Strona główna / Biznes / Outsourcing w wydaniu Nokia Siemens Networks
środa 08 grudzień 2010 | Robert Kamiński
Outsourcing w wydaniu Nokia Siemens Networks
W sytuacji gdy przychody operatorów zaczęły spadać w wyniku coraz większego nasycenia rynku oraz światowego kryzysu gospodarczego, operatorzy stają przed koniecznością  ograniczenia kosztów operacyjnych przy coraz bardziej złożonych procesach technologicznych i biznesowych.

Poszukują więc nowych modelów biznesowych oraz partnerów, którzy mogliby przejąć część tych zadań, pozwalając operatorom skupić się na obsłudze klientów.

Racjonalizacja kosztów, poprawa jakości usług, zwiększenie efektywności sieci, możliwość skupienia się na kluczowej działalności operatorów oraz poszukiwanie nowych rodzajów przychodów, powodują rosnące zainteresowanie dostawców usług telekomunikacyjnych na świecie outsourcingiem i profesjonalnymi usługami typu „Managed Services” (usługi zarządzane).

„Ten trend dociera także do Polski, gdzie rynek usług telekomunikacyjnych jest juz bardzo zbliżony do rynków zachodnich. Nie mamy juz do czynienia z rynkiem rozwijajacym się ale  rynkiem dojrzalym. Tu też operatorzy muszą się bardziej skupić na zaspokajaniu potrzeb i wymagań klientów i zoferować im najnowsze produkty, zostawiając procesy technologiczne specjalistom,” mówi Rafał Walczak Szef Global Services w Nokia Siemens Networks w Polsce.

Główne powody dla których operatorzy decydują się na outsourcing np. zarządzania siecią, to przede wszystkim: zmniejszenie kosztów oraz ograniczenie ryzyka, usprawnienie procesów, zwiększenie efektywności, optymalizacja sieci, utrzymanie i poprawa jakości usług a co za tym idzie, wzrost zadowolenia abonentów.

Usługi zarządzane

W obszarze Outsourcingu i Managed Services bardzo ważną rolę odgrywa zaufania do partnera. Jeśli operator decyduje się na przekazanie zewnętrznej firmie zarządzania podstawowym elementem swojej infrastruktury, czyli siecią i powierza to zadanie takiemu dostawcy usług, jak Nokia Siemens Networks, musi mieć pewność, że wybiera partnera o dużym doświadczeniu, sprawdzonych możliwościach i zapleczu. Referencje i doświadczenie są najlepszą wykładnią sprawności działania partnera.

Nokia Siemens Networks ma też ogromne doświadczenie w zakresie transferu pracowników, wynikającego z umów outsourcingowych: w ostatnich latach przejęła ponad 13 300 pracowników z firm operatorskich na całym świecie.

Wielkie znaczenie dla modernizacji tych gałęzi będzie miało nasze doświadczenie oraz sprawdzone technologie, pozwalające z jednej strony na optymalizacje i zwiększenie  efektywności działania np. sieci energetycznych czy gazowych a z drugiej na możliwość zaoferowania odbiorcom końcowym nowoczesnych usług, itp, pakietów, .

 Wyróżnikiem Nokia Siemens Networks w podejściu do usług jest pionierski model oparty na globalnej zasadzie świadczenia usług (Global Service Delivery), dzieki któremj firma może optymalizować, integrować i zarządzać sieciami klientów na odległość, z dużym stopniem automatyzacji procesów, poprzez trzy współpracujące centra - Global Network Solutions Centers.

Dziś Nokia Siemens Networks zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem udziału w rynku usług operatorskich, z 265 umowami Managed Services wśród operatorów mobilnych i stałych, obsługując 380 milionów abonentów. Blisko połowa przychodów Nokia Siemens Networks pochodzi ze swiadczenia profesjonalnych usług.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej