Od 1 stycznia tego roku weszÅ‚y w życie nowe przepisy obligujÄ…ce ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych do prowadzenia ewidencji umów o dzieÅ‚o. JednoczeÅ›nie powyższe regulacje nakÅ‚adajÄ… na firmy i osoby fizyczne nowe rygorystyczne obowiÄ…zki. W ciÄ…gu zaledwie siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieÅ‚o, należy jÄ… zgÅ‚osić na specjalnym formularzu RUD do ZUS-u. W przypadku braku zgÅ‚oszenia lub spóźnienia, można spodziewać siÄ™ kary siÄ™gajÄ…cej kwoty 5 000,00 zÅ‚otych.
Utrudnienia dla małych i średnich firm
ObowiÄ…zek rejestrowania wszystkich umów o dzieÅ‚o, poza trzema sporadycznie wystÄ™pujÄ…cymi wyjÄ…tkami, majÄ… zarówno pracodawcy, jak i sami wykonawcy. Także w przypadku, jeżeli jest siÄ™ osobÄ… fizycznÄ… i nie jest siÄ™ zarejestrowanym w ZUS-ie jako pÅ‚atnik skÅ‚adek, należy zarejestrować umowÄ™ o dzieÅ‚o. Dodatkowo, sporo problemów dla firm generuje brak jasnej i w sposób klarowny wyjaÅ›nionej różnicy pomiÄ™dzy umowÄ… o dzieÅ‚o i oskÅ‚adkowanÄ… umowÄ… zlecenia. Przepisy, w tej materii, sÄ… tak maÅ‚o precyzyjne, że w niektórych wypadkach definiuje je dopiero istniejÄ…ce orzecznictwo sÄ…dowe. Powszechnie znane sÄ… też przypadki kwestionowania umów o dzieÅ‚o i naliczenia wstecz skÅ‚adek ZUS z tego tytuÅ‚u. To wszystko powoduje zarówno dodatkowe koszty, wprowadza niepotrzebne elementy ryzyka biznesowego, jak i konsumuje czas przedsiÄ™biorców.
W efekcie, wÅ‚aÅ›ciciele maÅ‚ych i Å›rednich firm, którzy najczęściej korzystajÄ… z umów o dzieÅ‚o, znaleźli siÄ™ w kÅ‚opocie. Z jednej strony, nie zawsze bowiem stać ich na stworzenie dodatkowe miejsca pracy - etatu, zwÅ‚aszcza w dobie pandemii i lockdowndów. Z drugiej, nie zawsze majÄ… aż tyle zadaÅ„ dla freelancerów. Jednorazowa pomoc marketingowa, techniczna czy copywriterska rozliczane na umowÄ™ o dzieÅ‚o to dla nich szansa na uzyskanie potrzebnych narzÄ™dzi – takich jak strona www, reklamy, treÅ›ci dla odbiorców – bez dodatkowych kosztów.
- Rejestracja umów o dzieÅ‚o w ZUS-ie, zgodnie z nowymi przepisami, ani nie należy do Å‚atwych, ani szybkich procesów. Na dowód powyższej tezy, można przytoczyć liczby. - mówi PrzemysÅ‚aw GÅ‚oÅ›ny, prezes zarzÄ…du Useme.com. - W caÅ‚ym zeszÅ‚ym roku byÅ‚o podpisanych i zrealizowanych w Polsce ponad 0,5 miliona umów o dzieÅ‚o. Zatem Å›rednia tygodniowa to blisko 10 tysiÄ™cy. W pierwszych oÅ›miu dniach 2021 r., kiedy już obowiÄ…zywaÅ‚y nowe przepisy, do ewidencji ZUS-u zostaÅ‚o zgÅ‚oszonych zaledwie 1,6 tysiÄ…ca, tj. 15% umów, w porównaniu do takiego samego okresu roku 2020. Nieco lepiej wypadÅ‚ caÅ‚y styczeÅ„ b.r., gdyż w ZUS-ie zarejestrowano 30 tysiÄ™cy umów, jednak w dalszym ciÄ…gu jest to tylko 71% umów zgÅ‚oszonych w 2020 r.– podsumowuje GÅ‚oÅ›ny z Useme.com.
Szara strefa czy alternatywa?
Choć nowe przepisy nie zmieniajÄ… niczego w samych umowach o dzieÅ‚o, to wymóg zgÅ‚aszania każdej takiej umowy do ZUS-u spowodowaÅ‚ drastyczny spadek zarejestrowanych umów. Czy to oznacza, że przedsiÄ™biorcy zrezygnowali ze stosowania takiej formy rozliczania czy może przeszli do szarej strefy?
Nie można wykluczyć żadnej z powyższych odpowiedzi. Jednak od poczÄ…tku roku, odnotowano duży wzrost zainteresowania alternatywnÄ… formÄ… rozliczenia. Dotyczy to zarówno zleceniodawców, jak i wykonawców, szczególnie z sektora usÅ‚ug elektronicznych dla biznesu, takich jak, programowanie, projektowanie grafiki, tworzenie treÅ›ci czy tÅ‚umaczenia.
Dla przedsiÄ™biorców legalnÄ… możliwoÅ›ciÄ… rozliczenia umów o dzieÅ‚o jest przejÅ›cie na rozliczenie B2B w oparciu o rachunki lub faktury VAT. Jednak freelancerzy, tj. wykonawcy, nie zawsze chÄ™tnie zakÅ‚adajÄ… wÅ‚asne firmy, bo dla nich tego typu prace stanowiÄ… najczęściej formÄ™ dorobienia po godzinach do etatu, a prowadzenie firmy jest po prostu zbyt drogie. Ponadto Polacy, obserwujÄ…c kÅ‚opoty wielu firm w okresie pandemii, nie sÄ… skÅ‚onni tak chÄ™tnie jak kiedyÅ› zakÅ‚adać dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarcze.
– Kiedy w grÄ™ wchodzi realna obawa o błędne zaklasyfikowanie umowy i zwiÄ…zane z tym konsekwencje, bezpieczniej jest rozliczać siÄ™ na podstawie faktur. Również tych wystawianych przez profesjonalne portale pracy zdalnej w imieniu freelancerów, którzy nie majÄ… wÅ‚asnej firmy, ale wykonujÄ… usÅ‚ugi dla biznesu – tÅ‚umaczy PrzemysÅ‚aw GÅ‚oÅ›ny, prezes Useme.com, najwiÄ™kszej w Europie Centralnej i Wschodniej platformy dla legalnego rozliczania prac zdalnych. – Dlatego wÅ‚aÅ›nie w Useme stosujemy rozwiÄ…zania, które zabezpieczajÄ… obydwie strony. Zleceniodawca, przyjmujÄ…c fakturÄ™, nie ponosi odpowiedzialnoÅ›ci przed ZUS. Serwis, z kolei ma okreÅ›lone wymagania, na podstawie których przyjmuje prace do legalnego rozliczenia umowy o dzieÅ‚o. Pozwala to uniknąć pomyÅ‚ki przy błędnym zaklasyfikowaniu umowy i zwiÄ…zanych z tym konsekwencji. – dodaje GÅ‚oÅ›ny z Useme.com.
Useme w pierwszym miesiÄ…cu 2021 roku odnotowaÅ‚o duży wzrost zainteresowania swoimi usÅ‚ugami, zarówno w obszarze zapytaÅ„, jak i zdecydowanie wyższej liczby rozliczonych umów w tym okresie. Z danych historycznych wynika, że zwyczajowo styczeÅ„ nie zaliczaÅ‚ siÄ™ do miesiÄ™cy wzrostowych, tylko zdecydowanie spokojnych okresów. Powyższe dane ilustrujÄ… fakt, że umowy o dzieÅ‚o sÄ… potrzebne, ale zleceniodawcy obawiajÄ…c siÄ™ komplikacji zwiÄ…zanych z ich rejestrowaniem lub błędnym zakwalifikowaniem charakteru prac, szukajÄ… alternatywnego sposobu na bezpieczne i legalne rozliczenie. Bez koniecznoÅ›ci ucieczki do szarej strefy.