Strona główna / Biznes / Zarządzanie tożsamością i dostępem
środa 08 maj 2019 | Robert Kamiński
Zarządzanie tożsamością i dostępem
Jedną z największych obaw i wyzwań związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym w firmie jest wiedza, kto w danym momencie ma dostęp do danych i aplikacji.

Dla zarządzania IT i bezpieczeństwa stało się to jeszcze bardziej skomplikowane wraz z rozwojem usług w chmurze i zwiększonym wykorzystaniem urządzeń mobilnych, które tworzą o wiele więcej punktów dostępu w organizacjach.

Jak zauważyła firma badawcza Forrester Research, nowe modele partnerstwa i zaangażowania klientów rozszerzyły „granicę tożsamości” dzisiejszych firm cyfrowych, a Specjaliści ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego muszą zarządzać tożsamościami i dostępem w różnych populacjach, metodach dostępu do urządzeń i modelach hostingu.

Nic więc dziwnego, że rośnie światowe zapotrzebowanie na technologie zarządzania tożsamością i dostępem (IAM), które pomagają firmom kontrolować, kto może uzyskać dostęp do zasobów informacyjnych. Silna strategia IAM chroni firmy i ich klientów przed zaawansowanymi cyberprzestępcami i poprawia wydajność – potwierdzają specjaliści z Forrester.

W raporcie z 2018 r. oszacowano, że globalny rynek IAM osiągnie do 2025 roku  ponad 23 mld USD.

Rosnąca popularność usług w chmurze i urządzeń mobilnych oraz pojawienie się zagrożeń wewnętrznych - w połączeniu ze ścisłymi wymogami dotyczącymi zgodności z przepisami - prowadzą do wzrostu zapotrzebowania na tego typu funkcje bezpieczeństwa, czytamy w raporcie.

 „Przedsiębiorstwa muszą zabezpieczyć zdalny dostęp do swoich systemów,  jednocześnie nie wpływając negatywnie na produktywność pracowników i partnerów pracujących w tych systemach z uciążliwymi procesami dostępu i bezpieczeństwa” - czytamy w raporcie.

Ponieważ zagrożenia dla sieci i systemów rosną dzięki działaniom bardziej wyrafinowanych i agresywnych hakerów, dostawcy IAM reagują bardziej zintegrowanymi platformami. Więcej organizacji wdraża oparte na chmurze platformy IAM. Korzystając z usług w chmurze, duże firmy są w stanie łatwiej objąć model hybrydowy, który lepiej obsługuje zarówno środowisko lokalne, jak i chmurowe, wynika z raportu.

Jednym z celów używania narzędzi IAM, podobnie jak praktycznie każdego rodzaju technologii cyberbezpieczeństwa, jest zwiększenie bezpieczeństwa bez wpływu na wrażenia użytkownika końcowego i produktywność. Popularność systemów IAM, które mogą poprawić zarówno bezpieczeństwo, jak i produktywność, prawdopodobnie będzie rosła - mówią eksperci z Bitdefender.

Zarządzanie jest również kluczowym czynnikiem wpływającym na IAM, ponieważ wpływa na to nowe przepisy na całym świecie, takie jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych (GDPR) w Unii Europejskiej. 

Gartner Inc. przewiduje, że uwierzytelnianie biometryczne skoncentrowane na urządzeniach mobilnych i dostarczanie za pośrednictwem oferty oprogramowania jako usługi (SaaS) będzie wzrastającym trendem na rynku IAM. Firma badawcza przewiduje, że do 2022 r. 70% organizacji korzystających z uwierzytelniania biometrycznego w celu uzyskania dostępu do pracowników, wdroży ją za pośrednictwem aplikacji na smartfony, niezależnie od używanego urządzenia końcowego. 

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej