Strona główna / Biznes / Jak zamówić serwer - krok po kroku
piątek 09 lipiec 2010 | Alicja Marciniak
Jak zamówić serwer - krok po kroku
Hosting to usługa, którą przedsiębiorstwo może wykorzystać na wiele rozmaitych sposobów. Może znaleźć się na nim strona WWW, firmowe konta poczty elektronicznej. Może także być wykorzystywany w celu usprawnienia komunikacji pomiędzy pracownikami czy kontrahentami poprzez umieszczenie na nim projektów, dokumentów oraz udostępnianiu ich wybranym osobom.
 

 

Dlatego określenie, do czego przede wszystkim usługa hostingowa ma służyć przedsiębiorstwu, powinno być pierwszym krokiem w procesie zakupu serwera. Dzięki temu firma będzie wiedziała, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

  • Kolejnym krokiem powinno być podjęcie decyzji: z usług, którego hostingodawcy przedsiębiorstwo chce skorzystać. Wbrew mylnym opiniom, jest to niezwykle istotna kwestia, która rzutuje na późniejsze użytkowanie usługi. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pozycję na rynku danego usługodawcy, duża liczba klientów jest potwierdzeniem wysokiej jakości świadczonych usług. Dodatkowym aspektem jest fakt, iż tylko najwięksi hostingodawcy posiadają własne Data Center, czyli nowoczesny kompleks, w którym utrzymywane jest zaplecze technologiczne (łącza telekomunikacyjne, fizyczne serwery).
  • Następnie należy wybrać typ hostingu (wirtualny, dedykowany) o odpowiednich właściwościach. Spośród parametrów serwera najistotniejszymi są: powierzchnia dyskowa, wysokość transferu oraz liczba kont e-mail, które można utworzyć w ramach usługi, a także liczba domen, które mogą zostać na nią przekierowane.
  • Kiedy już firma posiada wybranego usługodawcę oraz opcję hostingu, należy zapoznać się z możliwościami zamówienia usługi. Większość hostingodawców umożliwia złożenie zamówienia z poziomu strony WWW (np. serwis nazwa.pl). Należy wtedy założyć konto w Panelu Klienta. Warto przy tym pamiętać, że „właścicielem” serwera staje się podmiot, którego dane podano podczas rejestracji (np. firma). Natomiast do zarządzania usługą upoważniona jest osoba wskazana, jako kontaktowa. Warto więc wskazać tutaj właściciela firmy, gdyż w innym przypadku (np. rejestracji usługi na pracownika) osoba taka miałaby pełne prawo do zarządzania hostingiem. W przypadku wystąpienia komplikacji, działanie znajdującego się na serwerze serwisu WWW firmy oraz kont e-mail byłoby zagrożone.

Przed ostatecznym potwierdzeniem zamówienia należy zapoznać się z regulaminem nie tylko promocji, ale także samej usługi. Regulamin jest bowiem formą umowy, która określa warunki późniejszej współpracy z usługodawcą. Jeżeli nie ma zastrzeżeń, pozostaje jedynie upewnienie się, że wszelkie wprowadzone informacje są poprawne, wybrana została odpowiednia usługa, a także promocja, z której skorzystać chce firma. Warto także zwrócić uwagę, czy w koszyku nie znajdują się żadne dodatkowe usługi. Więcej o zamawianiu serwera można przeczytać na Blogu NetArt: http://blog.nazwa.pl/2010/05/17/jak-zamowic-serwer-krok-po-kroku/.

Najważniejsze w hostingu

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej