Strona główna / Biznes / Nowe branże wchodzą w model SaaS
niedziela 21 luty 2010 | Marek Massalski
Nowe branże wchodzą w model SaaS
Sektor MSP coraz częściej sięga po biznesowe usługi świadczone przez Internet. Dzięki nim można bowiem zmniejszyć wydatki na oprogramowanie i telekomunikację i jednocześnie zyskać narzędzia do sprawniejszego zarządzania operacyjnego firmą. Tryb internetowego udostępniania specjalistycznych usług określa się modelem SaaS, który polega na korzystaniu z oprogramowanie np. przez przeglądarkę internetową, opłacając jedynie abonament (bez potrzeby zakupu na własność oprogramowania).

Trend rosnącego zainteresowania modelem SaaS aktywnie kreuje Edge Solutions, polski twórca i właściciel platformy IntraOut. Korzysta się z niej przez dowolną przeglądarkę internetową. IntraOut integruje wiele narzędzi do komunikacji oraz zarządzania obiegiem informacji i organizacją pracy. Dodatkowo każdy użytkownik platformy ma możliwość synchronizacji wybranych funkcji ze swoim telefonem. IntraOut powstało z myślą o organizacjach, które poszukują nowych źródeł oszczędności, a w komunikacji chcą korzystać z uniwersalnego, spójnego narzędzia. Od premiery platformy nie minął jeszcze rok, a z IntraOut korzysta coraz więcej przedstawicieli różnych branż z sektora MSP. Od lutego IntraOut będzie wspierać zarządzanie komunikacją elektroniczną oraz pracę grupową m.in. w sieci aptek NaszeApteki.pl oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie.

Platforma dla aptek

IntraOut może wspierać firmy jednocześnie w kilku obszarach funkcjonowania w zależności od potrzeb. W przypadku sieci aptek platforma pomaga prowadzić szkolenia wewnętrzne, wzbogaca łączność o telefonię internetową VoIP oraz istotnie wspiera obieg informacji w rozproszonej strukturze organizacyjnej. Dotyczy to zarówno informacji przesyłanych pocztą elektroniczną, i w ramach wbudowanego komunikatora, jak również współdzielenia plików, na których pracuje personel aptek. W przypadku szkoły wyższej IntraOut oferuje internetowy faks, kalendarze, współdzielone przez użytkowników platformy, telefonię VoIP oraz synchronizację platformy z telefonami komórkowymi użytkowników (aktualizacje kalendarzy i list kontaktowych, szersze możliwości korzystania z poczty elektronicznej przez telefon).

 „MSP coraz częściej interesuje się możliwością wykorzystania oprogramowania w modelu SaaS, ponieważ pozwala to uprościć organizację wielu działań. Jednocześnie daje on szansę na wymierne oszczędności – bowiem możliwość korzystania z usług nie wymusza instalacji oprogramowania, zakupu licencji czy sprzętu” – mówi Sylwia Piskorska, która w Edge Solutions odpowiada za sprzedaż IntraOut na terenie Polski. Klienci, którzy decydują się na SaaS, z reguły płacą jedynie z góry ustalony abonament, nie inwestując w sprzęt czy oprogramowanie. Stosując SaaS, można więc względnie ograniczać koszty serwisu technicznego, który administruje infrastrukturą informatyczną, jak również na bieżąco mieć dostęp do wsparcia oferowanego przez właściciela oprogramowania.

SaaS to oszczędności firm

Zjawisko rosnącej popularności biznesowych usług internetowych widoczne jest od kilku lat. Nasila się ono od początku kryzysu, kiedy firmy bardziej gorliwie poszukują możliwości cięcia kosztów. Powszechniejszy i tańszy dostęp do Internetu oraz rozwój technologii także sprzyja powstawaniu nowych e-usług i systemów, które mogą usprawnić działalność organizacyjną i przynieść firmom oszczędności. Kluczowym zagadnieniem w modelu SaaS jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa informacji, a także niezawodność dostępu do usług.

„Niezależnie od klienta, serwery IntraOut działają z gwarancją ciągłego dostępu do usług, a konkretniej w tzw. HA – systemie wysokiej dostępności 99,999 proc. W zakresie bezpieczeństwa informacji warte podkreślenia jest stosowanie w IntraOut szyfrowania poczty oraz transmisji komunikatora, a także wykorzystanie w czasie sesji internetowych technologii SSL/ TLS” – dodaje Sylwia Piskorska.

O platformie IntraOut

IntraOut to autorskie rozwiązanie firmy Edge Solutions Sp. z o.o., świadczącej szeroki zakres usług konsultingu informatycznego na rynkach zagranicznych i w Polsce. IntraOut to szereg usług i narzędzi oferowanych w modelu SaaS, których celem jest wspieranie komunikacji biznesowej, organizacji pracy oraz obiegu informacji niezależnie od typu struktury organizacyjnej. W ramach IntraOut dostępne są m.in. poczta elektroniczna, internetowy faks, telefonia VoIP, wbudowany komunikator, współdzielenie plików i kalendarzy, synchronizacja z telefonem, usługi centrali telefonicznej, możliwość prowadzenia telekonferencji, szyfrowanie wiadomości, wirtualna pamięć i inne usługi. Z IntraOut korzystać można przez przeglądarkę internetową lub telefon biznesowy. System nie wymaga wdrożenia, ani zakupu sprzętu lub licencji na oprogramowanie – konieczne jest natomiast posiadanie dostępu Internetu. Wszystkie usługi IntraOut rozliczane są w oparciu o miesięczny abonament.  

SaaS dla małych i średnich firm

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej