Strona główna / Biznes / Popularność systemów CRM rożnie w imponującym tempie
poniedziałek 07 październik 2019 | Robert Kamiński
Popularność systemów CRM rożnie w imponującym tempie
Systemy wspierające zarządzanie z dwucyfrowym wzrostem w Polsce. Wśród branż liderami są handel, produkcja oraz budownictwo

WedÅ‚ug danych GUS, rozwój systemów wspierajÄ…cych zarzÄ…dzanie, takich jak ERP czy CRM, deklaruje w Polsce ponad 53 000 przedsiÄ™biorstw (z ponad 100 000, które wzięły udziaÅ‚ w badaniu i zatrudniajÄ… co najmniej 10 pracowników). W porównaniu z rokiem 2016 jest to wzrost o ponad 17%. Jak pokazujÄ… dane portalu Statista.com, stale roÅ›nie też wartość sprzedanych w Polsce rozwiÄ…zaÅ„ ERP.

Raport GUS „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiÄ™biorstwach w 2018 roku”[1] wskazuje, że w Polsce 53 431 firm deklaruje rozwój (rozumiany jako pracÄ™ nad istniejÄ…cymi już aplikacjami) systemów wspierajÄ…cych zarzÄ…dzanie. Mowa tu o takich rozwiÄ…zaniach jak ERP (Enterprise Resource Planning) czy CRM (Customer Relationship Management).

Później, za to lepiej

Jest to o 7 818 przedsiÄ™biorstw wiÄ™cej niż w 2016 roku, gdzie podobnÄ… odpowiedź zaznaczyÅ‚o 45 613 firm. Co ciekawe, aż 40 017 respondentów stwierdziÅ‚o, że za rozwój systemów zarzÄ…dzania biznesowego odpowiadajÄ… gÅ‚ównie dostawcy zewnÄ™trzni, w tym ponad 29 355 z maÅ‚ych firm (10-49 pracowników), 8 648 ze Å›rednich (50-249 pracowników) i 2015 z dużych (ponad 250 pracowników).

Z danych GUS pÅ‚ynÄ… dwa wnioski. Po pierwsze, blisko poÅ‚owa firm w Polsce nie rozwija, a wiÄ™c najprawdopodobniej w ogóle nie posiada systemów informatycznych wspierajÄ…cych zarzÄ…dzanie. To znaczÄ…co gorszy wynik w porównaniu do rozwiniÄ™tych, zachodnich rynków, to opóźnienie ma jednak swoje dobre strony. Pozwala dzisiaj przedsiÄ™biorcom kupować nowoczeÅ›niejsze, bardziej dojrzaÅ‚e rozwiÄ…zania – także chmurowe – i tym samym znacznie szybciej uzyskać zwrot z inwestycji. DziaÅ‚a tutaj dokÅ‚adnie ten sam mechanizm jak w przypadku technologii dostÄ™powych do Internetu. W Polsce Internet dziaÅ‚a szybciej niż np. w Niemczech, bo o ile tam zainwestowano wczeÅ›niej ogromne Å›rodki w technologiÄ™ miedzianÄ…, o tyle u nas inwestuje siÄ™ dzisiaj Å›rodki w znacznie lepsze technologie Å›wiatÅ‚owodowe – mówi Justyna Wronka-DudziÅ„ska, Head of Consulting z firmy Xplus, która specjalizuje siÄ™ we wdrożeniach systemów ERP Microsoft Dynamics 365 w firmach z branży budowlanej, produkcyjnej i handlowej.

Wzrost inwestycji w systemy ERP w Polsce dobrze ilustrujÄ… też dane portalu Statista.com[2]. Jak podaje serwis, w 2017 roku rynek ERP w Polsce byÅ‚ warty blisko 207 milionów dolarów. Z kolei w 2019 roku, wedÅ‚ug prognoz Statista.com, wydatki na ERP w Polsce wyniosÄ… łącznie 224,99 milionów dolarów. Do 2021 roku rynek ten bÄ™dzie warty już 242,2 milionów dolarów, wiÄ™c w porównaniu z rokiem 2017 wydatki na systemy ERP w Polsce wzrosnÄ… o ponad 17%.

Cyfrowa transformacja, o której mówi siÄ™ od kilku lat, z pustego hasÅ‚a staje siÄ™ realnÄ… potrzebÄ… i rzeczywistoÅ›ciÄ…. Widać to po randze wdrożeÅ„, w których w zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci uczestniczy zarzÄ…d i które jednoczeÅ›nie sÄ… elementem dużych projektów digitalizacyjnych – komentuje Justyna Wronka – DudziÅ„ska.

Handel na prowadzeniu

WÅ›ród najpopularniejszych branż, które w badaniu GUS deklarujÄ… rozwój systemów do zarzÄ…dzania, zdecydowanie królujÄ… handel i naprawy, gdzie rozwój tego typu systemów zadeklarowaÅ‚o 15 927 przedsiÄ™biorstw, czyli 56,48% firm z tego sektora oraz przetwórstwo przemysÅ‚owe, gdzie podobnÄ… odpowiedź zaznaczyÅ‚o 15 252 przedsiÄ™biorstw (50%). Ostatnie miejsce na podium zajmuje budownictwo z wynikiem wynoszÄ…cym 5 211 przedsiÄ™biorstw, czyli 38,07% firm z tego sektora. Na drugim koÅ„cu rankingu sÄ… takie branże, jak naprawa i konserwacja komputerów i sprzÄ™tu komunikacyjnego (53 przedsiÄ™biorstwa), energia elektryczna, gaz, ciepÅ‚o (461) oraz dziaÅ‚alność finansowa i ubezpieczeniowa (883).

– Handel już od kilku lat zdecydowanie wyprzedza inne branże pod wzglÄ™dem skali inwestycji w technologie i wprowadzanych innowacji. Wynika to i z dużej konkurencji na tym rynku, i ze zmian w podejÅ›ciu klientów do zakupu produktów, pod wpÅ‚ywem technologii. Z kolei dobra sytuacja w produkcji czy sektorze budowlanym nie sprzyjaÅ‚a myÅ›leniu o optymalizacji kosztów czy sposobach dotarcia do nowych klientów – zwraca uwagÄ™ Justyna Wronka - DudziÅ„ska z Xplus.

Administracja nie ma powodu do wstydu

GUS przyjrzał się także inwestycjom administracji publicznej. Okazuje się, że poziom informatyzacji wcale nie odbiega od tego w przedsiębiorstwach.

W Polsce 51,1% jednostek administracji publicznej wykorzystywaÅ‚o systemy ERP. Najlepiej sytuacja wyglÄ…da w województwach: Å›lÄ…skim, mazowieckim oraz Å›wiÄ™tokrzyskim, gdzie odsetek jednostek administracji publicznej korzystajÄ…cych z ERP wynosiÅ‚ kolejno: 59,9%, 58,4% i 56,9%. Najgorzej pod tym wzglÄ™dem wypadajÄ… województwa: lubuskie, lubelskie i opolskie z wynikami wynoszÄ…cymi odpowiednio: 40,9% oraz 44,4% i znowu 44,4%.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej