wtorek 27 styczeń 2009 | Marek Jaślan

Internetowy auto-backup  rozwiąże problem kopii zapasowych

Na komputerach mamy coraz więcej cennych plików. Niestety zazwyczaj zapominamy, aby robić ich kopie zapasowe. Zdaniem Piotra Hałasiewicza, z firmy Team Solutions, to dlatego, że często nie mamy świadomości jaki wymiar miałaby ewentualna utrata danych. Internetowy serwis Auto-Backup.pl daje możliwość automatycznego tworzenia kopii zapasowych.

„W efekcie dzisiaj 80 proc. użytkowników komputerów nie robi kopi zapasowych” – mówi Piotr Hałasiewicz.  Problem zaczyna być dostrzegany przez nich z reguły dopiero wtedy, gdy już jest za późno, np. gdy z powodu awarii dysku utraciliśmy pracę magisterską czy zdjęcia z wakacji.

„Dlatego też postanowiliśmy wejść na rynek z nową internetową usługą uruchomiając internetowy serwis Auto-Backup.pl” – mówi Hałasiewicz. Dzięki niej użytkownicy komputera mogą automatycznie i wygodnie tworzyć kopie zapasowe swych plików i przesyłać je na bezpieczne serwery w centrum danych.

Jak skorzystać  z usługi

Aby móc korzystać z tej usług trzeba najpierw zainstalować program, który dostępny jest za darmo na stronie: www.auto-backup.pl i go zainstalować. Jest prosty w obsłudze i praca z  im odbywa się na zasadzie intuicyjnej. Wystarczy wskazać foldery i plik, które mają być objęte kopią zapasową.

Warto też dodać, że Auto-Backup może też tworzyć kopie ustawień programów, z których chętnie korzystamy, takich jak Gadu-Gadu czy Internet Explorer. Po pierwszym wykonaniu pełnych kopii  program samodzielnie będzie wysyłać na serwer w centrum danych tylko te pliki, które się zmieniły.

„Cały proces odbywa się w tle pracy komputera i nie przeszkadza użytkownikowi” – podkreśla Hałasiewicz. Dodaje on, że jest to rozwianie bezpieczne, bo działa w oparciu o certyfikaty SSL i algorytmy szyfrowania TLS oraz AES.

„ Wszystkie pliki przechowywane na bezpiecznych serwerach są  szyfrowane na komputerze użytkownika jeszcze przed ich wysłaniem, dzięki czemu tylko on ma dostęp od swoich plików. Nie mają go natomiast nawet administratorzy w centrum danych” – podkreśla Hałasiewicz.

Koszty w zależności od wagi

Ile kosztuje ta usługa? N początku firma Team Solutions postanowiła udostępnić w ramach promocji na kwartał swa usługę za darmo. W ten sposób chce przekonać potencjalnych klientów, że jest to rozwiązanie wygodne i przydatne. Chętni do jej testowania dostaną na serwerze 3 GB na swe dane. Docelowo jednak tylko korzystanie z programu i usługi o podstawowych parametrach będzie   bezpłatne.

To opcja dla tych, którym do dyspozycji na swe kopie zapasowe wystarczy 1 GB. Klienci o większych potrzebach muszą wykupić abonament. Do wyboru mają trzy opcje: 3 GB, 30 GB i nielimitowaną pojemność na swe pliki kopii zapasowych. Koszt kwartalnego abonamentu dla wersji 3 GB to 9 zł , w przypadku 30 GB to 49,8 zł, a przy opcji bez limitu – 150 zł.  

Wymagania techniczne, do tego aby zainstalować program Auto-Backup są następujące: system MS Windows 2000 lub wyższa wersja, 10 MB miejsca na twardym dysku oraz stale łącze z Internetem.