Jak wynika z badania „Omni-commerce. KupujÄ™ wygodnie”, przeprowadzanego cyklicznie na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej, w 2018 roku 52 proc. badanych internautów robiÅ‚o zakupy w sieci. W 2019 byÅ‚o to już 57 proc. ankietowanych. A w 2020 roku zakupy online zadeklarowaÅ‚o aż 72 proc. badanych, co stanowi wzrost o 15p.p. w stosunku do danych sprzed roku. Podobne wnioski pÅ‚ynÄ… z tegorocznego raportu „E-commerce w Polsce 2020. Gemius dla e-Commerce Polska”, w którym do zakupów online przyznaÅ‚o siÄ™ 73 proc. badanych internautów.
– 2020 rok jest szczególny dla branży e-commerce. Za nami prawie 3-miesiÄ™czna ogólnokrajowa kwarantanna, a także jej skutki zwiÄ…zane ze spowolnieniem gospodarczym. Z drugiej strony, mamy wÅ‚aÅ›nie do czynienia z wyraźnym boomem w obszarze e-handlu, do którego w ciÄ…gu roku, a dokÅ‚adnie drugiego kwartaÅ‚u tego roku, przekonaÅ‚a siÄ™ pokaźna grupa Polaków – mówi Agnieszka ZieliÅ„ska, dyrektor handlowy z Polcom. – Warto zaznaczyć, że wzrost zainteresowania zakupami elektronicznymi widoczny jest już nie tylko w kategoriach, które dobrze sobie w tym sektorze radziÅ‚y, jak moda, uroda, czy elektronika. Dotyczy to już także zakupów spożywczych, które ze wzglÄ™du na liczne nawyki konsumentów byÅ‚y do tej pory uznawane za typowy sektor offline – dodaje Agnieszka ZieliÅ„ska.
Jako przykÅ‚ad może tutaj posÅ‚użyć platforma JD.com, sprzedajÄ…ca Å›wieżą żywność. Tylko w lutym, w ciÄ…gu 10 dni, sprzedaż urosÅ‚a aż o 215 proc. Kolejny przykÅ‚ad to e-Tesco, w którym zamówienie zwykle można byÅ‚o zrealizować z dnia na dzieÅ„, a na poczÄ…tku kwarantanny czas ten wynosiÅ‚ od kilku do nawet kilkunastu dni. Podobnie sytuacja wyglÄ…daÅ‚a we Frisco. Firma podaÅ‚a do informacji, że w ostatnim tygodniu lutego zanotowaÅ‚a wzrost wartoÅ›ci koszyka zakupowego o ponad 25 proc. w stosunku do Å›redniej z ubiegÅ‚ego roku.
Popyt na e-biznes
Wraz ze wzrostem liczby klientów w e-commerce, roÅ›nie też liczba sklepów internetowych. Wg szacunków przedstawicieli platformy Shoper w marcu 2020 r. aż o poÅ‚owÄ™ urosÅ‚o zainteresowanie przedsiÄ™biorców kanaÅ‚em e-commerce, w porównaniu z rokiem ubiegÅ‚ym. WzrosÅ‚a też sama wartość tego rynku – z 70 do 100 mld zÅ‚.
– PrzedsiÄ™biorcy myÅ›lÄ…cy o rozwoju w e-commerce muszÄ… pamiÄ™tać o priorytetach zwiÄ…zanych z takÄ… formÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ci. Chodzi tu o stabilność i bezpieczeÅ„stwo w funkcjonowaniu biznesu, co powiÄ…zane jest bezpoÅ›rednio z niezakÅ‚óconÄ… pracÄ… serwerów. Przy czym, niekiedy – pomimo dużego zaangażowania zarówno specjalistów IT, jak i inwestycji w infrastrukturÄ™ – e-sklepy nie radzÄ… sobie z powstajÄ…cymi obciążeniami i wynikajÄ…cymi z nich problemami. Takie sytuacje spotkaÅ‚y m.in. Best Buy czy Tesco – wskazuje Agnieszka ZieliÅ„ska.
W takich sytuacjach cloud computing wydaje siÄ™ być rozsÄ…dnym rozwiÄ…zaniem, co wynika z kilku kwestii.. Po pierwsze, zastÄ…pienie tradycyjnej infrastruktury IT platformÄ… cloudowÄ… jest obarczone dużo niższym ryzykiem inwestycyjnym oraz pozwala w znacznym stopniu przyspieszyć proces dostosowania do możliwych pików sprzedażowych pod kÄ…tem użytkownika koÅ„cowego. Po drugie, elastyczność i skalowalność zasobów chmurowych pozwala na sprawne otwieranie i zamykanie nowych projektów biznesowych, o czym trudno jest powiedzieć w przypadku modelu on premise, tzn. zakupu infrastruktury IT w danej sytuacji. Dodatkowo chmura to także możliwość rozliczania siÄ™ za realne zużycie infrastruktury.
Åšwiat e-handlu już przed epidemiÄ… rozwijaÅ‚ siÄ™ bardzo szybko. Obecna sytuacja może to tempo jeszcze tylko zwiÄ™kszyć i – co za tym idzie – spotÄ™gować zapotrzebowanie konsumentów oraz przedsiÄ™biorców. W efekcie nowoczesne modele biznesowe muszÄ… opierać siÄ™ na systemach, które można dostosować do szybko zmieniajÄ…cych siÄ™ wymagaÅ„. Dlatego teraz jeszcze bardziej aktualna wydaje siÄ™ zasada, która rzÄ…dzi tym rynkiem – jak najszybszej reakcji na nowe potrzeby – a koronawirus i wywoÅ‚ane przez niego skutki gospodarcze mogÄ… poniekÄ…d stać siÄ™ poważnym krokiem w jego dalszym rozwoju.