Strona główna / Biznes / Jak zarejestrować domenę. Krok po kroku.
piątek 21 sierpień 2009 | Beata Mosór
Jak zarejestrować domenę. Krok po kroku.
Zakup domeny u rejestratora trwa nie dłużej niż kilka minut. Jednak zanim tego dokonamy warto poświęcić więcej czasu na odpowiednie przygotowanie, gdyż jest to decyzja na lata. Proces rejestracji można podzielić na kilka istotnych etapów.
Tagi: domena, hosting, serwer,

Wybór nazwy

Pierwszą czynnością jest wybór nazwy adresu internetowego oraz jego rozszerzenia. To bardzo ważne decyzje, na które warto poświęcić czas i uwagę, aby w przyszłości mogły pracować na sukces firmy. Należy pamiętać, że adres firmowej strony WWW powinien być odpowiednio dobrany do profilu firmy oraz łatwy do zapamiętania dla jej klientów.

Kto będzie rejestratorem

Kolejnym, bardzo istotnym aspektem jest wybór odpowiedniego rejestratora. Jest to usługodawca, który pośredniczy w sprzedaży domen pomiędzy użytkownikami Internetu, a zarządcami poszczególnych końcówek (np. serwis nazwa.pl). Wybierając registrara, u którego dokonamy zakupu firmowych domen, warto zwrócić uwagę na jego pozycję na rynku oraz opinie dotychczasowych klientów, można poszukać ich np. na forach internetowych, blogach. Tylko najwięksi usługodawcy mogą zapewnić właściwe zabezpieczenie usług, a także odpowiedni poziom obsługi klienta. Warto zwrócić uwagę czy rejestrator posiada akredytacje organizacji takich jak ICANN czy EURid. Tylko firmy gwarantujące wysoką jakość oraz bezpieczeństwo usług, a także posiadające odpowiednie zaplecze techniczne, mogą dołączyć do grona akredytowanych rejestratorów domen.

Porównaj oferty na rynku

Warto również zapoznać się z ofertami, które są dostępne na rynku i porównać ceny usług u poszczególnych rejestratorów. Polscy rejestratorzy domen oferują obecnie bardzo niskie ceny rejestracji, niektórzy pozwalają nawet testować domeny przez pierwszy okres abonamentowy za darmo.

Zamów i zarejestruj

Kiedy już dokonany zostanie wybór, rozszerzenia oraz usługodawcy wystarczy złożyć zamówienie. W tym celu należy wejść na stronę wybranego registrara (np. w serwisie nazwa.pl), sprawdzić dostępność wybranych nazw domen oraz dokonać rejestracji.

Bardzo ważnym jest, aby przed ostatecznym potwierdzeniem transakcji, sprawdzić poprawność wszystkich danych wprowadzonych do formularza. Wprowadzenie nieaktualnych lub nieprawdziwych danych do systemu może mieć negatywny wpływ na zarządzanie usługą podczas całego okresu abonamentowego.

Jeśli rejestrujesz na firmę, pamiętaj, że…

Jeśli domena rejestrowana jest na potrzeby firmy, warto dopilnować, aby dane wprowadzane podczas rejestracji były danymi przedsiębiorstwa. Zdarza się często, że firmy wprowadzają dane pracownika, który dokonuje rejestracji lub zajmuje się tego typu usługami w firmie. Zapominają wtedy o negatywnych skutkach, które może pociągnąć za sobą zakończenie współpracy z pracownikiem. Prawo firmy do domeny może zostać zakwestionowane.

Ostatnią czynnością, na którą należy zwrócić uwagę jest umowa bądź regulamin. Należy sprawdzić ich zgodność z ofertą, a także zapoznać się z nimi szczegółowo przed ich zatwierdzeniem.

Dziewczyny znowu lubią fajne końcówki

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej