Strona główna / Biznes / Jaka reklama przyciąga uwagę
środa 01 kwiecień 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Jaka reklama przyciąga uwagę
Reklama internetowa jest koniecznym środkiem przekazu informacji o produkcie czy usłudze. Rzecz jednak w tym, że reklama rozumiana zachowawczo nie działa a wręcz odstrasza adresata. Najważniejszą wiedzą jest więc ta, która mówi jaką reklamę uruchomić. W Internecie.

 

Z inicjatywy brytyjskiego oddziału Interactive Advertising Bureau (IAB) firma badawcza Lightspeed Research zapytała internautów z UK o to, na jakie formy reklamy internetowej najczęściej zwracają uwagę. W świetle ich wyników okazuje się, że nieinwazyjne kreacje reklamowe online najskuteczniej zachęcają konsumentów do kliknięcia. Jakie instrumenty są więc obecnie najskuteczniejsze przy realizacji kampanii reklamowych w Internecie?  

Linki sponsorowane, banery i mailing…

48% ankietowanych Internautów deklaruje, że najczęściej klika w linki sponsorowane pojawiające się przy wynikach wyszukiwania. 36% respondentów deklaruje, że zainteresowało się reklamą w banerach internetowych zintegrowanych z zawartością strony WWW. 28% brytyjskich internautów klika od czasu do czasu w mailingi reklamowe.

…a reszta?

„Badanie udostępnione przez brytyjski oddział IAB wskazuje, że widoczność reklamy internetowej nie wiąże się ściśle z  jej skutecznością. Widać to na przykładzie inwazyjnych form reklamowych (pop-up). Styczność z nimi miało ponad 70% badanych, lecz jedynie 24% respondentów kliknęło w reklamy tego typu. Ciekawe ile z tych kliknięć było przypadkowych, czyli wynikało z błędnego trafienia w „x” w kreacji. Myślę, że wzięcie pod uwagę tych danych mogłoby dać tutaj niższy  wynik” – zastanawia się Łukasz Wołek, Managing Director Agencji interaktywnej Eura7 – firmy zrzeszonej w polskim oddziale IAB.

Jak to wygląda w Polsce

Badanie „Attention Grabbing Online Advertising” wskazuje na ogólne trendy występujące w odbiorze reklamy internetowej wśród użytkowników sieci pochodzących z Wielkiej Brytanii. To ograniczenie rodzi więc pytanie, czy wyniki owej analizy odnoszą się w jakiś sposób do polskiej rzeczywistości?

„Zachowania polskich i brytyjskich internautów mogą oczywiście się różnić. Dobrym pomysłem wydaje się więc przeprowadzenie podobnej analizy w Polsce. Pozyskanie informacji na temat stosunku polskich internautów do reklamy online, mogłoby stanowić wartościowe uzupełnienie  dla ostatnich badań opublikowanych przez IAB Polska: IAB Adex & CreativeEX– podsumowuje Łukasz Wołek.

 Nie płać za stare reklamy


Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej