Strona główna / Biznes / Kontakt z klientem przez WWW
piątek 18 wrzesień 2009 | Beata Mosór
Kontakt z klientem przez WWW
Komunikacja na linii klient - firma jest niezwykle istotna. Wpływa na zadowolenie klientów, a co za tym idzie na wyniki sprzedażowe firmy. Klient powinien mieć możliwość skontaktowania się z firmą na wiele różnych sposobów, a satysfakcjonująca odpowiedź powinna trafić do niego szybko.

Oczywiście większość firm stawia wciąż na kontakt telefoniczny. Coraz częściej jednak dominująca jest komunikacja z klientem za pośrednictwem Internetu.

Medium komunikacyjne

Jest to medium, które oferuje wiele różnorakich kanałów komunikacyjnych, przy zachowaniu bardzo niskich kosztów. Warto o tym pamiętać już w fazie projektowania strony WWW i umożliwić klientowi różnorakie formy kontaktu za jej pośrednictwem.

Wyeksponuj „kontakt”

Przede wszystkim zakładka „Kontakt” powinna być wyeksponowana na stronie, tak by możliwe było szybkie znalezienie danych kontaktowych firmy. Następnie, tuż obok numeru telefonu, przedsiębiorstwo powinno podać krótki i łatwy do zapamiętania adres e-mail. Powinien on być w tej samej domenie, co adres strony WWW firmy. Przykładowo gdy domena firmowa to www.twojadomena.pl to adres e-mail może mieć formę biuro@twojadomena.pl.

Formularz

Na stronie WWW warto zamieścić także formularz kontaktowy, za pomocą którego klienci będą mogli wysyłać zapytania ofertowe. Obecnie coraz częściej używanym przez klientów, a co za tym idzie coraz bardziej popularnym narzędziem komunikacji wśród firm, są komunikatory internetowe.

Kilka milionów użytkowników komunikatorów

Aplikacji gadu-gadu używa obecnie ponad 7 mln Polaków, natomiast programu skype ok. 4,5 mln (www.gemius.pl). Są one skutecznym kanałem komunikacji, pozwalającym na szybki i sprawny kontakt, bez ponoszenia dodatkowych kosztów wynikających z posługiwania się nimi. Dlatego coraz powszechniejsze staje się zamieszczenie na stronie WWW numeru gadu-gadu, loginu skype lub msn.

Kolejnym sposobem wymiany informacji między przedsiębiorstwem a klientami jest chat internetowy (np. Livechat). Warto także zwrócić uwagę na szybkość komunikacji firmy z klientem. Sprawny kontakt zwiększa efektywność działań prowadzonych przez firmę.

Jak badać strony WWW

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej