Strona główna / Biznes / Jak skutecznie promować stronę internetową
sobota 18 lipiec 2009 | Agnieszka Gierzyńska-Zalewska
Jak skutecznie promować stronę internetową
Nawet najlepiej zaprojektowana strona internetowa wymaga promocji. Co zrobić, aby znały ją wyszukiwarki? Jak skłonić klientów do robienia zakupów właśnie w Twoim sklepie internetowym? Jak wyróżnić się wśród setek innych witryn z tej samej branży? Informacja to cenny towar. Warto zrobić wiele, aby wieść o stronie Twojej firmy dotarła do jak największej liczby klientów.

Po co promować stronę?

Po to, aby ruch na niej coraz wyraźniej przekładał się na wyniki sprzedaży. Droga od zaistnienia w sieci do pierwszego klienta może być bardzo krótka.

Na przykład: firma „Zet”, produkująca gadżety reklamowe, zbudowała swoją stronę WWW i umieściła na niej sklep internetowy oraz e-mailowy formularz zamówienia i zapytania o szczegóły towarów. Zarejestrowała swoją witrynę w kilku największych przeglądarkach  i branżowych katalogach firm, wykupiła kilka płatnych linków reklamowych. Klient, właściciel firmy „Ygrek”, planuje reklamę swojej firmy na zbliżających się targach. Zasiadł do komputera i w wyszukiwarce wpisał hasło „długopisy reklamowe”. Chce zamówić kilkaset sztuk i rozdawać je klientom przed swoim stoiskiem. Znalazł firmę „Zet” jako jedną  z kilku pierwszych w wynikach wyszukiwania. Wszedł na jej stronę. Spodobała mu się: była przejrzysta, ciekawa, miała aktualny cennik  i dobrej jakości zdjęcia oferowanych długopisów. Łatwo trafił do katalogu i do sklepu internetowego, sprawdził aktualne ceny i przeliczył wartość całego planowanego zamówienia. Wybrał interesujący go model długopisu reklamowego i poprzez sklep on-line złożył zamówienie. Zapłacił kartą, ale mógł też wybrać opcję płatności przy odbiorze. Podał dane i zamówił fakturę. Do działu handlowego wysłał mail z treścią hasła reklamowego i z plikiem graficznym przedstawiającym logo firmy „Ygrek”. Za kilka minut odebrał od firmy „Zet” mailowe potwierdzenie złożenia zamówienia. Cała operacja trwała kwadrans. W ciągu kilku dni klient ten dostanie przesyłkę z zamówionymi długopisami oraz z fakturą VAT, na podany w zamówieniu adres. Proste, prawda? 

Dzięki e-commerce wszyscy skorzystają: fima „Zet” zarabia i promuje się w Internecie, praktycznie tylko za cenę równą kosztom zbudowania strony WWW. Dzięki nowoczesnemu wizerunkowi i doskonale zorganizowanej obsłudze internetowego sklepu zyskuje stałych klientów. Klient z firmy „Ygrek” zaoszczędził czas i pieniądze, bo sprawę zamówienia długopisów załatwił na odległość, w ciągu kilkunastu minut. Pozostały czas tego dnia poświęci na inne przygotowania swojej ekspozycji na zbliżających się targach.

Metody promowania w Internecie

Proste, ale jak to osiągnąć? Jak powiedzieć klientowi” „Tu jestem, zapraszam do mojego sklepu” ? Jest wiele sposobów, wybraliśmy te zdaniem przedsiębiorców, najskuteczniejsze.

Rejestracja w wyszukiwarkach

Najłatwiej jest zgłosić stronę do wyszukiwarki. Na stronie głównej każdej z wyszukiwarek  łatwo znajdziesz opcję „dodaj stronę” albo „dodaj URL”. Kilka następnych poleceń pomoże Ci określić tematykę i branżę, do jakiej najbardziej trafnie można przypisać stronę. I już. Strona będzie znana wyszukiwarce, pokazywana w wynikach wyszukiwania, jeśli ktoś zainteresuje się daną branżą czy produktem.

Jednakże, czasem branże są tak popularne czy poszukiwane przez klientów, że konkurencja w nich jest ogromna. Może się więc okazać, że Twoje strona będzie na 999 miejscu w  wynikach wyszukiwania, co oznacza że nawet bardzo wytrwały internauta nie dotrze do niej ze zmęczenia albo braku czasu.

Szczęściu i wyszukiwarce trzeba więc zasugerować, że warto aby to o Twojej firmie klient dowiedział się jako pierwszy. Służą temu płatne usługi wysokiego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Płacisz za to, że np. po wpisaniu słów: „długopisy reklamowe”, link do witryny Twojej firmy ukaże się szukającemu jako np. 3. w kolejności od góry, a nie – jako 999.

Istnieją też możliwości indywidualnego skomponowania reklamy w wyszukiwarkach tak, aby nie przekroczyła ona z góry założonego budżetu. W ramach określonego limitu kosztów można zamówić reklamę w której opłata (odliczana z tego limitu aż do wyczerpania) będzie naliczana tylko w przypadku, gdy ktoś kliknie na link danej firmy. Pozwala to racjonalnie zaplanować budżet i płacić tylko za rzeczywiste zainteresowanie ze strony klientów.

Opcje zgłaszania stron do wyszukiwarek są bardzo różnorodne i pozwalają każdemu przedsiębiorcy dopasować rodzaj tych usług do własnych potrzeb. Można wybrać wersję płatnego umieszczenia strony w wyszukiwarce. Korzyści stąd płynące dla właścicieli witryn to przede wszystkim pewność, że strona nie zostanie usunięta ze spisów wyszukiwarek przez czas określony w zamówieniu, a także oszczędność czasu, bo właściciel ten nie musi nieustannie sprawdzać czy strona nie została usunięta ze spisu. Zgłoszenie strony do wyszukiwarki nie oznacza jednak, że osiągnie ona najwyższe pozycje w wynikach wyszukania (tzw. Pozycje rankingowe). Temu służą dodatkowo płatne opcje płatnego pozycjonowania. Szczegóły tych usług przybliżają cenniki i warunki techniczne określane przez każdą wyszukiwarkę.

Grupa docelowa i płatne linki

W zależności od rodzaju biznesu, jaki prowadzi Twoja firma, może się okazać, że promocja w niektórych wyszukiwarkach może okazać się bardziej opłacalna niż w innych. W dużej mierze zależy to właśnie od branży. Warto więc najpierw ustalić jak najdokładniej profil grupy docelowej Twoich klientów: z jakich mediów, portali internetowych, grup dyskusyjnych korzystają. Warto reklamować się i promować na tych właśnie stronach, tak aby dokładnie podążać za klientem.

Jeśli firma ma dostateczny budżet na reklamę i chcę racjonalnie rozłożyć go pomiędzy różne jej formy w czasie, można też pomyśleć o wykupieniu boksów lub linków reklamowych umieszczanych przez wyszukiwarki z boku głównej kolumny z wynikami wyszukiwania. Linki te mogą pojawiać się bądź to w zależności od rodzaju wpisanych haseł, bądź regionalnie – na stronach wyszukiwarki w danych regionach kraju. Taka promocja dobrze wspiera „zwykłe” pozycjonowanie. Najpopularniejsze usługi tego typu to oczywiście Google AdWords.

Branżowe katalogi firm

Dobrym miejscem na spotkanie z klientem w sieci są też branżowe katalogi firm. To swoiste hurtownie danych, internetowe książki telefoniczne. Zgłoszenie do nich danych swojej firmy: nazwy, opisu branży, telefonu zazwyczaj adresu www jest zazwyczaj bezpłatne. Tak działają największe portale tego typu, jak np. Panorama Firm Pf.pl Płatne są natomiast dodatkowe opcje reklamy, jak zamieszczenie logo firmy, szczegółowego opisu działalności, bannera reklamowego nad, obok lub pomiędzy wynikami wyszukiwania w danej branży.

A czy to się opłaci? 

Warto promować stronę w wyszukiwarkach i poszukiwać innych form dotarcia do grupy docelowej klientów. Wszystko po to, aby informacja o stronie internetowej firmy znalazła się dokładnie tam, gdzie będzie jej poszukiwał klient. Wysoko skuteczne są reklamy w katalogach firm i na stronach WWW czasopism związanych z branżą w której działa firma. W sytuacji ograniczonego zwykle w małej firmie budżetu reklamowego, do promocji w Internecie trzeba zabrać się z planem, strategią. Zastanowić się jakie portale i firmy reklamy pozwolą najbardziej precyzyjnie dotrzeć do klienta. Może zamiast wyskakujących okienek i bannerów wystarczy pozycjonowanie w wyszukiwarkach i płatne linki na stronie branżowego czasopisma? Dobre efekty, bez nakładów gotówkowych, może przynieść nawiązanie współpracy z portalami i rozgłośniami radiowymi, na zasadzie  barteru. Produkt przeznaczony na prezenty i nagrody dla uczestników konkursu radiowego w zamian za emisję reklam. Wartości towarów i usług w takiej wymianie muszą się oczywiście równoważyć, ale warto podjąć próbę takiej współpracy. Media często chętnie podejmują współpracę barterową, gdyż dzięki niej zyskują fundatora nagród i promują siebie za pomocą atrakcyjnego konkursu, przy okazji z korzyścią dla firmy sponsora, reklamując tego produkty.  

Promowanie strony internetowej firmy przynosi wiele różnych korzyści, począwszy od oszczędności czasu i wysiłku poświęcanego dotąd na znalezienie towaru, aż po  zwielokrotnienie efektu dotarcia do klienta, zdobycie nowych rynków poza własnym miastem i regionem. Wszystko to oznacza nawet dla najmniejszej firmy ogromne oszczędności a za kwoty równe kosztowi wydrukowania kilku ulotek – bardzo skuteczną i trwałą reklamę oraz wprost – wielokrotnie większe obroty.

Jak otworzyć sklep internetowy

 

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej