Strona główna / Biznes / Czy w dyskontach klienci nie kradną?
wtorek 05 styczeń 2021 | Robert Kamiński
Czy w dyskontach klienci nie kradnÄ…?
Każdy, kto odwiedza centra handlowe albo supermarkety, z pewnością zauważył, że sprzedawcy starają się uchronić swój towar przed nieuczciwymi klientami. Przy wejściu znajdziemy bramki bezpieczeństwa, a spora część produktów – jeśli nie większość – posiada elektroniczne zabezpieczenia antykradzieżowe. Co ciekawe, takich zabezpieczeń nie znajdziemy w sieciach najpopularniejszych dyskontów operujących w Polsce.

Czyżby konsumenci przekraczajÄ…cy ich próg byli bardziej uczciwi, a zÅ‚odzieje omijali ten typ placówek handlowych szerokim Å‚ukiem?

Jak pokazuje raport[1] przygotowany na zlecenie Checkpoint Systems w polskich sklepach najczęściej kradzione jest miÄ™so (pod wzglÄ™dem wartoÅ›ci), a w dalszej kolejnoÅ›ci alkohol (wina, wódki, likiery) i czekolady. ZÅ‚odzieje „lubiÄ…” także konserwy rybne – w szczególnoÅ›ci tuÅ„czyka.  Straty w towarach czÄ™sto dotyczÄ… również wyrobów tytoniowych i odzieży. Równie popularnÄ… kategoriÄ… sÄ… kosmetyki oraz perfumy. Co ciekawe, wszystkie te grupy towarowe znajdujÄ… siÄ™ w asortymencie oferowanym przez dyskonty, które w naszym kraju przywiÄ…zujÄ… stosunkowo małą uwagÄ™ do zabezpieczeÅ„. PoÅ‚owa sprzedawców detalicznych biorÄ…cych udziaÅ‚ w badaniu wskazuje kradzieże sklepowe jako jedyny rodzaj kradzieży zewnÄ™trznych, który wykazuje tendencjÄ™ wzrostowÄ…, co w zestawieniu z brakiem Å›rodków ochrony wydaje siÄ™ tego naturalnÄ… konsekwencjÄ….

Sieci handlowe i sklepy detaliczne niechÄ™tnie dzielÄ… siÄ™ informacjami na temat strat, które ponoszÄ… w wyniku kradzieży. Ten sam raport ujawnia jednak, że polski handel rocznie traci z tego powodu niebagatelnÄ… kwotÄ™ ponad 1,1 miliarda Euro1. DominujÄ…cÄ… w tym zestawieniu branżą jest branża spożywcza, w której nieuczciwi konsumenci kradnÄ… towary na kwotÄ™ ponad 270 mln Euro1 rocznie (ponad 1,2 miliarda zÅ‚otych). W tym zestawieniu stawkÄ™ otwierajÄ… najpopularniejsze sieci dyskontów.

- Kradzieże sklepowe od zawsze stanowiÅ‚y problem sprzedawców detalicznych w każdej branży. Ogrom strat generowanych przez zÅ‚odziei sprawiÅ‚, że duża część punktów handlowych wprowadziÅ‚a różne formy zabezpieczeÅ„, co pozwoliÅ‚o im skutecznie ograniczyć kradzieże. Dyskonty odstajÄ… jednak na tym polu, choć majÄ… najwiÄ™kszy udziaÅ‚ w sprzedaży produktów spożywczych w Polsce. Co ciekawe, te same sieci na innych rynkach zabezpieczajÄ… siÄ™ w sposób podobny do supermarketów. Na naszym rynku widać co najwyżej kamery CCTV, jednak przy pomysÅ‚owoÅ›ci zÅ‚odziei to stanowczo za maÅ‚o. Najlepszym rozwiÄ…zaniem w zarzÄ…dzaniu stratami w handlu detalicznym jest łączenie technologii: na przykÅ‚ad połączenie systemów CCTV i EAS, ale przede wszystkim sukces zależeć bÄ™dzie od tego, w jaki sposób personel bÄ™dzie zarzÄ…dzaÅ‚ tymi systemami i jakie reakcje/decyzje bÄ™dÄ… podejmowane w oparciu o te technologie – komentuje Ewa Pytkowska, dyrektor ds. sprzedaży w Checkpoint Systems Polska.

Dyskontom nie pomaga też prawo. Sklepowi zÅ‚odzieje doskonale je znajÄ… i za jednym razem kradnÄ… towary o takiej wartoÅ›ci, żeby w razie wpadki zostać ukaranym co najwyżej grzywnÄ…. Wyczekiwane przez sprzedawców detalicznych zmiany w ustawodawstwie, majÄ…ce wprowadzić rejestr takich wykroczeÅ„ i pozwalać tym samym je sumować, wciąż nie weszÅ‚y w życie. A to wÅ‚aÅ›nie branża spożywcza jest w Polsce najbardziej narażona na kradzieże (ponad 50,4 % przypadków)1. W przeciwieÅ„stwie do innych krajów, w Polsce zÅ‚odzieje najczęściej dziaÅ‚ajÄ… w pojedynkÄ™ (53,9 % przypadków)1, choć coraz częściej pojawiajÄ… siÄ™ wyspecjalizowane grupy zÅ‚ożone z 3 lub wiÄ™cej osób (5,2 % przypadków)1.

Można siÄ™ zastanawiać, jaki jest powód tego, że dyskonty nad Wisłą w tak niewielkim stopniu zabezpieczajÄ… siÄ™ przed nieuczciwymi klientami? Jednym z takich argumentów może być szybkość obsÅ‚ugi, która spadnie przy koniecznoÅ›ci rÄ™cznego zdejmowania zabezpieczeÅ„. Innym powodem może być czÄ™sto niewielka przestrzeÅ„ i obawy o wygospodarowanie miejsce pod montaż bramek systemów bezpieczeÅ„stwa. Czy to jednak sÅ‚uszne obawy?

- WspóÅ‚czesne systemy zabezpieczeÅ„ produktów sÄ… tak konstruowane, że stajÄ… siÄ™ praktycznie bezobsÅ‚ugowe dla pracowników sklepów. Miniaturyzacja anten (bramek) sprawiÅ‚a, że da siÄ™ je zamontować nawet w najmniejszej placówce handlowej. Dodatkowo, najnowoczeÅ›niejsze formy zabezpieczeÅ„ jak etykiety RFID mogÄ… być (i bardzo czÄ™sto już sÄ…) umieszczane w produktach już na etapie ich produkcji. Oznacza to, że sklep nie musi podejmować żadnych dodatkowych czynnoÅ›ci. DziÅ› to tylko od sieci handlowych należy decyzja czy chcÄ… przestać tracić ponad miliard zÅ‚otych rocznie1, który wynoszÄ… im ze sklepów nieuczciwi konsumenci – dodaje Ewa Pytkowska.

ZÅ‚odziej zawsze ocenia ryzyko, a te roÅ›nie w przypadku sklepów, które wdrożyÅ‚y nowoczesne systemy zabezpieczeÅ„. Dyskonty, czÄ™sto pozbawione jakichkolwiek urzÄ…dzeÅ„ chroniÄ…cych towary przed kradzieżą, stajÄ… siÄ™ Å‚atwym i stosunkowo prostym celem. Nie ma siÄ™ co Å‚udzić, że w dyskontach pojawiajÄ… siÄ™ tylko uczciwi konsumenci, a zÅ‚odzieje omijajÄ… je z daleka. Tym bardziej, że ta forma sklepów przeszÅ‚a ogromnÄ… przemianÄ™ i coraz częściej na ich póÅ‚kach pojawiajÄ… siÄ™ towary znanych, Å›wiatowych marek.



[1] Raport „BezpieczeÅ„stwo w handlu detalicznym w Europie”, Crime&tech (2017)

Checkpoint Systems Polska

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej