższy poziom bezpieczeństwa teleinformatycznego. Obsługujemy również usługi głosowe oraz transmisję danych na tych urządzeniach” – mówi Bożena Leśniewska, Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Biznesowego w Orange Polska.

Smartfon dla każdego... pracownika 

Wszyscy pracownicy sieci sklepów Leroy Merlin Polska zostali wyposażeni w smartfony z dostępem do internetu i dziesięciu aplikacji wspierających sprzedaż (aplikacje magazynowe, zakupowe), komunikację wewnętrzną (komunikatory, intranet) oraz zewnętrzną (kontakt z klientami i dostawcami). Bazą dla oprogramowania są urządzenia mobilne Sony Xperia XA, przygotowane i serwisowane przez Sony Mobile Communications.

Program pilotażowy rozpocżął się w marcu 2016, zaś do końca tego roku blisko 10000 pracowników zostanie wyposażonych w smartfony. Firma Orange odpowidzialna jest nie tylko za dostarczenie kart SIM, lecz również zaawansowanych usług, w tym wirtualnych cental telefonicznych. 

Dostawca smartfonów wyłoniony został w wyniku przetargu - firma Sony zaproponowała nie tylko atrakcyjne urządzenia , lecz również satysfakcjonującą obsługę posprzedażną. Ewentualne naprawy realizowane będą w ciągu 72 godzin, przy jednoczesnym zapewnieniu urządzeń zastępczych.

Proces wdrożenia platformy mobilnej „Mobility” zakończy się w marcu 2017 roku. Więcej informacji o projekcie „Mobility” na stronie www.media.leroymerlin.pl.

* Badanie „Zakupy w 2025 roku”, przygotowane przez agencję badawczą SW Research na zlecenie sieci Leroy Merlin Polska, zostało zrealizowane metodą on-line (CAWI). W ramach badania przeprowadzono 849 ankiet z osobami powyżej 16. roku życia. Ponad połowę badanych stanowiły kobiety, 48% ankietowanych to mężczyźni. Próba badanych była zróżnicowana ze względu na ich miejsce zamieszkania, wiek, wykształcenie oraz wysokość dochodów.

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej