Strona główna / Biznes / Czy promocje w polskich sklepach są skuteczne?
wtorek 27 październik 2020 | Robert Kamiński
Czy promocje w polskich sklepach są skuteczne?
Zarządzanie promocjami zostało omówione w najnowszym raporcie SAS - „Optymalizacja i zarządzanie promocją w branży handlowej w Polsce”, który powstał na bazie badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli ponad 30 największych sieci detalicznych w Polsce.

 We współpracy z Movens Capital przyjrzeliśmy się obecnemu podejściu do zarządzania promocjami w polskich przedsiębiorstwach handlowych oraz dylematom, z którymi będą się mierzyć firmy w obliczu przyspieszonej cyfryzacji i globalnego rozwoju modelu e-commerce – zaznacza Michał Pieprzny.

Temat optymalizacji działań promocyjnych jest szczególnie ważny teraz, kiedy coraz trudniej wyróżnić się w gąszczu innych ofert, a analiza zachowań klientów w oparciu o cyfrowy ślad, który zostawiają, ułatwia tworzenie nowych usług i przygotowanie oferty dopasowanej do ich bieżących potrzeb. Zapewnia też wyższy poziom satysfakcji i lojalności względem marki.

W dziedzinie zarządzania optymalizacją promocji pojawiają coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Procesy, które wcześniej były realizowane manualnie i przez wiele osób, można obecnie częściowo lub w pełni zautomatyzować. Polskie przedsiębiorstwa mają dostęp do wielu narzędzi optymalizacyjnych. Jednak tylko niektóre z nich realnie wpływają na zwiększenie skuteczności strategii cenowych, wzrost sprzedaży i budowanie przewagi rynkowej, a także ograniczenie strat wynikających z nieudanych kampanii.

Ze względu na obecną dynamikę zmian na znaczeniu zyskały automatyzacja i analityka w sprzedaży i marketingu. Aby sprostać aktualnym wyzwaniom rynkowym konieczne staje się wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań, które łączą dane z różnych kanałów sprzedażowych i marketingowych oraz wspierają procesy decyzyjne i zarzadzanie interakcjami z klientem w tych kanałachtłumaczy Michał Pieprzny.

Zdaniem Michała Pieprznego dziś analityka to „must have” dla tych przedsiębiorstw, które nie tylko chcą przetrwać w niesprzyjających warunkach, ale również rozwijać się w omnikanałowej rzeczywistości. Dzięki systemom optymalizującym działania marketingowo-sprzedażowe możemy stworzyć profil klientów 360°, który pokazuje, jak ewoluują ich zwyczaje zakupowe. Stanowi to podstawę do efektywnego realizowania komunikacji i interakcji z konsumentami w kanałach cyfrowych, personalizacji oferty i budowania pozytywnego doświadczenia kupującego. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy chcemy go przekonać do nowej formy robienia zakupówwskazuje ekspert SAS.

Co ważne, podstawą personalizacji powinny być dane pozyskiwane, oraz analityka, w czasie rzeczywistym. Tylko w ten sposób można reagować szybko i skutecznie na zmieniającą się sytuację rynkową i podejmować decyzje w złożonej rzeczywistości handlu detalicznegopodkreśla Michał Pieprzny.

Raport jest dostępny na stronie SAS.

SAS

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej