Strona główna / Biznes / Rozwiązanie SaaS dla małych firm
wtorek 30 listopad 2010 | Marek Korona
Rozwiązanie SaaS dla małych firm
Polscy przedsiębiorcy ciągle zbyt rzadko dostrzegają zalety oprogramowania SaaS. Wielu z nich przespało moment, w którym komputery i Internet stały się nieodłącznym elementem dnia codziennego, a klienci za pośrednictwem sieci postanowili robić zakupy, zgłaszać awarie lub korzystać z kursów. Bywa, że wynika to ze zwykłej niewiedzy i przeświadczenia o kosztowności wdrożenia tego typu rozwiązań informatycznych.

SaaS czyli software as a service to typ dystrybucji aplikacji, który nie wymaga, by jej użytkownicy instalowali oprogramowanie na dyskach komputerów. Używa się ich najczęściej poprzez zwykłą przeglądarkę internetową, a opłata za korzystanie odbywa się w systemie abonamentowym. Nie ma w tym przypadku pudełek z płytami, numerów licencyjnych i kluczy instalacyjnych, wystarczy własny login i hasło. Zakup i obsługa tego typu oprogramowania odbywa się za pośrednictwem sieci, w momencie gdy nie chcemy już z niego korzystać, po prostu przestajemy płacić roczny abonament.

Do czego można używać oprogramowania SaaS?

Główną zaletą tego typu oprogramowania jest możliwość korzystania z niego i wszystkich informacji w nim zapisanych o każdej porze dnia i nocy oraz z dowolnego komputera podłączonego do sieci. Właśnie dlatego SaaS sprawdza się świetnie w przypadku poczty biznesowej, sklepów internetowych, centrum obsługi klienta, czy szkoleń na odległość. Nie trzeba martwić się o wirusy, aktualizacje i sprawne, nieprzerwane działanie systemu, tym wszystkim zajmą się dostawcy usługi.

Aplikacje

Przedsiębiorcy najchętniej wybierają aplikacje, które pomogą zwiększyć ich dochody. WordPress zdobywa w ostatnim czasie ogromną popularność w zakresie budowy i zarządzania stronami internetowymi. Wygrywa z konkurencją dzięki łatwej obsłudze i niezawodności. Do strony można dodać forum dzięki aplikacji phpBB i sklep internetowy dzięki Magento Commerce. Oprócz tego właściciel firmy może zastosować OsTicket do stworzenia własnego profesjonalnego biura obsługi klienta, Moodle do prowadzenia szkoleń na odległość i za niewielką opłatą pocztę biznesową Open-Xchange, która pozwoli na sprawne współdzielenie kontaktów, zadań, plików między pracownikami i ich łatwą współpracę przez Internet.

Ile to kosztuje?

Za utrzymanie każdej z powyższych aplikacji trzeba zapłacić około 100-200 zł rocznie. Dzięki aplikacjom SaaS rozpowszechnianym jako Open Source, koszt kompleksowej informatyzacji pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach nie powinien przekroczyć 1000 zł na 12 miesięcy. W tym przypadku trzeba zainwestować jedynie w instalację (jeśli nie potrafimy tego zrobić samodzielnie) i utrzymanie na serwerze. Te kłopoty rozwiązują portale typu BizPlace.pl, które za niewielką opłatę roczną zapewniają konfigurację i utrzymanie interesujących nas aplikacji.

 

 

 

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej