Strona główna / Biznes / Wzrasta popularność cloud computing
środa 18 sierpień 2010 | erka
Wzrasta popularność cloud computing
Rozwiązania bazujące na technologii cloud computing cieszą się coraz większą popularnością. Z globalnego badania przeprowadzonego przez firmę Mimecast wynika, że ponad 51% przedsiębiorstw korzysta przetwarzania danych w chmurze, a 66% zastanawia się nad wykorzystaniem tej technologii.

Wbrew wcześniejszym obawom, jakoby rozwój cloud computing miał negatywnie odbić się na sytuacji firm produkujących serwery, sprzedaż tych urządzeń bynajmniej nie spada. Specjaliści z International Data Corporation (IDC) prognozują, że w 2010 roku firmy przeznaczą na zakup serwerów wykorzystywanych do cloud computing ok. 718 mld dolarów, co oznacza wzrost o 136 mld w stosunku do 2009 roku.

Według badań przeprowadzonych przez ekspertów z Mimecast technologia przetwarzania w chmurze zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników wśród firm na całym świecie. Jak wynika z raportu Mimecast Cloud Adoption Survey, aż 51% firm korzysta z usług bazujących na cloud computing, a kolejnych 66% rozważa wdrożenie tej technologii u siebie.

Warunkiem rozwoju i wzrostu popularności rozwiązań cloud computing jest powstawanie centrów obliczeniowych, wyposażonych w coraz to potężniejsze serwery. Z prognoz IDC wynika, że wydatki na serwery przeznaczone do obsługi cloud computing w porównaniu do 2009 roku wzrosną w tym roku o 136 miliardów dolarów i sięgną 718 mld dolarów.

„Każde rozwiązanie typu cloud computing musi posiadać zaplecze w postaci data center. Dlatego też wzrost zainteresowania technologiami przetwarzania w chmurze musi pozytywnie odbić się na wynikach sprzedaży serwerów” – mówi Stanisław Rejowski, Dyrektor Działu Produkcji Serwerów Actina Solar w firmie ACTION S.A.

Z przeprowadzonych przez IDC badań wynika, że firmy, które już zdecydują się na inwestycję w cloud computing, preferują raczej tworzenie prywatnych chmur obliczeniowych lub lokowanie chmury u lokalnego dostawcy, aniżeli korzystanie z analogicznych rozwiązań o charakterze publicznym.

Ambiwalentny stosunek do cloud computing

Mimo, iż cloud computing zaczyna wypierać coraz więcej tradycyjnych rozwiązań informatycznych, to stosunek wielu firm do niego nadal pozostaje ambiwalentny. Z jednej strony, jak wynika z badania Mimecast Cloud Adoption Survey, 74% ankietowanych zadeklarowało, że inwestycja w cloud computing pozwoliła im na bardziej wydajne wykorzystanie posiadanych zasobów, 73% udało się obniżyć koszty infrastruktury, a 72% zauważyło wzrost satysfakcji użytkowników. Z drugiej jednak strony, wielu respondentów wskazywało na zagrożenia bezpieczeństwa danych wiążące się z przechowywaniem danych w chmurze (62%), a 54% poddało w wątpliwość potencjalne zyski z wdrożenia rozwiązań bazujących na cloud computing.

„Polscy użytkownicy nadal z ograniczonym zaufaniem podchodzą do technologii cloud computing – dość niechętnie godzą się z myślą, że ich cenne dane przechowywane będą z dala od nich. Z naszych szacunków wynika, iż obecnie nie więcej niż 5% polskich firm korzysta z usług przetwarzania w chmurze” - mówi Stanisław Rejowski, Dyrektor Działu Produkcji Serwerów Actina Solar w firmie ACTION S.A. „Na polskim rynku nadal nie ma dostawcy, który by przedstawił atrakcyjną ofertę usług bazujących na cloud computing – dodaje.

Według specjalistów z Mimecast wśród najpopularniejszych usług cloud computing stosowanych w firmach znajdują się poczta elektroniczna, rozwiązania bezpieczeństwa oraz rozwiązania umożliwiające przechowywanie danych.

Niebezpieczna chmura?

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej