Strona główna / Biznes / Jak ustawić się w wyszukiwarce
sobota 14 czerwiec 2008 | Maria Szymaniak
Jak ustawić się w wyszukiwarce
Chcesz zaistnieć na rynku, zdobywać nowe kontakty biznesowe, rozwijać sieć dystrybucji usług lub produktów? Chyba nie trzeba Cię przekonywać, że aby robić to skutecznie, niezbędne jest zaistnienie Twojej firmy w sieci. Ale sama obecność w Internecie nie wystarczy – do Twojej strony WWW muszą jeszcze dotrzeć potencjalni kontrahenci.

Ponad 95 proc. internautów korzysta z wyszukiwarek. Szukając produktu, firmy albo usługi, wpisują w ich okno słowo kluczowe i po chwili wyświetla się lista stron z nim związanych. Jeśli Twoja firmowa witryna nie znajduje się na szczycie listy…mało prawdopodobne, aby dotarł do niej internauta, nastawiony na zdobycie szybkiej informacji. Co więc zrobić aby strona WWW znalazła się w „pierwszej lidze" słów wyświetlanych przez wyszukiwarkę?

Odpowiedź jest prosta – zainwestować w pozycjonowanie strony WWW.

Im wyżej tym lepiej

Pozycjonowanie to zamieszczenie konkretnej strony WWW na jak najwyższym miejscu w wyszukiwarkach internetowych. Jak to zrobić? Przede wszystkim opracować plan działania z uwzględnieniem poniższych wskazówek.

Krok po kroku

 • Proces pozycjonowania składa się z 6 etapów:
 • wybór optymalnych słów kluczowych
 • optymalizacja zawartości witryny
 • optymalizacja kodu strony internetowej
 • promowanie strony w internecie
 • badanie skuteczności pozycjonowania
 • optymalizacja kampanii reklamowej

  Szczegół po szczególe

  Mówiąc najprościej, dobór odpowiednich słów kluczowych to wybranie takich słów, które są optymalne dla profilu działalności firmy. Wybierając słowa kluczowe, należy wziąć pod uwagę:

  a) związek słowa kluczowego z merytoryczną zawartością danej strony internetowej,

  b) popularność słowa kluczowego,

  c) stopnień ogólności słowa kluczowego.

  Idealnym rozwiązaniem przed wyborem odpowiednich słów kluczowych jest przeprowadzenie badania potencjalnej grupy użytkowników naszej witryny.

  Na przykładzie Telekomunikacji Polskiej

  Powiedzmy, że przykładem zastosowania takiej metody jest Telekomunikacja Polska SA. badanymi zaś grupa, którą prosimy, aby z pomocą Internetu znalazła firmę, która zajmuje się instalacją telefonów stacjonarnych. To jakich słów użyją badani do znalezienia specjalisty od telekomunikacji jest cenną wskazówką, mówiącą jakie słowa cieszą się największą popularnością, a co za tym idzie informacją, jakich słów użyć do pozycjonowania swojej strony WWW. Problemem tej metody jest to, że nie każdą firmę stać na jej przeprowadzenie.

  W naszym przykładzie dla Telekomunikacji Polskiej słowami kluczowymi będą będą:

 • tani internet
 • tanie połączenia
 • tani telefon
 • tanie połączenia
 • internet adsl
 • internet dsl
 • dsl
 • plany taryfowe
 • internet telefon
 • telefon stacjonarny
 • telefonia internetowa
 • oferta telefon
 • ceny telefon
 • telefon isdn
 • geofon

  Test popularności

  Następnie wybrane słowa kluczowe poddawane są badaniu popularności przy pomocy mechanizmów połączonych z wyszukiwarkami internetowymi. Po przeprowadzeniu takiej analizy mamy pewność, że słowa kluczowe:

  1. są dobrane obiektywnie,

  2. odpowiadają zawartości merytorycznej strony,

  3. są słowami stosunkowo popularnie wpisywanymi przez internautów

  „Po co mi analityk - zrobię to sam” Czy skutecznie?

  Niektórym może się wydawać, że dobranie słów kluczowych jest dziecinnie proste i można to spokojnie zlecić pracownikom np. działu marketingu. Pojawiają się jednak problemy.

  Po pierwsze – należy wziąć pod uwagę, że osoby pracujące we wspomnianym marketingu, często posługują się specyficznym dla danej branży żargonem, którego wcale nie używa docelowa grupa klientów.Po drugie - często wybierane są słowa zbyt ogólne. Np. pracownik Telekomunikacji mógłby podać do pozycjonowania takie słowa jak: telefon, abonament, ppm. Tak ogólne sformułowania są błędne, ponieważ nie docierają do dokładnie sprofilowanej grupy odbiorców, a do „ogółu”. Nie wspominając o tym, że pozycjonowanie słów ogólnych, jest o wiele droższe, bo konkuruje się z większą ilością stron internetowych, a co za tym idzie, osiągnięcie wysokiej pozycji w wyszukiwarce jest bardzo trudne do osiągnięcia. Po trzecie wreszcie – trzeba pamiętać, że potencjalni klienci mogą wpisywać do wyszukiwarek słowa z błędem np. „daler Renualt” lub fonetycznie np. „diler Reno”, zamiast dealer Renault. Warto, więc zastanowić się nad „schematem” myślenia internautów.

  Ile czego w czym

  Jednym z czynników wpływających na pozycję strony WWW w wynikach wyszukiwania jest występowanie w treści strony słów kluczowych z nią kojarzonych. Dlatego podczas opracowywania tekstu na stronę internetową, należy w miarę możliwości zawrzeć w niej słowa kluczowe związane z poruszaną tematyką.

  Przykład: jeśli dana firma zajmuje się wyposażeniem sklepów, a także sprzedażą wózków sklepowych, powinna pozycjonować się na słowa: wyposażenie sklepów, wózki sklepowe. A zatem jeśli na stronie tej firmy znajduje się zdanie:„Nasza firma zajmuje się wyposażeniem sklepów oraz sprzedażą wózków sklepowych" - zdanie to należy zmienić na: „W ofercie naszej firmy znajduje się wyposażenie sklepów oraz wózki sklepowe”. Dzięki temu treść strony odpowiada zapytaniu wpisanemu przez użytkownika do wyszukiwarki – co z kolei zwiększa dla niego atrakcyjność prezentowanej treści.

  Dobra promocja to podstawa

  Techniczną kwintesencją procesu pozycjonowania jest umiejętne promowanie strony w Internecie. Można to osiągnąć np. poprzez podłączenie strony do systemów pozycjonujących, dodawanie jej adresów i opisu do tematycznie powiązanych katalogów internetowych, czy też pisanie i publikowanie artykułów sponsorowanych na jej temat. Wszystkie te zabiegi, umiejętnie połączone i rozłożone w czasie, powodują systematyczne ulepszanie pozycji danej strony internetowej w wyszukiwarkach na dobrane wcześniej słowa kluczowe.

  Wszystko da się zmierzyć

  Reklamowanie strony internetowej za pomocą pozycjonowania, umożliwia bardzo dokładne sprawdzenie jej skuteczności. Dzięki podłączeniu do strony odpowiednich narzędzi informatycznych można:

 • sprawdzić ilości odwiedzin
 • śledzić z jakich źródeł pochodzą odwiedzający użytkownicy (wyszukiwarki / odwiedziny bezpośrednie / inne strony),
 • dowiedzieć się jakimi słowami kluczowymi posługiwali się użytkownicy, aby odwiedzić naszą stronę,
 • podać dokładną ilości wejść dla poszczególnych słów kluczowych,
 • śledzić współczynnik odrzuceń , wskazujący jaki procent odwiedzających zrezygnowało z przeglądania naszego serwisu
 • uzyskać dane statystyczne dotyczące lojalności i czasu oczekiwania

  Przewaga pozycjonowania

  Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach to bardzo efektywna forma reklamy, ponieważ w odróżnieniu od wielu innych, da się dokładnie sprawdzić jej skuteczność i na tej podstawie na bieżąco wprowadzać potrzebne zmiany. Z dobrze przeprowadzonej obserwacji można dowiedzieć się jakie słowa kluczowe wpisywane przez Internautów w wyszukiwarkę przynoszą firmie najwięcej zysków - czy to w postaci zamówień, czy też zapytań ofertowych - a jakie najmniej. Z taką wiedzą eliminowanie słabych punktów strony WWW i wzmacnianie mocnych jest banalnie proste.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej