Trudno uwierzyć, ale sprzedaż sieciowa zaczęła siÄ™ ponad 30 lat temu. Już w 1979 roku niejaki Michael Aldrich zmodyfikowaÅ‚ zwykÅ‚y, 26-calowy telewizor w taki sposób, aby w połączeniu z tradycyjnÄ… liniÄ… telefonicznÄ… pozwalaÅ‚ na zdalne robienie zakupów. Pierwsze systemy tego typu zaczęły dziaÅ‚ać w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hiszpanii w 1980 roku, a do Polski zawitaÅ‚y na poczÄ…tku lat 90-tych XX wieku.
„Sklep internetowy to nadal znakomity pomysÅ‚ na rozwój firmy, zarówno dużej, jak i maÅ‚ej, dopiero powstajÄ…cej, jak i tej, która posiada już ugruntowanÄ… pozycjÄ™ na tradycyjnym rynku sprzedaży. Firmy zakÅ‚adajÄ… sklepy internetowe lub wrÄ™cz przenoszÄ… swojÄ… dziaÅ‚alność do sieci nie tylko dlatego, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. E-sklep pozwala na imponujÄ…ce wrÄ™cz przyspieszenie zwiÄ…zane ze wzrostem obrotów, znacznÄ… redukcjÄ… kosztów obsÅ‚ugi oraz poszerzeniem krÄ™gu potencjalnych klientów” - mówi dr inż. Artur Pajkert, ekspert z firmy Ogicom specjalizujÄ…cej siÄ™ w rozwiÄ…zaniach biznesowych z dziedziny Internetu i telekomunikacji.
Czy nadal warto inwestować w e-sklepy
Za tÄ… teoriÄ… przemawiajÄ… również wyniki badaÅ„. W raporcie „E-commerce w Polsce 2008” Gemius zapytaÅ‚ Internautów, czy kiedykolwiek robili zakupy za poÅ›rednictwem Internetu. TwierdzÄ…co odpowiedziaÅ‚o 66% ankietowanych. Czym można tÅ‚umaczyć takie zainteresowanie wirtualnymi zakupami? NajwiÄ™cej, bo 53% badanych wskazaÅ‚o na niższe ceny w stosunku do tradycyjnych kanaÅ‚ów sprzedaży, a nieco mniej, bo 49% za najważniejszy aspekt uznaÅ‚o oszczÄ™dność czasu. W badaniu przeprowadzonym przez Firmy.net w styczniu 2010 roku na grupie 3441 przedsiÄ™biorców wskazano, że ponad poÅ‚owa polskich firm z sektora MSP zamierza poszerzyć swojÄ… obecność w Internecie o wirtualnÄ… sprzedaż. Dla 6% przedsiÄ™biorstw Internet już teraz stanowi gÅ‚ówne źródÅ‚o sprzedaży, a tylko 1 firma na 100 zadeklarowaÅ‚a, że nie bÄ™dzie wykorzystywaÅ‚a tego kanaÅ‚u do sprzedaży swoich produktów czy usÅ‚ug.
Jakie produkty warto sprzedawać?
Z raportu "e-Handel Polska 2009" opublikowanego przez Dotcom River wynika, że w Polsce funkcjonuje ok. 7,5 tys. sklepów internetowych, a wartość e-Handlu szacuje siÄ™ na poziomie ok. 13 mld zÅ‚. Na pierwszym miejscu pod wzglÄ™dem wysokoÅ›ci obrotu znalazÅ‚a siÄ™ branża "foto, RTV/AGD" (27,6%), nastÄ™pnie "dom i ogród" (14,3%) oraz "komputer" (10,9%). W tym samym raporcie wskazano, że tylko w 2009 roku w e-sklepach dokonano prawie 40 mln zamówieÅ„. NajwiÄ™cej zrealizowaÅ‚y witryny oferujÄ…ce książki i multimedia (32,7%), foto i RTV/AGD (12,24%) oraz odzież (11,56%).
Silnik e-sklepu
Od strony technicznej można otworzyć sklep na podstawie gotowego szablonu lub zamówić przygotowanie witryny wrÄ™cz uszytej na miarÄ™. Drugie rozwiÄ…zanie bÄ™dzie speÅ‚niać wszystkie oczekiwania i idealnie wpasuje siÄ™ w zaÅ‚ożony projekt. System stosowany np. w Ogicom można porównać do budowania z klocków. Sklep skÅ‚adany jest z wielu elementów, które klient ukÅ‚ada wedÅ‚ug wÅ‚asnych potrzeb i preferencji. DziÄ™ki temu mechanizmowi można tworzyć konstrukcje odpowiednie dla danej branży.
Bardzo ważnÄ… rzeczÄ…, o której niestety zapomina wiÄ™kszość osób posiadajÄ…cych e-sklepy, jest wygoda z ich korzystania i kuszÄ…ca, przyciÄ…gajÄ…ca wzrok oprawa graficzna. Nie próbujmy wymyÅ›lić koÅ‚a na nowo. Warto oprzeć siÄ™ na sprawdzonych wzorach pamiÄ™tajÄ…c, że klient kupuje przede wszystkim oczami.
Jak zbudować idealny e-sklep?
Po pierwsze, dobry sklep powinien gwarantować efektywnÄ… sprzedaż poprzez optymalnÄ… prezentacjÄ™ oferty oraz doskonałą obsÅ‚ugÄ™ klienta. Dobry sklep musi także umożliwiać badanie zachowaÅ„ klientów i analizowanie wyników sprzedaży. Warto zatem wybrać rozwiÄ…zanie dziaÅ‚ajÄ…ce w modelu SaaS (oprogramowanie jako usÅ‚uga). Oznacza to, że za dodawanie nowych funkcji i utrzymywanie strony w zgodzie z najnowszymi trendami panujÄ…cymi w e-commerce odpowiada nie klient, ale dostawca usÅ‚ugi. Dobrze też, gdy przedsiÄ™biorca czuje obecność specjalisty gotowego udzielić nie tylko pomocy technicznej, ale i biznesowych wskazówek, jak prowadzić i rozwijać interes w sieci.
Trzeba być w porównywarkach
Jeszcze przed tym, jak pierwsi klienci przekroczÄ… próg wirtualnego sklepu, powinno siÄ™ pomyÅ›leć o dobrej - taÅ„szej lub droższej - reklamie. Na poczÄ…tek doskonaÅ‚ym narzÄ™dziem promocyjnym jest obecność w porównywarkach cen (np. ceneo.pl, skÄ…piec.pl czy nokaut.pl) i wyszukiwarce Google.
- WedÅ‚ug badaÅ„ firmy Nielsen z 2008 roku, dla Internauty szukajÄ…cego produktu w sieci najważniejsze sÄ…: informacje z wyszukiwarki internetowej, osobiste rekomendacje (np. od znajomych) oraz znany sklep, z którego korzysta regularnie. Warto też pomyÅ›leć o poszerzeniu oferty o aukcje internetowe.
GÅ‚ówne przeszkody na drodze do e-sukcesu
Jednym z najwiÄ™kszych problemów, na jakie natrafia niemalże każdy poczÄ…tkujÄ…cy biznesmen, jest logistyka. Sklep tradycyjny musi dbać o systematyczność dostaw produktów. Nie inaczej jest w przypadku sprzedaży internetowej. W e-sklepie dochodzi jednak jeszcze kwestia wysyÅ‚ek.
- Wyniki badania rynku sklepów internetowych w Polsce, przeprowadzonego w czerwcu 2009 roku przez Internet Standard, byÅ‚y jasne. Zarówno przedstawiciele kategorii "dom i ogród", jak i "foto, RTV/AGD" narzekali przede wszystkim na pracÄ™ kurierów (34%) oraz problemy z dostawcami produktów (38,6%).
Należy pamiÄ™tać, że podobnie jak w przypadku tradycyjnych sklepów, i w wersji online nie ma nic za darmo. PrzyciÄ…gniÄ™cie klienta i zbudowanie znanej, rozpoznawanej marki nie bÄ™dzie Å‚atwe, jeÅ›li dokÅ‚adnie nie przemyÅ›li siÄ™ swoich oczekiwaÅ„ i nie zaplanuje przyszÅ‚ych dziaÅ‚aÅ„. Dlatego zawsze warto zgÅ‚osić siÄ™ o pomoc do specjalistów, którzy doradzÄ… i wspólnie z klientem odkryjÄ… wszystkie tajniki sprzedaży internetowej.