czwartek 14 styczeń 2021 | Robert Kamiński

5 dobrych praktyk w zarządzaniu tranzycją biznesową na odległość

Jak aktualnie wyglądają procesy zdalne transformacji przedsiębiorstw? O doświadczeniach ostatnich miesięcy opowiadają eksperci Capgemini.

Tranzycja biznesowa to w sektorze nowoczesnych usÅ‚ug biznesowych proces migracji, przenoszenia wiedzy, systemów oraz dziaÅ‚aÅ„ operacyjnych od klienta do wyspecjalizowanej jednostki zewnÄ™trznej. Podczas gdy wprowadzany jest nowy model funkcjonowania firmy, wystÄ™pujÄ… znaczne zmiany w sposobie zarzÄ…dzania i organizacji pracy. Jednak transformacja biznesowa i tranzycja dodatkowo dziÅ› nabierajÄ… na znaczeniu, bo unowoczeÅ›nianie przedsiÄ™biorstw umacnia ich pozycjÄ™ na rynku, a także sprawia, że stajÄ… siÄ™ one bardziej odporne na dynamiczne zmiany gospodarcze.

Wyzwanie, które stawia pandemia

Obecnie w zakresie tranzycji biznesowej możemy wyróżnić kilka istotnych wyzwaÅ„, z którymi przedsiÄ™biorstwa muszÄ… sobie poradzić. Pierwszym i w chwili obecnej najważniejszym z problemów jest niemożność przeprowadzania osobistych spotkaÅ„. Znacznie zmieniÅ‚ siÄ™ sposób przeprowadzania procesu tranzycji biznesowej. O ile jeszcze w styczniu czy lutym minionego roku specjaliÅ›ci wspierajÄ…cy organizacjÄ™ w tranzycji wiele czasu inwestowali w bezpoÅ›rednie spotkania oraz wyjazdy do siedziby klienta, aby m.in. lepiej zrozumieć i poznać Å›rodowisko i specyfikÄ™ firmy oraz nawiÄ…zać bezpoÅ›rednie relacje z klientem, to teraz wszystkie tego typu spotkania zostaÅ‚y ograniczone praktycznie do zera.
- Przed kryzysem epidemiologicznym mieliÅ›my wiÄ™ksze możliwoÅ›ci wspólnej pracy i zintegrowania siÄ™ z pracownikami, których ta zmiana miaÅ‚a bezpoÅ›rednio dotykać. DziÄ™ki takim osobistym relacjom obu stronom Å‚atwiej byÅ‚o odnaleźć siÄ™ w nowych okolicznoÅ›ciach i lepiej pojąć sens wprowadzanych zmian. Wiele niejasnoÅ›ci mogliÅ›my wytÅ‚umaczyć na bieżąco, na warsztatach i podczas bezpoÅ›rednich spotkaÅ„. Dużo Å‚atwiej byÅ‚o nam też zidentyfikować i zdefiniować obawy pracowników, co pozwalaÅ‚o na odpowiednie pokierowanie caÅ‚ym procesem. DziÅ› wszystkie nasze osobiste relacje przenieÅ›liÅ›my pÅ‚ynnie do Å›wiata wirtualnego – mówi Wojciech CichoÅ„, Dyrektor ZarzÄ…dzajÄ…cy Business Services, CzÅ‚onek ZarzÄ…du Capgemini Polska.
Liczne obostrzenia wprowadzane ze wzglÄ™dów bezpieczeÅ„stwa zmieniÅ‚y model pracy w zakresie tranzycji biznesowej. Proces obecnie przeprowadzany jest w caÅ‚oÅ›ci zdalnie. Do dyspozycji obu stron pozostajÄ… nowe kanaÅ‚y komunikacji – wideokonferencje, czaty, rozmowy telefoniczne, dokumenty i maile. Wszelkie szkolenia i warsztaty dla pracowników firmy dziÅ› odbywajÄ… siÄ™ w formie wirtualnej. Jeszcze mocniej zobowiÄ…zuje to do stosowania dobrych praktyk, które pozwolÄ… uporzÄ…dkować i usprawnić proces tranzycji.

Elastyczność na wagę złota

Dużym problemem, z którym czÄ™sto mierzÄ… siÄ™ nasi eksperci przeprowadzajÄ…c tranzycjÄ™ biznesowÄ…, jest maÅ‚o elastyczna, sztywna struktura firmy. Kwestia ta mocno jest powiÄ…zana także z brakiem jasno okreÅ›lonego podziaÅ‚u odpowiedzialnoÅ›ci i przepÅ‚ywu informacji po stronie klienta. Jest to szczególnie istotne w okresie procesu samej transformacji. CzÄ™sto dodatkowym problemem jest również różnica opinii wewnÄ…trz firmy na temat transformacji biznesowej oraz tranzycji. Na różnych szczeblach organizacji kwestie te mogÄ… być diametralnie inne, co nie uÅ‚atwia pracy ekspertom Capgemini. W czasie pandemii, kiedy spotkania z klientem odbywajÄ… siÄ™ tylko wirtualnie, należy wÅ‚aÅ›ciwie ocenić sytuacjÄ™ i w razie potrzeby zorganizować dodatkowe zdalne konferencje z klientem, w celu zrozumienia jego struktury oraz podziaÅ‚u odpowiedzialnoÅ›ci w jego, tak aby móc optymalnie z nim wspóÅ‚pracować.
WÅ›ród wyzwaÅ„ tranzycji biznesowej nie sposób pominąć kwestii problemów z dotarciem do wÅ‚aÅ›ciwych danych, historycznych dokumentów, czy też ich kompletnoÅ›ci. Wiele firm dysponuje mocno nieuporzÄ…dkowanymi, rozproszonymi bazami swoich dokumentów, bardzo czÄ™sto tylko w formie papierowej, co znacznie utrudnia i wydÅ‚uża proces przeniesienia.

Dobre praktyki, na miarÄ™ tranzycji biznesowej

Aby zniwelować wszelkie przeciwnoÅ›ci i w celu usprawnienia procesu tranzycji biznesowej, Capgemini przygotowaÅ‚o 5 wskazówek, które okazujÄ… siÄ™ być bardzo pomocne – zwÅ‚aszcza w tak trudnych i dynamicznych czasach.
  • Kompletny transfer wiedzy – absolutnie kluczowym aspektem procesu tranzycji jest transfer wiedzy na linii klient-dostawca usÅ‚ug. Kwestia ta wpÅ‚ywa na bezpieczeÅ„stwo procesu, ale także ma ogromne znaczenie w zakresie powodzenia wspóÅ‚pracy obu stron.
 – Transfer musi być nadzorowany oraz  uzupeÅ‚niony o wiedzÄ™ specjalistycznÄ… i zabezpieczony eksperckim wglÄ…dem. Podstawowe zasady dotyczÄ…ce wymiany wiedzy powinny być dobrze zdefiniowane i uzgodnienie z interesariuszami w formie szczegóÅ‚owego planu. Po stronie dostawcy leży również zaproponowanie optymalnych narzÄ™dzi sÅ‚użących do przejmowania wiedzy – mówi Katarzyna McKay, transition director w Capgemini.
Równie istotnÄ… kwestiÄ… w zakresie wymiany wiedzy jest kompletność dokumentacji. Należy dokÅ‚adnie przeanalizować istniejÄ…ce już dokumenty, stworzyć czytelne, zrozumiaÅ‚e opisy procesów biznesowych i mapy procesów oraz sporzÄ…dzić dokÅ‚adnÄ… dokumentacjÄ™ wykonywanych zadaÅ„. Konieczne jest także przedstawienie możliwoÅ›ci dla standaryzacji procesów wchodzÄ…cych w zakres tranzycji biznesowej.
  • Plan jako fundament – po dokonaniu rozeznania oraz ocenie aktualnych procesów nastÄ™puje przygotowanie gÅ‚ównego planu tranzycji. Zawarte sÄ… w nim wszystkie te elementy, które pozwolÄ… na sprawne przejÅ›cie organizacji na nowy model pracy. W dobie pandemii czas przeznaczony na wykonanie niektórych część planu ulega modyfikacji co może wypÅ‚ynąć na caÅ‚kowity czas potrzebny na sfinalizowanie tranzycji.
- Plan okreÅ›la dokÅ‚adne wytyczne, które należy speÅ‚nić, by proces tranzycji przebiegÅ‚ pÅ‚ynnie, bezproblemowo i korzystnie dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt. Jest to ważny punkt, który należy personalizować i skroić na miarÄ™ każdego klienta indywidualne z uwzglÄ™dnieniem jego specyfiki i potrzeb – zaznacza Katarzyna McKay.
  • Pozytywne nastawienie i zaangażowanie strony klienta i dostawcy jest niezwykle istotne. Zachowanie otwartoÅ›ci i kreatywnoÅ›ci, wykazanie siÄ™ dużą elastycznoÅ›ciÄ… jest nieocenione. Aby taka sytuacja byÅ‚a możliwa – należy szczególnie zadbać o efektywnÄ… komunikacjÄ™. WiÄ™ksze zrozumienie, uważne sÅ‚uchanie i wÅ‚aÅ›ciwe adresowanie swoich uwag, sugestii czy spostrzeżeÅ„ oraz jasne zdefiniowanie celów – sÄ… bez wÄ…tpienia praktykami, które w dużej mierze odpowiadajÄ… za powodzenie projektu. Podczas pracy caÅ‚kowicie zdalnej organizowane sÄ… dodatkowe mniej formalne spotkania uÅ‚atwiajÄ…ce integracjÄ™ oraz lepszÄ… komunikacjÄ™ z klientem.  
  • KolejnÄ… wskazówkÄ…, która ma znaczÄ…cy wpÅ‚yw na sukces tranzycji jest wybór i wykorzystanie odpowiednio dobranego wsparcia technologicznego. NarzÄ™dzia, aplikacje, możliwoÅ›ci dość szybko siÄ™ zmieniajÄ…, co jest mocno powiÄ…zane z prężnym rozwojem technologicznym.
- W przypadku każdego projektu należy porzucić stare przyzwyczajenia i zaÅ‚ożenia, które nijak majÄ… siÄ™ do bardzo dynamicznie zmieniajÄ…cej obecnie siÄ™ rzeczywistoÅ›ci. Konieczne jest dobranie najlepszych technologii, które bÄ™dÄ… stanowić nieodzowne wsparcie procesów, zoptymalizujÄ… czas naszych ekspertów oraz zautomatyzujÄ™ ich zadania – podkreÅ›la Wojciech CichoÅ„, CzÅ‚onek ZarzÄ…du Capgemini.
  • OstatniÄ… z dobrych praktyk jest okreÅ›lenie ryzyka i przygotowanie strategii pomocniczej. Dobre przygotowanie siÄ™ do procesu tranzycji biznesowej musi uwzglÄ™dniać ewentualne ryzyka i okreÅ›lać zadania, które bÄ™dÄ… stanowiÅ‚y wsparcie w caÅ‚ym procesie. DziÄ™ki temu obie strony – zarówno dostawcy usÅ‚ug, jak i klient – zaoszczÄ™dzÄ… sobie niepotrzebnego stresu i nerwów, a co wiÄ™cej bÄ™dÄ… w stanie lepiej przygotować siÄ™ na przyjÄ™cie innego scenariusza. W dobie pandemii ilość i rodzaje ryzyk ulegÅ‚y zmianie  co należy uwzglÄ™dnić przy definiowaniu zbiorczej listy ryzyk oraz przygotowaniu strategii pomocniczej.
capgemini