Strona główna / Biznes / Dlaczego Twój biznes potrzebuje Chatbota?
poniedziałek 01 październik 2018 | Redakcja
Dlaczego Twój biznes potrzebuje Chatbota?
Polskie firmy coraz chętniej wykorzystują rozwiązania do automatyzacji obsługi klienta. Chatboty stają się standardem o wysokim potencjale – Chatbot pozwala zmniejszyć liczbę zgłoszeń i telefonów na infolinię o 40%, a całkowity koszt obsługi klienta może zostać zredukowany nawet o ¼[1].

Za Chatbotami, inaczej Wirtualnymi Asystentami lub Doradcami, stoi sztuczna inteligencja (AI)  –  oprogramowanie, które rozpoznaje intencje klientów i natychmiast udziela odpowiedzi na ich zapytania spływające przez media społecznościowe (np. Facebook) czy strony internetowe. Okno z Chatbotem działa na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych, dostępne jest przez aplikacje społecznościowe i informacyjne.

Jak działa Chatbot?

Schemat działania Wirtualnego Asystenta firmowego w każdym kanale komunikacji jest podobny i równie intuicyjny dla użytkownika. Klient, przechodząc przez stronę www, e-sklep czy profil firmy na Facebooku, zadaje pytanie (np. przez Live Chat lub Messenger) i otrzymuje niezwłocznie odpowiedź – zamiast od realnego konsultanta – od Chatbota, który rozumie zarówno tekst, jak i głos. Wirtualny Doradca dąży do zrozumienia intencji klienta i stara się udzielić jak najtrafniejszych odpowiedzi, natychmiast wyświetlanych w oknie rozmowy. Oszczędza czas użytkownika, wypełniając za niego formularz, podpowiadając najlepsze rozwiązanie czy komplementarny produkt. Dopiero w przypadku skomplikowanego  pytania, dotyczącego np. salda konta, przesyłki czy reklamacji – przekierowuje użytkownika do konsultanta. Tym samym odciąża Call Center z konieczności przeprowadzania rozmów dotyczących najliczniejszych oraz najbardziej powtarzalnych tematów.

Dla kogo Chatbot?

Wirtualni Asystenci sprawdzą się w firmach, które realizują liczne transakcje online, a przy tym chcą aktywnie wspierać swoich klientów. Tradycyjne Call Center generuje wysokie koszty, które mogą zostać obniżone dzięki nowym technologiom. Średnia opłata za jednego obsłużonego klienta na infolinii to ok. 7 zł, poprzez Live Chat lub formularz – ok. 4 zł, a z wykorzystaniem Chatbota – mniej niż 25 gr[2].

Chatboty InteliWISE ułatwiają pracę konsultantom obsługi klienta. Wdrożenie może znacznie obniżyć koszty utrzymania Call Center automatyzując odpowiedzi na najczęstsze problemy. Firmy mogą również zanotować wzrosty w sprzedaży – kupujący, którzy nie mogą znaleźć odpowiedzi na interesujące ich pytanie, często porzucają koszyk – Chatboty dostępne są 24h na dobę i rozwieją podstawowe wątpliwości klientów w każdej chwili. Co za tym idzie – rośnie również zadowolenie użytkowników – błyskawiczny kontakt z e-sklepem pozytywnie wpływa na doświadczenia klienta. Wirtualni Doradcy to także dobre rozwiązanie w okresach wzmożonego ruchu na stronie (święta lub wyprzedaże), większa liczba zapytań nie wpływa bowiem na ich wydajność. Chatboty przemawiają więc tylko na korzyść biznesu, a dla użytkowników są sposobem na wygodną komunikację z marką.

Więcej informacji oraz dedykowany e-book pt. “Dlaczego Twój biznes potrzebuje Chatbota?” dostępny jest tutaj: chatbot-ebook.inteliwise.pl[1] Dane na podstawie kalkulacji własnych InteliWISE, 2018

[2] Średni koszt pojedynczej interakcji z klientem. Dane na podstawie kalkulacji własnych InteliWISE, 2018

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej