Strona główna / Biznes / Kurs zakładania firmy w Internecie
piątek 24 wrzesień 2010 | Robert Kamiński
Kurs zakładania firmy w Internecie
Otwierając firmę w Internecie zwykle zastanawiamy się jak osiągnąć zamierzone korzyści i jakich błędów nie popełnić. Najważniejsza zasada to: realizacja zaplanowanych działań krok po kroku i pamięć o wyznaczonym celu. Aby nie pogubić się w szumie informacyjnym sieci warto skorzystać z porad profesjonalistów. Też w Internecie.

Przez kilka najbliższych miesięcy eksperci firmy Home.pl za pomocą specjalnego kursu e-commerce będą prowadzić początkujących przedsiębiorców przez kolejne etapy e-biznesu.

Kto i dlaczego w Internecie

Bardzo trudno jest precyzyjnie określić grupę ludzi, która najchętniej zakłada własny biznes. W tym kręgu znajdują się typowi przedsiębiorcy, dla których sieć jest kolejnym kanałem sprzedaży, ale także młode mamy, które podczas urlopu macierzyńskiego chcą się realizować zawodowo. Biznesem w Internecie zajmują się również studenci i absolwenci, którzy liczą na dodatkowe pieniądze pozyskiwane z reklam na założonych serwisach. Założenie własnej działalności może przynieść same korzyści. Istnieje możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy, elastyczne wykorzystanie wolnego czasu, a także spełnienie zawodowej ambicji. Do tego dochodzi satysfakcja z prowadzenia własnej działalności, czyli praca, w której sami jesteśmy szefem.

Najważniejszy jest pomysł

Pierwszym krokiem w przypadku zakładania biznesu powinna być analiza indywidualnych potrzeb i wyobrażeń na temat przedsięwzięcia. Forma działalności, w którą chcemy się zaangażować powinna być starannie przemyślana, a także sprawdzona. W internetowej przestrzeni biznesowej mamy wiele możliwości: od sklepów, po programy partnerskie czy witryny tematyczne. Po analizie rynku i sprawdzeniu, czy forma działalności, o której myślimy sprawdzi się w rzeczywistości, pora na formalności. Tutaj pojawia się szereg pytań o to, co trzeba zrobić, żeby dobrze zacząć własny biznes w Internecie.

„Młodzi przedsiębiorcy borykają się z całą listą wątpliwości. Właśnie dlatego postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Chcemy, żeby ludzie, którzy chcą rozpocząć działalność na własny rachunek, mieli szansę przejść przez gąszcz informacji bezboleśnie i mogli śledzić ten proces krok po kroku – mówi Marcin Kuśmierz, Dyrektor Zarządzający Home.pl.

Jaki wybrać sklep w sieci

Kurs e-commerce, przygotowany przez Home.pl zaczął się już ukazywać na stronach serwisu webhosting.pl. Założenie firmy w Internecie nie różni się zasadniczo od rozpoczynania tradycyjnej działalności gospodarczej. W obu przypadkach należy złożyć stosowne dokumenty w urzędach. Jedyną różnicą jest brak problemu poszukiwania odpowiedniej lokalizacji na biuro czy sklep.

  • W przypadku sklepu internetowego przedsiębiorca staje przed wyborem, czy skorzysta z gotowego skryptu i grafiki, czy zleci programistom napisanie wersji skryptu.
  • Wielu dostawców hostingu (w tym home.pl) oferuje gotowe kreatory sklepów internetowych. Zaletą takiego rozwiązania jest dobra cena, a także cały wachlarz usług dodatkowych – reklama w wyszukiwarce, pozycjonowanie, obsługa płatności i usług ratalnych itd.
  • Można także zakupić gotowy sklep internetowy, a następnie samodzielnie zainstalować go na serwerze. Powiązane jest to z koniecznością konfigurowania oprogramowania, co dla początkującego przedsiębiorcy może okazać się trudnym zadaniem.

Serwer bezpłatny się nie sprawdzi

W przypadku działalności biznesowej w Internecie – niezależnie od tego, czy przedsiębiorca zakłada sklep, internetowe biuro tłumaczeń czy kancelarię prawną – serwery bezpłatne się nie sprawdzają ze względu na ich ograniczoną funkcjonalność. „Przedsiębiorca po pewnym czasie zorientuje się, że darmowy hosting się nie opłaca. Głównym problemem nie jest mniejsza ilość miejsca do wykorzystania na serwerze, ale brak całodobowej pomocy technicznej w razie problemów, czy awarii” – mówi Marcin Kuśmierz.

Domena

Zakładając tradycyjny sklep bierzemy pod uwagę jego lokalizację. Od miejsca, które wybierzemy zależy w głównej mierze, jak wielu klientów do nas trafi. Podobnie jest w przypadku e-sklepu czy innego typu e-biznesu – musimy wybrać odpowiednią nazwę i domenę. Dużo większą szansę na sukces mają te o prostym adresie.

Bezpieczeństwo w Internecie

Dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w certyfikat bezpieczeństwa SSL. Klienci, którzy płacą za zakupiony asortyment w e-sklepie, chcą mieć pewność, że ich dane osobowe, a także pieniądze nie będą podczas tych transakcji zagrożone. Posiadanie certyfikatu SSL świadczy o poważnym podejściu do klienta. Dodatkowym atutem jest fakt, że klient danego sklepu już po wejściu na stronę wie o zabezpieczeniach, które firma podjęła.

Tuż przed rozpoczęciem faktycznej sprzedaży warto przeprowadzić testową sprzedaż aby upewnić się czy wszystkie elementy naszego nowego biznesu działają poprawnie. Można w tym celu przeprowadzić kilka rzeczywistych transakcji z samym sobą lub osobą zaprzyjaźnioną, która wcieli się w klienta z sieci.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej